سیبری ۱۰ درجه از حد متوسط گرم‌تر شد

۱۹ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۵۹۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۱۹
در ماه می امسال رکوردی بی سابقه از نظر شدت گرما در منطقه سردسیر سیبری ثبت شد و دمای این بخش از جهان، ۱۰ درجه از متوسط دمای معمول آن بیشتر بوده است.
سیبری ۱۰ درجه از حد متوسط گرم‌تر شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ساینس آلرت، بررسی‌های اتحادیه اروپا نشان می‌دهد گرمایش زمین شرایط خطرناکی را در سیبری به وجود آورده که بزرگترین منبع نگهداری لایه‌های منجمد شده دائمی در اعماق زمین است.

دانشمندان بارها هشدار داده‌اند که ذوب شدن این لایه‌ها باعث آزاد شدن و فعالیت مجدد باکتری‌ها و ویروس‌های قدیمی ماقبل تاریخ می‌شود که برای بشر کاملاً ناشناخته هستند و این امر می‌تواند موجب ابتلای انسان‌ها به بیماری‌هایی جدید و مرگبار شود.

بر اساس تحقیقات اتحادیه اروپا، دمای سیبری در ماه می سال ۲۰۲۰ حدود ۰.۶۳ درجه سانتیگراد گرم‌تر از متوسط دمای این منطقه طی بازه زمانی می سال ۱۹۸۱ تا می سال ۲۰۱۰ بوده است. البته این مشکل محدود به سیبری نیست و تشدید گرمایش زمین در آلاسکا، اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی و بخش‌هایی از آفریقا و قطب جنوب نیز محسوس بوده است.

شدت گرمایش سیبری به خصوص در غرب این منطقه محسوس‌تر بوده و این شرایط غیرعادی از ماه ژانویه آغاز شده و به طور مداوم ادامه یافته است. کانون افزایش ۱۰ درجه‌ای هوا در سیبری در نزدیکی رودخانه‌های Ob و Yenisei بوده که می‌تواند به ذوب شدن سریع‌تر یخ‌های قطبی و بالاتر آمدن جدی آب اقیانوس منجر شود.

کد خبر 4944222
۱۹ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۵

نظر شما :