حضور رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در هرمزگان، تمرکز بر توسعه فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدنی

۰۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۷۸۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۴۸
حضور رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در هرمزگان، تمرکز بر توسعه فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدنی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان و جمعی از معاونان و مدیران وی ضمن سفر به هرمزگان، همراه با فریدون همتی استاندار هرمزگان و خلیل قاسمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان در نشست تخصصی با حضور تشکل‌های تولیدی و معدنی و همچنین جلسه شورای معادن شرکت کردند.

پایه‌های فعلی پل خلیج فارس معضل جنگل‌های حرا در قشم

در همین زمینه رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نشست شورای معادن استان هرمزگان گفت: ساخت پل خلیج‌فارس با طراحی فعلی موجب خشک شدن جنگل‌های حرا در قشم می‌شود.

علیرضا شهیدی افزود: پایه‌های فعلی پل خلیج فارس باعث تغییر جریان و چرخش آب می‌شود و در بلند مدت جنگل‌ها را از بین می‌برد و پدیده‌ای به مانند دریاچه ارومیه رخ می‌دهد.

وی اضافه کرد: بر اساس مطالعات ژئوفیزیک همچنین این پل روی گسل زلزله قرار دارد و باید مخاطرات بلند مدت آن توجه کرد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد: این سازمان به زودی پایش هوایی پهنه معدنی فین هرمزگان را آغاز می‌کند و در این پایش ذخایر پنهان معدنی فلزی تا عمق ۴۵۰ متری زمین شناسایی و در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در بخش‌های غیر فلزی نیز تا پایان امسال دو پروانه اکتشاف و استخراج پتاس و مس صادر می‌شود.

شهیدی با اشاره به اینکه ۹۸ درصد معادن هرمزگان در مقیاس کوچک هستند، عنوان کرد: راه اندازی کارخانه‌های فرآوری کوچک باعث اقتصادی شدن استخراج از معادن هرمزگان و افزایش اشتغال و ایجاد ارزش افزوده بیشتر می‌شود.

وی درباره مخاطرات زمین‌شناسی هرمزگان نیز بیان کرد: زمین‌لرزه، سیل، فرونشست و گردو غبار مهمترین مخاطرات زمین‌شناسی در هرمزگان هستند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: نزدیک به ۵ هزار هکتار از مناطق شرق استان مستعد پدیده گرد و غبار هستند و اعتبارات بودجه‌ای امسال در کنترل گرد و غبار نیز در چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان متمرکز شده است.

رتبه دوم ذخیره گچ کشور به هرمزگان اختصاص دارد

شهیدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هرمزگان از نظر ذخیره گچ رتبه دوم را به خود اختصاص داده ولی این معادن بزرگ نیستند و با توجه به این موضوع پیشنهاد می شود از کارخانه های کوچک برای استخراج معادن در این استان مورد استفاده قرار گیرند.

وی اشاره کرد: این کارخانه‌ها هزینه‌های حمل و نقل را کاهش می‌دهد و پیامدهای خاتمه فعالیت معدنی و از دست رفتن اشتغال ناشی از آن را به دنبال نخواهد داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: هرمزگان با داشتن این ذخایر می‌تواند نسبت به تولید گچ صنعتی اقدام کرده و علاوه رفع نیازهای داخلی نسبت به صادرات و کسب درآمد اقدام کند.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد: هرمزگان به لحاظ معدنی دارای ظرفیت های فلزی و غیرفلزی فراوانی دارد که برنامه‌ریزی‌ها برای بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها با همکاری بخش خصوصی بر روی پهنه‌های اکتشافی این استان مانند پهنه فین-باغات و اکتشاف‌های ژئوفیزیک هوایی آغاز شده است.

شهیدی ادامه داد: چنانچه ماده معدنی مناسبی وجود داشته باشد می‌توان نسبت به واگذاری پهنه معدنی برای استخراج به بخش خصوصی اقدام کرد.

وی اضافه کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش‌های غیرفلزی مانند پتاس اقدام‌های بزرگی انجام داده و تا پایان سال ۲ پروانه اکتشافی در زمینه مس و پتاس سنگی را از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به وجود مخاطره‌های بزرگ مانند سیل، زلزله، فرونشست و ریزگرد در هرمزگان اقدام‌هایی انجام شده که در پی گسترش دادن آن هستیم.

ساختار زمین‌شناسی فلات ایران سال آینده مشخص می‌شود

وی در ادامه با بیان این‌که نتایج مطالعه ساختار پوسته ایران زمین (فلات ایران) که از پارسال برداشت داده‌های آن آغاز شده در سال آینده مشخص می‌شود، تصریح کرد: این طرح با همکاری سازمان زمین‌شناسی کشور چین و در راستای طرح جاده ابریشم در حال انجام است.

