۴۵۰ زلزله در مریخ ثبت شد

۰۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۴۴۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۷۹
لندر اینسایت طی ۱۰ ماه حضور در مریخ ۴۵۰ ارتعاش زیر سطح این سیاره رصد کرده است
۴۵۰ زلزله در مریخ ثبت شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، ممکن است مریخ سیاره‌ای سرد و تاریک باشد اما همچنان زنده است.

نخستین نتایج رسمی از بررسی اطلاعات لندر اینسایت نشان می‌دهد زیر سطح سیاره مریخ ارتعاشاتی وجود دارد. اطلاعات حاکی از آن است که سیاره سرخ در سال ۴۵۰ ارتعاش را تجربه می‌کند. به همین دلیل محققان معتقدند احتمالاً در مریخ حیات وجود داشته باشد.

لندر اینسایت برای بررسی اعماق مریخ به این سیاره فرستاده شده و در نوامبر ۲۰۱۸ روی آن فرود آمده است. این لندر مجهز به ابزارهای مختلفی است تا وضعیت سیاره مریخ از جمله فعالیت‌های ارتعاشی، اتمسفر، بادها و نوسانات دمای آن را با دقت بررسی کند.

این لندر با کمک مجموعه‌ای از حسگرهای سیلیکونی در تجهیزاتSEIS خود، ارتعاشات زیر سطح مریخ را ردیابی کرده است.

محققان سراسر جهان در ۶ تحقیق اطلاعاتی که لندر اینسایت در ۱۰ ماه حضورش در مریخ ثبت کرده را بررسی کردند و متوجه چند صد ارتعاش زیر سطح مریخ شدند.

بروس بارنت محقق ارشد پروژه اینسایت می‌گوید: ما برای نخستین بار نشان دادیم در مریخ زلزله رخ می‌دهد.

نخستین زلزله در مریخ در آوریل ۲۰۱۹ میلادی ثبت شد و از آن زمان تاکنون لندر اینسایت بیش از ۴۵۰ ارتعاش دیگر را ثبت کرده است.

فعالیت‌های لرزشی مداوم بدان معنا است که احتمالاً آتشفشان ها فعال و مواد مذاب مایع یا حتی آب زیر سطح سیاره وجود دارد. به این ترتیب محیطی برای رشد ارگانیسم‌ها وجود خواهد داشت.

نیکلاس شمر از دانشگاه مریلند می‌گوید: وجود گدازه‌های آتشفشانی مذاب در مریخ نشان دهنده حیات در این سیاره است.

دانشمندان معتقدند دستیابی به دانش بیشتر از فعالیت‌های ارتعاشی سیارات دیگر به آنها کمک می‌کند به درک بهتری از چگونگی تشکیل منظومه شمسی برسند.

کد خبر 4862342
۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹

نظر شما :