اقیانوس ماگما در ماه

۲۳ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۸۳۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۵
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ماه کره زمین احتمالا به مدت ۲۰۰ میلیون سال اقیانوس ماگما داشته و این زمان بسیار طولانی تراز آنچه پیشتر دانشمندان تصور می‌کردند، است.
اقیانوس ماگما در ماه

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، محققان گفتند که این یافته‌های جدید ممکن است بر درک آنها از نحوه شکل گیری زمین و منظومه شمسی تاثیر بگذارد.

دانشمندان فکر می‌کنند زمین در حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش به وجود آمده و ماه کمی بعد آن به وجود آمده است. توضیح در مورد منشا  ایجاد ماه این است که ماه ناشی از برخورد دو پیش سیاره است. یکی از آن ها زمین نوپا و دیگری شیء به اندازه مریخ به نام تیا بود.سیاره تیا (Theia planet)، یک سیاره فرضی در منظومه شمسی اولیه است که حدود ۴٫۵ میلیارد سال پیش با زمین برخورد کرده‌است.

پیش‌سیاره یا پروتوپلانت ( Protoplanet) یک جنین سیاره‌ای بزرگ است که در داخل یک دیسک پیش‌سیاره‌ای ایجاد شده و روند ذوب داخلی آن برای ایجاد لایه‌های متمایز انجام شده‌است. به نظر می‌رسد که پیش‌سیاره‌ها از خرده‌سیاره‌هایی با اندازه‌ای در حدود یک کیلومتر که از نظر گرانشی مدارهای یکدیگر را پیوسته آشفته می‌ساخته‌اند، تشکیل شده‌باشند که با برخورد با یکدیگر، به تدریج از ائتلاف خرده‌سیارک‌ها به سیاره غالب تبدیل گردیده‌اند.

"ماکسیم موریس" (Maxime Maurice) دانشمند سیاره شناس مرکز هوافضای آلمان در برلین و نویسنده ارشد این مطالعه در گفتگو با اسپیس گفت: نتیجه مهم این سناریو این است که ماه اولیه که از آوار این تأثیر غول پیکر تشکیل شده بسیار داغ بود و به اندازه‌ای گرم بود که گوشته سنگی آن تا حد زیادی ذوب شده و آنچه را ما "اقیانوس ماگما" (magma ocean) می‌نامیم تشکیل داده است.

 تحقیقات قبلی شواهدی از چنین اقیانوس ماگمایی در ماه اولیه در ترکیبات پوسته قمری را نشان داده بود.

موریس در ادامه گفت: در حالی که ایده اقیانوس ماگما اولیه در ماه بسیار پذیرفته شده است اما زمانی که آن شروع به جامد و محکم شدن کرده، کاملا واضح نیست.مدل‌های قبلی نشان می‌داد که این روند نسبتاً سریع انجام شده است و برخی اظهار کرده‌اند ده‌ها میلیون سال به طول انجامیده است.

 در مطالعه جدید ، محققان مدلی را برای بررسی زمان آغاز استحکام اقیانوس ماگما ماه باستانی تهیه کردند و تأثیر بسیاری از فرآیندهای رخ داده در آن زمان را بررسی کردند که برخی از این فرایندها تاکنون اصلا مورد بررسی قرار نگرفته بودند.

یکی از این فرایندها همرفت گوشته زمین (Mantle convection) بود.همرفت گوشته زمین خزش بسیار آهسته گوشته جامد سیلیکاتی زمین است که ناشی از جریان‌های همرفت حامل گرما از درون سیاره به سطح آن است.

در انتها محققان دریافتند که اقیانوس ماگما ماه طی بازه زمانی ۱۵۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون سال ممکن است مستحکم شده باشد و در حدود ۱۰ برابر بیشتر از آنچه که قبلاً تصور می‌شد این روند ادامه داشته است. آنها همچنین تخمین زدند که ماه ممکن است بین ۴.۴ میلیارد و ۴.۴۵ میلیارد سال پیش تشکیل شده باشد که این زمان ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون سال دیرتر از آنچه قبلاً در نظر گرفته شده بود، است. زمان تشکیل ماه بسیار نزدیک به زمان تشکیل هسته زمین است بنابراین محققان گفتند بین واقعه شکل گیری ماه و تشکیل هسته زمین پیوندی محکم وجود دارد.

انتهای پیام

دوشنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۹

کد خبر: 99042317063


نظر شما :