شهیدی در نشست تخصصی با واحدهای تولیدی ومعدنی هرمزگان افزود: بسیاری از کارشناسان در انجام این پروژه علمی مشترک بر دانش خود افزودند و هم اکنون پردازش داده‌ها آغاز شده و نتایج آن در زمینه‌های علمی و فناوری کاربرد دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص نحوه اجرای این کار پژوهشی تصریح کرد: دستگاه‌های لرزه‌نگار در این طرح در فاصله‌های معینی در پهنه چند صد کیلومتری قرار می‌گیرند و هر چند ماه یکبار داده‌های آنها جمع‌آوری می‌شود.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: همه زلزله‌هایی که در سطح کره زمین رخ می‌دهد توسط این دستگاه‌ها ثبت می‌شود و به دلیل قدرت بالای نفوذ امواج می‌توان به بررسی ساختار زمین تا عمق چند هزار کیلومتری پرداخت.

حل مشکل آبی کشور با کارست

شهیدی در ادامه گفت: نیاز شدید کشور به آب و همچنین برداشت و مصرف بیش از حد از منابع آبی کشور منجر به مشکلات زیستی محیطی شده که نمونه بارز آن نشست زمین در نقاط مختلف از جمله دشت‌های شرق هرمزگان است، به همین علت دستیابی به منابع آب «کارست» از سوی این سازمان در دست انجام است.

وی در نشست تخصصی با تشکل‌های تولیدی و معدنی استان هرمزگان افزود: باتوجه به این که آب‌های زیرزمینی برخی از استان ها به سمت خارج از کشور گسیل می‌شود لذا طرح کارستی بهترین گزینه برای مهار این آب‌ها است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: طرح کارستی در برخی از استان‌های کشور از جمله خراسان شمالی و جنوبی، بوشهر و کرمانشاه آغاز شده و درهرمزگان نیز آمادگی برای اجرای این طرح است.

احیای۱۵۰معدن غیرفعال در کشور

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور همچنین به وجود ۱۰ هزار معدن در ایران اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۶ هزار و ۵۰۰ معدن فعال و ۳ هزار و ۵۰۰ معدن غیرفعال است.

شهیدی با بیان این‌که هم اکنون آسیب‌شناسی و احیای ۱۵۰ معدن غیرفعال کشور در دستور کار قرار گرفته که نقش مهمی در تولید و توسعه پایدار دارد، افزود: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس است که می‌تواند قسمتی از زنجیره تولید را به وجود آورد.

وی تصریح کرد: امسال به لحاظ تحریم‌ها و جنگ اقتصادی سال خوبی برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به لحاظ منابع مالی نیست و دراین راستا با محدودیت‌هایی مواجه هستیم اما این کار مانع از انجام فعالیت‌هایمان نمی‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در شرایط فعلی، معادن سرمایه عظیم و ارزشمند اقتصادی در کشور به شمار می‌رود و در تولید ثروت و توسعه کار نقش ویژه‌ای دارد.

آغاز ژئوفیزیک دریایی در قشم

رییس سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که در استان هرمزگان جدای از بحث اکتشافات و طرح‌های زمین‌شناسی، ژئوفیزیک دریایی نیز درحال انجام است، تصریح کرد: کار تهیه نقشه‌های زمین شناسی دریایی از جزیره قشم آغاز شده و امیدواریم تهیه این سند همچنین سند خلیج‌فارس برای آیندگان مثمرثمر باشد.

شهیدی با اشاره به این‌که در زمینه زمین‌شناسی دریایی دستگاه‌های منحصر به فردی داریم، بیان کرد: در گذشته نیز کارهای ژئوفیزیک دریایی خوبی در خلیج‌فارس (حد فاصل بندرعباس تا جزیره قشم) انجام شده است.

به گفته وی، در بحث زمین و دریا در استان هرمزگان فعالیت‌های خوبی در چند سال اخیر آغاز شده و امیدواریم به زودی بتوانیم نتیجه آن را در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قراردهیم تا بتوانند از آن استفاده کنند.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که در بحث ژئوفیزیک هوایی این سازمان آمادگی دارد در هرمزگان ورود پیدا کند، تصریح کرد:  این طرح هزینه‌بَر است و باید راهکارهایی به وجود آید که بخشی از هزینه‌ها را استان (هرمزگان) متقبل شود.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هرمزگان


نظر شما :