در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران تایید شد: جهش در تولید وکاربرد اطلاعات زمین‌شناسی و مخاطرات زمین‌شناختی

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۵۶۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۷۵
در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران تایید شد: جهش در تولید وکاربرد اطلاعات زمین‌شناسی و مخاطرات زمین‌شناختی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در پی وقوع زمین‌لغزش‌ها و ریزش‌های سنگ گسترده در چند ماه گذشته در سطح استان مازندران، جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با موضوع بررسی دلایل وقوع زمین‌لغزش‌ها و ریزش‌های سنگی با حضور آقای احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران، فرمانداران و مدیران‌کل دستگاه‌های اجرایی استان تشکیل شد.

بر این اساس پس از ارائه نقطه‌نظرات فرمانداران در خصوص مشکلات و میزان خسارات وارد شده بر اثر زمین‌لغزش‌ها و ریزش‌های سنگی درسطح شهرستان‌ها و میزان خسارت‌ها وارده بر برخی از اماکن و شریان‌های حیاتی و زیربنایی به‌خصوص راه‌های استان ارائه شد.

در ادامه گزارش تفصیلی توسط مهندس مهرزاد قنبرزاده، مدیرکل زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری-ساری در خصوص عوامل و فاکتورهای موثر در ایجاد ناپایداری‌های گسترده دامنه‌ای در سطح استان و همچنین دلایل پراکنش و تمرکز این پدیده زمین‌شناختی در برخی از نقاط استان ارائه شد.

شایان ذکر است، این گزارش بر اساس بازدیدهای میدانی و گزارشات تهیه شده کارشناسان مرکز زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری-ساری در فصول و سال‌های مختلف و به‌خصوص در چند ماه اخیر بوده که مورد استقبال استاندار و حاضران در جلسه قرار گرفت.

در ادامه احمد حسین‌زادگان در این جلسه با اشاره به این که در دو ماه اخیر شاهد رانش‌ها و زمین‌لرزه‌های متعددی بودیم، افزود: در شهرستان‌های مختلف نقاط کوهستانی، محورهای مواصلاتی و برخی ابنیه و تاسیسات، خسارات قابل توجهی وارد شده که برآوردها و اقدامات اولیه انجام شده که بر همین اساس در جلسه امروز برای آسیب‌شناسی بهتر و کار اصولی و زیربنایی‌تر با حضور برخی فرمانداران و دستگاه‌های متولی و متخصص بررسی‌های لازم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اگر چه تاکنون به دلیل اجرای طرح‌های پیشگیرانه این رانش‌ها تلفاتی نداشت، تصریح کرد: ولی میزان خسارت‌های مالی بیش از توان استانی است و دستگاه‌های مربوطه برای دریافت اعتبارات لازم از وزارتخانه و یا سازمان‌های ملی پیگیری لازم را انجام دهند.  

استاندار مازندران به شناسایی نقاط حادثه‌خیز و خطرآفرین استان از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و ارایه گزارش یادشده در جلسه امروز اشاره کرد و گفت:  در چند سطح این کار باید صورت گیرد، که در وهله نخست مقرر شد کانون‌های پرخطرتر و دارای اولویت برای پیشگیری در بخش‌های مختلف نظیر رودخانه‌ها، جاده‌هاو... تدبیر شود.

وی با اشاره به این که بر اساس مطالعات؛ زمین‌لرزه‌ها، یکی از عوامل اصلی تحریک این حوادث شناخته شده که کمتر به‌چشم می‌آید و با مدیریت مناسب زمین‌لغزش‌ها قابل پیشگیری است، افزود: این مهم را در یک نقطه با درختکاری، در جایی دیگر که رانشی است با دیواره‌سازی‌و... می‌توان پیشگیری کرد که شناسایی شده و مقرر شد با محوریت فرمانداران و همکاری دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اولویت انجام شود.

بر اساس گزارشات ارائه شده توسط اداره‌کل زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری–ساری، پس از بحث و تبادل‌نظر توسط مدیران‌کل دستگاه‌های اجرایی حاضر در جلسه، مصوباتی توسط استاندار مازندران، ریاست شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران در خصوص ارتقای جایگاه فنی و تخصصی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری(ساری) در سطح استان مازندران، اتخاذ شد که برخی از این مصوبات عبارتند از:

  • عضویت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری(ساری) در کارگروه امور زیربنایی استان

  • به لحاظ شرایط جغرافیایی استان و وقوع زمین‌لغزش و ریزش سنگ‌ها، مقرر شد دستگاه‌های اجرایی استان در ساخت‌وسازها و اجرای پروژه‌های عمرانی به خصوص در شهرستان‌هایی که کانون عوامل مذکور هستند نسبت به استفاده از توانمندی علمی و تخصصی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری استان اقدام کنند.

  • در راستای اقدام پیشگیرانه و با توجه به وجود حدود 300 نقطه رانشی  در سطح استان، مقرر شد نقاط مذکور با همکاری اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری استان و فرمانداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی ذیربط با انجام کارهای کارشناسی اولویت‌بندی شود.

  • مقرر شد به‌منظور به‎‌روزرسانی بانک اطلاعات زمین‌لغزش‌ها، ادارات‌کل منابع طبیعی ساری و نوشهر و فرمانداری‌ها مشخصات کلیه زمین‌لغزش‌های سطح استان(هر فرماندار و منابع طبیعی در حوزه استحفاظی مربوطه) را به اداره‌کل زمین‌شناسی استان اعلام کند.   

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور استان مازندران احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران مهرزاد قنبرزاده مدیرکل زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری-ساری


نظر شما :