هفته جهانی فضا با شعار "ماه، دروازه‌ای به سوی ستارگان"

۰۷ مهر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۹۵۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۴۱۹
هفته جهانی فضا با شعار "ماه، دروازه‌ای به سوی ستارگان"

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، هفته جهانی فضا جشن بین‌المللی علوم و فناوری و سهم و کمک آن برای بهبود شرایط زندگی انسان‌ها است. بر اساس قطعنامه‌ای که در سال 1999 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هرسال از 4 تا 10 اکتبر (13 تا 19 مهر) هفته‌ جهانی فضا نامیـده می‌شود. به نقل از وبگاه رسمی هفته جهانی فضا علت انتخاب کردن این روزها به‌عنوان هفته فضا، گرامیداشت دونقطه‌ی عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است که این دو نقطه به شرح زیر است:

-4 اکتبر 1957: پرتاب نخستین ماهواره زمینی ساخت بشر به نام Sputnik 1 که را ه را برای اکتشاف در فضا باز کرد.

-10 اکتبر 1967: امضای معاهده‌ای در مورد اصولی که مشخص‌کننده حدود دولت‌ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی است.

هفته جهانی فضا در ایران و در سال 1398 از 12-18 مهرماه برگزار خواهد شد که شعار اعلام‌شده برای امسال "ماه، دروازه‌ای به‌سوی ستارگان" است و برای هم سویی برنامه‌های این هفته انتخاب و اعلام‌شده است.

اسامی۷ دانشمند برجسته ایرانی؛ خواجه‌نصیرالدین طوسی، ابن‌سینا، عبدالرحمن صوفی، ابوریحان بیرونی، ابن‌کثیر فرغانی، ابوالوفای بوزجانی و عمر خیام بر روی روزهای هفته نام‌گذاری شده است و در برنامه‌های این هفته نیز تلاش خواهد شد تا با معرفی بیشتر این دانشمندان و پرداختن به فعالیت‌ها و دستاوردهای ارزشمند آنان، نقش پررنگ دانشمندان ایرانی را در توسعه علوم نجوم تشریح داده شود.

در زیر جدول  روزشمار هفته جهانی فضا را خواهید داد.

کد خبر: 904721

تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ ۱۵:۳۷:۱۷


نظر شما :