تجهیز و راه‌اندازی مجدد آزمایشگاه‌های کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۱۵ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۸۱۲ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۷۲۱
تجهیز و راه‌اندازی مجدد آزمایشگاه‌های کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، آزمایشگاه‌های کانه‌آرایی و فرآوری این سازمان همزمان با شصمین سالگرد تاسیس این سازمان با حضور دکتر علیرضا شهیدی و جمعی از معاونان و مدیران و کارشناسان تجهیز و راه‌اندازی مجدد شد.

بر اساس این گزارش، استحصال عناصر نادر خاکی از مونازیت مروست، بازیابی سولفات پتاسیم وسدیم از آلونیت تایکند، بررسی پتانسیل بهره‌برداری از فسفات‌های کم عیار، بررسی پتانسیل‌های استحصال طلا از ذخایر طلا، مس‌های رسوبی از ذخایر اکسیدی مس و مطالعه پتانسیل بهره‌برداری از ذخایر سرب و روی به عنوان پروژه‌های شاخص مدیریت کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یاد شده است.

در همین زمینه معاون مدیرکل کانه‌آرایی و فرآوری موادمعدنی معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که آزمایشگاه‌های این سازمان را دکتر جرج آلتان از کارشناسان سازمان ملل و مهندس رضا آصفی پایه‌گذاری کردند، گفت: می‌توان گفت پایه‌گذار اطلاعات اولیه بسیاری از معادن بزرگ کشور آزمایشگاه‌ کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است.

به گفته محسن محمدخانی، طی 60 سال فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پابه‌پای فعالیت‌های اکتشافی مطالعات آزمایشگاه فرآوری و کانه‌آرایی نیز انجام شده و بیش از 300 گزارش در این زمینه تهیه شده که امروز به بازسازی و راه‌اندازی مجدد این بخش آمادگی داریم تا با پتانسیل بیشتری رو به جلو پیش رفته و جهشی در بخش معادن کشور ایجاد کنیم.

همچنین غلامحسین قربان‌کریمی رئیس گروه کانه‌آرایی معاونت اکتشاف این سازمان با بیان این‌که برای راه‌ندازی و تجهیز مجدد این آزمایشگاه 13 ماه کار مداوم انجام شده، افزود: تجهیز و راه‌اندازی مجدد و جانمایی تخصصی دستگاه‌ها به همت کارشناسان سازمان انجام شده و در صورتیکه بتوانیم مناسبات بین‌المللی در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف معادن را گسترش دهیم قادر به ارائه خدمات فنی ومهندسی خود به دیگر کشورها خواهیم بود.

در ادامه حاضران به استقبال تجهیز و راه‌اندازی مجددآزمایشگاه شیمی‌تَر و ICP مدیریت آزمایشگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رفتند که در همین زمینه معاون مدیر آزمایشگاه‎‌های این سازمان با بیان این که این هدف با حمایت بخش‌های مختلف سازمان محقق شده، گفت: امیدواریم به بازسازی و تجهیز آزمایشگاه‌ها بتوانیم بهترین و معتبرترین آنالیزها را ارائه کنیم.

فرانک پورنوربخش با بیان این‌که مدیریت امور آزمایشگاه‌ها از سال 1345همزمان با سال‌های آغاز کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور تامین نیازهای این سازمان تاسیس شده، افزود: این بخش به مرور و با توجه به پیشرفت جهانی فناوری آزمایشگاهی، تقویت و به روزرسانی شده و امروزه علاوه بر انجام خدمات آزمایشگاهی در حیطه وظایف حاکمیتی به دیگر مراکز دولتی، خصوصی، دانشگاهی و تحقیقاتی نیز ارائه خدمات می‌دهد.

به گفته وی از جمله اهداف کلیدی این واحد آزمایشگاهی، ارائه داده‌های ایمن، با صحت و دقت زیاد و در کوتاهترین زمان ممکن است.

گفت‌وگو با مهندس رضا آصفی به عنوان اولین فردی که دانش فرآوری و کانه‌آرایی را وارد مجموعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کرده را در اینجا بخوانید.

عکس :مریم السادات میرآفتاب تهرانی

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آزمایشگاه‌های کانه‌آرایی و فرآوری


نظر شما :