نشست گرامیداشت روز ملی خلیج فارس همزمان با برگزاری سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۱۲ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۴۷۴
نشست گرامیداشت روز ملی خلیج فارس همزمان با برگزاری سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این نشست با حضور دکتر علیرضاشهیدی‌ سرپرست سازمان‌‌زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی‌ کشور، دکتر بهروز ابطحی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، دکتر راضیه لک رییس پژوهشکده علوم‌زمین، امیردریادار حسین خانزادی فرمانده محترم نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امید دریادار غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش، دکتر سید علی چاوشیان رییس اداره علوم کمیسیون ملی یونسکو- ایران، دکتر حمید علیزاده لاهیجانی معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، آقای مهندس عبدالجواد کمالی معاون محترم فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان بنادر و دریانوردی، مهندس حمید خلیلی مدیرکل اداره مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی، دکتر ناصر کرمی‌راد مدیرکل محترم بازسازی و حفاظت ذخائر ژنتیکی سازمان شیلات ایران، مهندس خجسته مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی، دکتر بهزاد لایقی مدیرکل محترم علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی، دکتر نبی‌الله میرزایی معاون سازمان شیلات ایران، دکتر زمانی پدرام مدیرکل دفتر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدحسین نعمتی رییس اداره مهندسی سواحل سازمان بنادر و دریانوردی، ناخدا یکم دکتر سعید فرهادی‌پور رییس مرکز هواشناسی نیروی دریایی راهبردی ارتش و نایب رییس کمیته ملی اقیانوس‌شناسی کمیسیون ملی یونسکو ایران، دکتر بابک مرادی رییس روابط‌عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی برگزار شد و حاضران به بررسی و ارائه دستاوردهای سازمان متبوع خود در این زمینه پرداختند.

رییس ژئو پارک قشم از آغاز بهره‌برداری از ژئوپارک قشم در سال جاری خبر داد

به گزارش ایسنا علیرضا امری کاظمی رییس ژئو پارک قشم گفت: ژئو پارک قشم در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در نزدیکی روستای گوران ایجاد شده است.

وی روستای گوران را یکی از قطب‌های بازیافت لنج‌های قدیمی در کشور دانست و افزود: از گذشته‌های دور لنج‌هایی که از آسیای دور به ایران می‌آمدند، در این روستا برای تعمیر توقف می‌کردند که این سنت در روستای گوران همچنان پابرجا است.

امری کاظمی با بیان اینکه در این روستا همچنان به کار تعمیر لنج‌های قدیمی مشغول هستند، ادامه داد: ما در این روستا به دنبال احیای این امر هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری این ژئوپارک در سال جاری به بهره‌برداری برسد.

خلیج‌فارس با روند افزایش تراز آب مواجه است

مدیرکل علوم جوی و اقیاس‌شناسی سازمان هواشناسی گفت: بر اساس اطلاعاتی که از سازمان نقشه‌برداری به دست آمد، خلیج فارس با روند افزایش تراز آب مواجه است که این امر به دلیل تغییر اقلیم است.

دکتر بهزاد لایقی با بیان اینکه در هر کدام از استان‌های ساحلی کشور پیش‌بینی‌های ۱۲ ساعته برای اعلام وضعیت حوزه خلیج فارس به شناورها ارائه می‌شود، افزود: برای این منظور شبکه بویه موج‌نگار خلیج فارس را در جزایر خلیج فارس ایجاد کردیم.

لایقی، بررسی وضعیت تغییر اقلیم در خلیج فارس را از دیگر اقدامات ذکر کرد و ادامه داد: نتایج این پایش‌ها نشان داد که در خلیج فارس با افزایش دما و کاهش بارش‌های تجمعی مواجه هستیم و لازم است آمادگی لازم برای مقابله با این پدیده‌ها را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه کره زمین در دو سال گذشته گرمترین روزهای خود را تجربه کرده است، ادامه داد: در این سال‌ها در خلیج فارس بالاترین دما هم در هوا و هم در آب به ثبت رسید.

مدیر کل علوم جوی و اقیانوس‌شناسی سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت تراز آب خلیج‌فارس، خاطر نشان کرد: بر اساس اطلاعاتی که از سازمان نقشه برداری به دست آمد، خلیج فارس با روند افزایش تراز آب مواجه است که این امر به دلیل تغییر اقلیم است.

لایقی با تاکید بر ضرورت توجه به "یخ کره" یادآور شد: در مناطق کوهستانی با یخ کره مواجه هستیم که نسبت به آن بی توجهیم و این درحالی است که اکثر کشورهای دنیا با اعتباراتی که از سازمان ملل دریافت می‌کنند، مطالعات وسیعی بر روی آنها انجام می‌دهند؛ چرا که یخ کره‌ها تحت تاثیر تغییر اقلیم است.

ژئوپارک قشم تنها پارک ثبت شده غرب آسیا در یونسکو

رییس اداره علوم کمیسیون یونسکو ایران از ثبت ۱۶ کرسی علمی از سوی ایران در یونسکو خبر داد و گفت: ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک منطقه غرب آسیا است که در این سازمان به ثبت رسیده است.

دکتر سید علی چاوشیان نیز گفت: کرسی‌های کشورها در یونسکو نشان‌دهنده فعالیت‌های کشورها در حوزه‌های مختلف علمی است و ایران در حال حاضر ۱۶ کرسی علمی ثبت شده دارد.

وی با اشاره به ایجاد ۷ مرکز تحقیقات تحت پوشش یونسکو، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن تا سال ۲۰۱۹ ایران ۲۲ میراث ثبت شده در یونسکو دارد.

چاوشیان، اضافه کرد: ژئو پارک قشم تنها ژئو پارک منطقه غرب آسیا است که در یونسکو ثبت شده است.

عکس مریم السادات میرآفتاب تهرانی

کلید واژه ها: دکترعلیرضاشهیدی‌ نشست گرامیداشت روز ملی خلیج فارس سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کتر بهروز ابطحی رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی علیرضا امری کاظمی رییس ژئو پارک قشم دکتر راضیه لک رییس پژوهشکده علوم‌زمین


نظر شما :