مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور: وضعیت مناسب بوشهر در ذخایر مورد نیاز آلومینیم

۱۰ آذر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۱۹۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۴۷
مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور: وضعیت مناسب بوشهر در ذخایر مورد نیاز آلومینیم

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل منطقه جنوب کشور گفت: استان بوشهر از لحاظ ذخیره بوکسیت که از مواد معدنی مورد نیاز صنعت آلومینیوم است، وضعیت خوبی دارد.

طهمورث یوسفی در نشست بررسی موضوع‎‌های پیش‌نویس تفاهم‌نامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر افزود: این استان از نظر زون‌های زمین‌شناسی در زون زاگرس قرار گرفته است که این حوزه رسوبی واحدهای سنگی کربناتی و مانع است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در کشور کمبود آلومینیوم داریم قرار است در جنوب استان فارس کارخانه‌ای در این زمینه احداث و مواد معدنی آن  از خارج تامین شود که باتوجه به وجود ذخایر بوکسیت استان بوشهر باید مطالعات لازم انجام و میزان ذخیره آن مشخص شود تا گام بزرگی در زمینه تامین مواد اولیه کارخانه آلومینیوم استان فارس برداشته شود.

یوسفی با بیان این‌که استان بوشهر در بخش مصالح ساختمانی نیز دارای میزان ذخیره بالا و قابل توجه است و  رتبه نخست کشور است، تصریح کرد: موقعیت استراتژیک استان بوشهر بزرگترین مزیت آن است زیرا در بخش معدن فاصله و مسافت تعیین کننده نرخ معدن است.

مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور  با تاکید بر این‌که موقعیت بوشهر برای صادرات مواد معدنی نیزمقرون به صرفه‌تر و دارای ارزش افزوده بیشتری است، خاطرنشان کرد: عناصر نادر خاکی جزو ذخایر استراتژیک و با ارزش افزوده بسیار زیاد و حجم اندک است و جهان اکنون به این سمت رفته‌است که ماده معدنی با حجم کم را  در صنایع هوایی و فضایی استفاده کند و آن را به استخراج حجم زیادی آهن با ارزش افزوده کم ترجیح می‌دهد.

به گفته یوسفی، در همین رابطه اکنون پنج نقطه از بوشهر در حال اکتشافات زمین‌شناسی است.

مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی:

ایران سرزمین پر مخاطره‌ طبیعی است

مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در این نشست گفت: ایرانی کشوری پرمخاطره و جای جای آن مجموعه‌ای از انواع مخاطره‌های زمینی و جوی و یا ترکیبی از این ۲ است که کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رضا شهبازی افزود: در این ارتباط بخش‌های مختلف کشور بر حسب اینکه جمعیت آنها تحت تاثیر چه نوع مخاطره‌هایی است، تقسیم‌بندی می‌شود.

وی با بیان این‌که باید به این مخاطره‌ها توجه جدی شود، تصریح کرد:  این مهم ریسک ناشی از سرمایه‌گذاری را به حداقل می‎رساند و بایستی هر نوع سرمایه‌گذاری با علم به وجود گسل‎های فعال انجام شود و به این پدیده و تاثیر آن توجه لازم صورت گیرد.

شهبازی گفت: در استان بوشهر موضوع آب و کیفیت آن بسیار مهم است زیرا بوشهر یکی از محدود استان‎های کشور دارای یکسری آلودگی طبیعی در ذخایر آبی است و این مهم باید مورد توجه واقع شود.

این کارشناس ارشد زمین‌شناسی یادآور شد: بوشهر استان ساحلی است و این مهم منفعت‌های زیادی دارد به‌طوری‌که تمامی چالش‌ها را می‎پوشاند.

به گفته مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی نیز موضوعی مهم است و به دلیل اینکه مردم استان بوشهر در ساحل زندگی می‌کنند این تغییرات یک تیغه دولبه است و ممکن است بوشهر به سمتی برود که در آینده رخداد بارش‌های سیلابی آن بیشتر شود.

وی افزود: همچنین شرایط سیل‌خیزی، زمین‌لغزش و روان‌گرایی در خیلی از خاک‌ها و دامنه‌های استان بوشهر وجود دارد که این تغییرات اقلیمی آورد بالایی از آب  دارد و می‎تواند بارش‎های شدید داشته باشد.

شهبازی یادآور شد: اگر این بارش‌ها خوب بررسی و پیش‌یابی و در مکان‌های مناسب جلوی آن گرفته شود به یک مخزن مناسب آب شیرین تبدیل می‎شود و اگر توجه نکنیم سیل و خسارت‌زا می‎شود.

برنامه زنده تلویزیونی بازتاب صدا و سیمای مرکز فارس با موضوع ساخت و سازهای شهری و لزوم رعایت حریم گسل‌ها با حضور دکتر طهمورث یوسفی مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور و مهندس فرج‌زاده معاون شهرسازی شهرداری شیراز


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: مدیرکل دفتر مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طهمورث یوسفی رضا شهبازی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوشهر


نظر شما :