باز نشر گزارش تصویری زلزله کرمانشاه به بهانه ۲۱ آبان

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۰۷۱ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۶۵۰
باز نشر گزارش تصویری زلزله کرمانشاه به بهانه ۲۱ آبان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به مناسبت دومین سالگرد زلزله 21 آبان کرمانشاه باز نشر گزارش تصویری پس از وقوع زلزله کرمانشاه ارائه می‌شود.

زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۳ در مقیاس ریشتر ساعت 21 و 48 دقیقه یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه و استان‌های غربی کشور را به شدت لرزاند.

مرکز وقوع این زمینلرزه استان کرمانشاه حوالی ازگله در طول جغرافیایی 45.9، عرض جغرافیایی 34.84 و عمق 11 کیلومتری زمین بوده است. این زمینلرزه در پنج کیلومتری ازگله، 25 کیلومتری تازه‌آباد، 37 کیلومتری باینگان، 112 کیلومتری سنندج و 122 کیلومتری کرمانشاه روی داد.

بر اثر این زلزله ۵۷۴ نفر جان باختند و ۹٬۳۸۸ نفر نیز مصدوم شدند. بیشترین آمار کشته‌ها و زخمی‌ها از شهرهای قصر شیرین، سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی بوده است.

بر اساس گزارش گروه لرزه زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بزرگای زیاد این زمینلرزه موجب گستردگی پهنه تحت متاثر از آن شد. شواهد زمین‌شناختی ثانویه حاصل از رخداد این زمینلرزه را در پهنه وسیعی متمرکز بر روی رومرکز آن می توان دنبال کرد.

از آنجا که پی‌جویی شواهد مربوط به گسلش سطحی زمینلرزه افزون بر تفسیر تصاویر InSar و اینترفروگرام با پژوهش‌­های ریخت‌زمین­‌ساختی میدانی همراهی می‌شود، متخصصان اعزام شده به محل کوشیدند که به این امر دست یابند و از کلیه شواهد ثانویه همچون زمین‌لغزش‌‌های بزرگ، سنگ‌ریزش‌ها، روانه‌های سنگی، گسیختگی‌ها، سنگ‌های پرتاب شده و جوشش آب و ماسه جهت تعیین هرچه دقیق‌تر پهنه رومرکزی و گسل مسبب رخداد این زمینلرزه بهره گرفته شد.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور زلزله 21 آبان کرمانشاه زمینلرزه


نظر شما :

علی ۲۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۲
درود بر شما