معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور خبر داد: پایش اکتشافی و معدنی استان سیستان و بلوچستان

۲۰ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۷۵۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۸۳
معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور خبر داد: پایش اکتشافی و معدنی استان سیستان و بلوچستان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال سفر حسین مدرس‌خیابانی سرپرست‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونانش به استان سیستان و بلوچستان، تفاهم‌نامه‌ سه‌جانبه‌ای به امضای علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وجیه‌الله جعفری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان به ‌امضا رسید.

در راستای امضای این تفاهم‌نامه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: در حاشیه سفر سرپرست وزارت صمت به استان سیستان و بلوچستان تفاهم‌نامه 3 جانبه میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در هفته پنجم پویش ملی "تولید، تداوم امید" به امضا رسیده است.

علیرضا شهیدی افزود: همکاری و تشریک مساعی در تهیه اطلاعات پایه زمین‌شناسی و انجام مراحل شناسایی، پی‌جویی و اکتشاف عمومی در محدوده‌های واقع در استان سیستان و بلوچستان متعلق به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و پهنه‌های موجود در این استان بر پایه اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان موضوع اصلی این تفاهم‌نامه خواهد بود.

وی تصریح کرد: این تفاهم نامه دو ساله است و بر اساس آن کارهای اکتشافی که در اختیار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی بوده در اختیار شرکت تهیه و‌ تولید مواد معدنی ایران قرار می گیرد تا اکتشافات تفصیلی و‌ موضوعی در آن انجام شود.

استاندار سیستان وبلوچستان نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: این استان ظرفیت خوبی در زمینه معادن دارد و باید اقدامات لازم برای فراوری و اکتشاف انجام تا موجب اشتغال و توسعه شود.

احمدعلی موهبتی افزود: اقدامات خوبی انجام شده، ولی کافی نیست و باید مسوولان کشوری در این زمینه بیشتر تلاش و زمینه حضور سرمایه گذاران نیز تسهیل تا شاهد اکتشافات بیشتری باشیم.

همچنین سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: معدن از جمله ظرفیت‌های مهم سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود و برای ما هم خیلی مهم است تا اکتشافات و فرآوری و صادرات آن‌ها را سریعتر انجام دهیم.

حسین مدرس خیابانی تصریح کرد: تجارت، معدن و صنعت در سیستان وبلوچستان هر کدام ظرفیت‌های مهمی دارند که در این فرصت تحریم‌های ظالمانه باید به نحو احسن استفاده کنیم و در زمینه اکتشاف معادن باید اقدامات بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به اینک‌ه یکهزار میلیارد دلار کشفیات معادن در افغانستان است و چابهار این فرصت را دارد که این معادن را به کشور‌های مختلف صادر کند، خاطرنشان کرد: هیچ محدودیتی در ایام کرونا برای تولید محصولات نداریم و همچنان در حال فعالیت برای رفع مشکلات و نیاز‌های بازار هستیم.

گفتنی است؛ که در هفته پنجم پویش ملی «تولید، تداوم امید» سه طرح صنعتی و بازرگانی با مجموع سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی ۲۳۰ نفر به دستور رییس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس و با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا شهیدی تفاهم‌نامه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران استان سیستان و بلوچستان


نظر شما :