دانشمندان دانشگاه کُپنهاگ مطرح کردند؛ احتمال پیدایش حیات در مریخ 100 میلیون سال قبل‌تر از زمین

۰۷ مهر ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۷ کد : ۲۳۱۶۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۵۸
دانشمندان دانشگاه کُپنهاگ مطرح کردند؛ احتمال پیدایش حیات در مریخ 100 میلیون سال قبل‌تر از زمین

20 میلیون سال پس از تولد خورشید، مریخ ساختار سیاره‌ای خود را تشکیل داده بود و این به آن معنا است که مریخ پیش‌تر از زمین امکان حیات داشته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سیاره سرخ حدود 4.547 میلیارد سال پیش یا تقریبا 100 میلیون سال پیش از زمین، امکان حیات داشته است.

مرحله نهایی پیش از تشکیل هر سیاره "زمین سان"(terrestrial) که بتواند به سیارات واقعی تبدیل شود، سخت شدن پوسته خارجی است. این فرایند ابتدا شامل انباشته شدن ذرات ناشی از "قرص‌های پیش ستاره‌ای" می‌شود. سپس ذرات انباشته شده به مواد مذاب تبدیل می‌شوند و بعد از آن تبدیل به یک اقیانوس گرم ماگمایی می‌شوند. همانطور که این ماگما سرد و کریستالی می‌شود، سفت و محکم شده  و در نهایت پیش از تبدیل شدن به "پوسته سیاره‌ای"‌(planet's crust)  به یک هسته فلزی تبدیل می‌شود.

قبلا تصور می‌شد که مراحل ایجاد تمام سیارات زمین سان 30 تا 100 میلیون سال طول می‌کشد اما در حال حاضر، یک مطالعه جدید نشان داده است که پوسته مریخ در مقایسه با دیگر سیارات سریع‌تر تشکیل شده است. این اطلاعات جدید می‌تواند تمام جدول زمانی مراحل اولیه تشکیل سیاره سرخ را تغییر دهد.

این یافته‌ها مشخص کرده‌اند که اندازه مریخ تقریبا در کمتر از 100 میلیون سال پس از تشکیل اولین جامدات در قرص‌های پیش ستاره‌ای در اطراف خورشید ثابت مانده است. شکل گیری این جامدات اولیه که غنی از کلسیم و آلومینیوم هستند، حدود 4 میلیون 567 هزار سال طول کشیده است.

حدود 20 میلیون سال پس از تشکیل اولین جامدات در اطراف خورشید، مریخ بخاطر تولید ماگما که به سطح آن صعود کرده بودند تقریبا ذوب شد. حدود 70 میلیون سال بعد، این ماگماهای مذاب محکم شدند و به پوسته سیاره‌ای تبدیل شدند.

این مطالعه به رهبری "لارا بوویر " (Laura Bouvier) از "دانشگاه کُپنهاگ" انجام شد. دانشمندان، برای رسیدن به محاسبات جدید خود از تشکیل اولیه مریخ، "زرگون های" (zircons) استخراج شده از یک شهاب سنگ به نام "Black Beauty " را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

زرگون با فرمول شیمیایی Zr[SiO4] از مجموعه کانی هاست و لومینسانس سبز جواهری - نارنجی و قرمز تیره تا قرمز جواهری دارد.

محققان دریافتند ماگما ذوب شده مریخ در مراحل اولیه حاوی زرگون بوده است. از این رو، با در اختیار داشتن این زرگون‌ها، دانشمندان توانستند با انجام محاسبات یک جدول زمانی اصلاح شده از تشکیل پوسته واقعی مریخ ایجاد کنند.

این مطالعه در مجله "journal Nature   " منتشر شد

انتهای پیام

شنبه / ۹ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۱ دسته‌بندی: علم و فناوری جهان  کد خبر: 97040904913

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :