برنامه‌ جاه‌طلبانه چین برای اکتشاف ماه مشخص شد

۳۰ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۹۲۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۲۷
چین از اهداف جدید خود در زمینه "اکتشاف ماه" پرده برداری کرد که یکی از این برنامه‌ها ساخت یک ایستگاه تحقیقاتی رباتیک در ماه است
برنامه‌ جاه‌طلبانه چین برای اکتشاف ماه مشخص شد

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، چینی‌ها پس از ماموریت "چانگ ای 4" دست از تلاش بر نداشته‌اند و اکنون علاوه بر ادامه این ماموریت‌ها قصد ساخت یک ایستگاه رباتیک در ماه را نیز دارند.

در مطالعه‌ای که اخیرا در مجله "Science" منتشر شد، "لی چونلای"(Li Chunlai) و دیگر پژوهشگران درباره جزئیات ماموریت‌های جدید "برنامه اکتشاف ماه چین"(China Lunar Exploration Program) صحبت کردند.

این گونه که به نظر می‌رسد چین برای سه دهه آینده خود برنامه دارد. پژوهشگران چینی علاوه بر مأموریت آوردن نمونه در سال‌های ۲۰۲۰، قصد دارند در آینده نزدیک یک ایستگاه تحقیقاتی را در ماه تاسیس کنند.

"لی چونلای" مدیر مأموریت‌های آکادمی ملی نجوم چین گفت: پنجاه سال از گام نهادن نیل آرمسترانگ بر سطح کره ماه می‌گذرد، ما طی این سال‌ها بسیار تلاش کردیم تا طی ماموریت‌های مختلف اطلاعات بیشتری از سطح ماه به دست آوریم. یکی از ماموریت‌های ما ماموریت اکتشاف ماه "چانگ ای  ۳ و چانگ ای ۴" بود که طی آن ما موفق به انجام نخستین فرود آرام در ماه شدیم.

"چانگ ای ۳"(Chang'e ۳) یک مأموریت بدون سرنشین اکتشاف ماه چینی است که توسط سازمان ملی فضایی چین(CNSA) اداره می‌شود و متشکل از یک سطح‌نشین رباتیک و نخستین ماه‌نورد چین است. چانگ ای ۳ در دسامبر ۲۰۱۳ به عنوان بخشی از مرحلهٔ دوم برنامه اکتشاف ماه چینی پرتاب شد.

"چانگ ای ۴"(Chang'e ۴) یک مأموریت اکتشاف ماه چینی است که موفق به انجام نخستین فرود آرام در سمت پنهان ماه(در نواحی قطب جنوب کره ماه)، در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹ گردید.  

 پژوهشگران گفتند با سفر به ماه ما می‌توانیم اطلاعات بسیار ارزشمندی از ساختار آن به دست آوریم.  برنامه اکتشاف ماه چین نقش مهمی در نوآوری‌های تکنولوژیکی به ویژه در سنجش از دور ماه، ژئومورفولوژی ماه و زمین شناسی ماه فراهم می‌کند.

ماموریت بعدی برنامه اکتشاف ماه چین  ماموریت "چانگ ای ۵ "(Chang'e ۵) است که بنابر برنامه‌ریزی‌ها اوایل سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد و هدف ما از این ماموریت جمع آوری سنگ و خاک ماه و ارسال آن به زمین است. هدف بعدی ما ساخت یک ایستگاه تحقیقاتی رباتیک است و قرار است آن را تا سال ۲۰۳۰ به منظور انجام وظایف مختلف برای آزمایشات و همچنین کمک به فضانوردان در ماموریت‌های طولانی مدت قمری تاسیس کنیم.

برنامه اکتشاف ماه چین

برنامه اکتشاف ماه چین یک برنامه ماهواره‌ای چینی است که به عنوان پروژهٔ چانگ‌ای برگرفته از نام چینی الههٔ ماه نیز شناخته می‌شود، برنامه‌های در حال انجام از مجموعه ماموریت‌های اکتشاف ماه به صورت رباتیک است که توسط سازمان ملی فضایی چین (CNSA) اداره می‌شود.

این برنامه شامل استفاده از مدارگردهای ماه، فرودگر، سطح‌نورد و فضاپیمای نمونه‌آور است که با به‌کارگیری موشک‌های لانگ مارس پرتاب و اجرا می‌شود. نخستین فضاپیمای این برنامه، با پرتاب مدارگرد ماه چانگ ای ۱، که از مرکز راه‌اندازی ماهواره شیچانگ در ۲۴ اکتبر ۲۰۰۷ راه‌اندازی گردید آغاز شد که از تاریخ اولیهٔ از پیش برنامه‌ریزی شده(۱۷–۱۹ آوریل ۲۰۰۷) به تأخیر افتاده بود. مدارگرد دوم، چانگ ای ۲، در ۱ اکتبر ۲۰۱۰ پرتاب شد. چانگ ای ۳، که شامل یک سطح‌نشین و ماه‌نورد، در ۱ دسامبر ۲۰۱۳ پرتاب شد و در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۳ با موفقیت در ماه فرود آمد. چانگ ای ۴ که شامل سطح‌نشین و ماه‌نورد بود، در ۷ دسامبر ۲۰۱۸ پرتاب شد.

یکشنبه / ۳۰ تیر ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۲

دبیر مسعود جعفرشعار

مترجم پرستو توکلی


نظر شما :