همزمان با هفته دولت پروژه لرزه‌نگاری منطقه فرورانش مکران پایان یافت

۰۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۸۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۴۲
همزمان با هفته دولت پروژه لرزه‌نگاری منطقه فرورانش مکران پایان یافت

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با همکاری پژوهشکده علوم‌زمین این سازمان و انستیتو زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین و با همت متخصصان دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی پروژه لرزه‌نگاری منطقه فرو رانش مکران انجام شد.

بر اساس این گزارش، به منظور انجام این پروژه که به بررسی ساختار پوسته اقیانوسی و قاره‌ای در منطقه فرورانش مکران می‌پردازد، 8 دستگاه BB-OBS Broad Band Ocean Botton Seismometr  متعلق به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بستر دریای عمان نصب شد.

این دستگاه‌ها به صورت خطی و عمود بر منطقه فرورانش مکران در دریای عمان از عمق 500 متری با فاصله 12 کیلومتر تا عمق 3300 متری نصب شد و پس از 6 ماه ثبت اطلاعات دقیق و لحظه‌ای از اعماق زیر بستر دریای عمان توسط لرزه‌نگارها و با وجود  شرایط جوی نامساعد که همراه با دریای نسبتا متلاطم بود، کار برداشت و خارج کردن لرزه‌نگارها از آب دریا با تلاش کارشناس دفتر بررسی زمین‌شناسی دریایی و کارشناسان چینی با موفقیت انجام شد.

شایان ذکر است؛ از استخراج و تحلیل داده‌های ثبت شده توسط این لرزه‌نگارها، اطلاعات ارزشمندی از وضعیت فرورانش مکران و زلزله‌های اخیر در جنوب شرق ایران و نیز ارزیابی پتانسیل سونامی‌خیزی نواحی ساحلی جنوب شرقی ایران در اختیار زمین‌شناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار خواهد گرفت. 

فیلم کوتاهی از فعالیت‌های کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی در کرانه‌های دریای عمان را در اینجا ببینید/.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پژوهشکده علوم‌زمین دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی پروژه لرزه‌نگاری منطقه فرورانش مکران آکادمی علوم چین


نظر شما :