کشف آب در شهاب سنگ های منظومه شمسی

۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۲۶۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۷۰
تهران- ایرنا- گروهی از محققان ژاپنی با استفاده از ماهواره آکاری (AKARI) توانستند برای نخستین بار ذخایر آب به شکل مواد معدنی هیدراته را در تعدادی از شهاب سنگ ها کشف کنند.
کشف آب در شهاب سنگ های منظومه شمسی

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، طول موج های مادون قرمز، ویژگی های طیفی مواد مختلف از جمله انواع مولکول ها، یخ و مواد معدنی را که با طول موج های نور مرئی قابل مشاهده نیستند، در اختیار می گذارد. به همین علت این طول موج ها برای رصد کردن اجرام فضایی موجود در منظومه شمسی، گزینه مناسبی محسوب می شوند. 
ماهواره ژاپنی آکاری در ماه فوریه سال 2006 به فضا پرتاب شد و مجهز به یک دوربین مادون قرمز است که امکان دریافت طول موج های نزدیک به مادون قرمز از 2 تا 5 میکرومتر را فراهم می کند. این قابلیت منحصر به فرد برای نخستین بار امکان رصد 66 شهاب سنگ را با استفاده از طول موج های حدود 2 میکرومتر در اختیار محققان قرار داده است.
این ماهواره امکان رصد شهاب سنگ های نوع سی.17 (17 C) را که در طول موج های نور مرئی، تاریک هستند، فراهم کرده است؛ پیش از این تصور می شد این نوع شهاب سنگ ها غنی از آب و مواد معدنی هستند، اما سند معتبری از این امر در دست نبود. اکنون مشاهدات جدید محققان ژاپنی وجود مواد معدنی هیدراته را در این نوع شهاب سنگ ها تایید می کند.
گزارش کامل این تحقیقات توسط بخش انتشارات انجمن فضایی ژاپن به صورت آنلاین منتشر شده است. 
علمی (6)**9259**9189

کد خبر: 

 تاریخ خبر: 1397/09/29


نظر شما :