آتشفشان «تال» ۱۲ شهر فیلیپین را تخلیه کرد

۲۸ دی ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۴۴۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۶۲
تهران- ایرنا- منابع خبری گزارش دادند : فعالیت آتشفشان تال در فیلیپین سبب شده تا مسئولان محلی اقدام به تخلیه سکنه ۱۲ شهر در حیطه جغرافیایی این کوه کنند. فعالیت شدید کوه تال تاکنون سبب مرگ دو نفر و فرار و انتقال دستکم ۱۲۱ هزار نفر از این منطقه شده است
آتشفشان «تال» ۱۲ شهر فیلیپین را تخلیه کرد

رسانه های فیلیپینی روز شنبه گزارش دادند: کوه تال در  حدود ۷۰ کیلومتری مانیل پایتخت فیلیپین در جزیره لوزون قرار دارد و یکی از فعالترین آتشفشان های این کشور است که تصاویر ماهواره ای از آن نشان می دهد که احتمال دارد فعالیت آتشفشانی شدت یابد.

مرکز آتشفشان و لرزه نگاری فیلیپین (PHIVOLCS)  با اعلام سطح  چهار هشدار گزارش داده است که  " فوران انفجاری" ممکن است در ساعت ها یا روزهای آینده اتفاق بیفتد. بالاترین سطح هشدار دراین زمینه  پنج است که نشان می دهد فوران در حال وقوع است.

این مرکز در گزارش جدید خود اعلام کرده که  تخلیه های اجباری در مناطقی که به دلیل فعالیت های یک هفته اخیر کوه مستعد ابتلا به سونامی و یا جریان یافتن گدازه داغ و ماگما هستند انجام شده است.

براساس این گزارش فعالیت آتشفشانی در دهانه اصلی با انتشار بخار پایدار و انفجارهای کم سابقه باعث ایجاد ستون های  دود و خاکستر آتشفشان تا ارتفاع ۸۰۰ متری در فضا شده است.

گزارش ارتش فیلیپین نیز حاکی است که تاکنون دو نفر در اثر این حادثه طبیعی جان باخته اند و بیش از ۱۲۱ هزار نفر از منطقه گریخته یا انتقال یافته اند، اما دید کم و جاده های لغزنده به دلیل خاکستر آتشفشانی مانع از پیشرفت تلاش ها برای تخلیه سریعتر شده است.

تال یکی از فعال ترین و کشنده ترین آتشفشان های فیلیپین است که در حلقه آتش اقیانوس آرام، جایی که بیشترین فعالیت های لرزه ای جهان رخ می دهد، قرار دارد. دریاچه ای که زمانی دهانه آتشفشان را پر کرده بود به دلیل مخلوط شدن آب با ماگما از روز یکشنبه گذشته ریزش گدازه داغ را روان ساخته و شدت بخشیده است.

شبکه خبری سی ان ان نیز دراین زمینه گزارش داد در اطراف این کوه از روز ۱۲ ژانویه تاکنون ( ۶ روز پیش) دستکم 634 زمین لرزه خفیف ناشی از فعالیت آتشفشان ثبت شده است

۲۸ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۲
کد خبر: 83638079

نظر شما :