منتظر به روزرسانی باشید؛ تغییر عجیب میدان مغناطیسی زمین/ مسیریابی‌ها دردسرساز شد

۲۳ دی ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۳۲۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۱۳
منتظر به روزرسانی باشید؛ تغییر عجیب میدان مغناطیسی زمین/ مسیریابی‌ها دردسرساز شد

حرکت قطب شمال و تغییرات سریع و بی قاعده در میدان مغناطیسی زمین دانشمندان را مجبور کرده سیستم های مسیریابی مورد استفاده هواپیماها، کشتی‌ها و حتی موبایل‌ها را سریعتر به روزرسانی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، قطب شمال میدان مغناطیسی زمین با سرعتی فوق العاده به سمت سیبری حرکت می کند و کارشناسان هنوز دلیل این امر را نمی دانند.

این حرکت عجیب و غریب دانشمندان را مجبور کرده میدان مغناطیسی زمین را رصد و سیستم های مسیری یابی جهان از گوگل مپس گرفته تا مسیرهای حمل ونقل باری را آپدیت کنند.

در حالی که آهن مایع در اطراف هسته زمین می چرخد،  میدان مغناطیسی و در نتیجه قطب های زمین نیز به تدریج و اغلب غیر منتظره تغییر می کنند.

دانشمندان باید به طور دوره ای «مدل مغناطیسی جهان» را به روز رسانی کنند تا این فرایند را رصد کنند.

 آخرین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی این سیستم به روز رسانی شد و قرار بود به روز رسانی بعدی ۲۰۲۰ انجام شود.

اما میدان مغناطیسی چنان به سرعت و بی قاعده تغییر کرده که محققان آمریکایی و انگلیسی هنگام یک کنترل روتین در اوایل ۲۰۱۸ میلادی متوجه شدند باید گام های بلندی در این رابطه برداشته شود.  

تغییری که آنها مشاهده کردند چنان بزرگ بود  که در حقیقت در آستانه خطای قابل قبول برای زمینه جهت یابی بود.

به همین دلیل، دانشمندان در سازمان زمین شناسی انگلیس و سازمان NOAA ‌آمریکا یک به روز رسانی غیر منتظره از این مدل ارائه می کنند.

حرکت قطب شمال که طی ۴۰ سال گذشته سریع تر شده اکنون تغییر میدان مغناطیسی را سرعت بخشیده و ایجاد یک مدل جدید را ملزوم می کند.

دلیل ملزوم بودن این تغییرات آن است که هواپیماها، کشتی ها و حتی تلفن های هوشمند نیز  از سیستم های جهت یابی استفاده می کنند.

این تغییر در منطقه قطب شمال قابل ملاحظه تر است.

کد خبر 4511251

نظر شما :