دانشمندان اعلام کردند؛ عصر زمین شناختی حاضر «مگهالایان» نام گرفت

۲۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۴ کد : ۲۳۱۹۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۱۷۲
دانشمندان اعلام کردند؛ عصر زمین شناختی حاضر «مگهالایان» نام گرفت

پس از بحث و گمانه زنی زیاد دانشمندان درباره مراحل زمین شناختی به این نتیجه رسیدند که اکنون در عصر «مگهالایان یا Meghalayan» زندگی می کنیم. این عصر از ۴۲۰۰ سال قبل آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، پس از سال ها بحث وگمانه زنی نمودار بین المللی کرونواستراتیگرافیک زمین (International Chronostratigraphic Chart) به طور رسمی تغییر یافت.

این بدان معناست که دیدگاه  زمانبندی مراحل زمین شناختی ما اکنون در عصر Meghalayan زندگی می کنیم. این عصر ۴۲۰۰ سال قبل با خشکسالی فاجعه بار به مدت دو قرن آغاز شده است. این خشکسالی چند تمدن را نابود کرد.

مقیاس زمانبندی زمین شناختی تاریخچه سیاره خاکی را براساس مجموعه ای از واحد های زمانی تعیین می شود. این واحدهای زمانی با توجه به تغییراتی بزرگ در سوابق زمین شناختی رصد می شوند که در نتیجه تحولات آب و هوا، تغییر قاره یا فوران آتشفشان ها یا برخورد کردن سیارک با زمین به وجود می آیند.

در حال حاضر ما در دوره Holocene زندگی می کنیم که ۱۱۷۰۰ سال قبل و با پایان عصر یخی آغاز شده است.

دوره ها به بازه های زمانی کوتاه تر به نام عصر تقسیم می شوند و هر چند تابه حال Holocene به طور غیر رسمی به چند بخش یا دوران تقسیم شده بود اما اکنون سازمان ICS سه عصر را به طور رسمی اعلام کرد که عبارتند از: عصر Greenlandian، عصرNorthgrippian و عصر Meghalayan.

عصر Greenlandian حدود ۱۱۷۰۰ سال قبل، عصر Northgrippian حدود ۸۳۰۰ سال قبل و عصر Meghalayan حدود ۴۲۰۰ سال قبل آغاز شده اند. متاسفانه ۲۰۰ سال نخست عصر حاضر با خشکسالی بی سابقه ای همراه بود که تمدن های انسانی در مصر، یونان، سوریه، فلسطین و غیره را نابود کرد.

تاریخ شروع هر عصر به طور تصادفی انتخاب نشده است. برای این منظور محققان باید نشانه هایی دقیق در لایه صخره های رویدادهایی بیابند که این تغییرات را به وجود آورده اند. زمین شناسان نشانه هایی در لایه های رسوبی کف دریا، بستر دریاچه ها و یخچال ها یافته اند.

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :