برگزاری پنجمین جلسه شورای فنی استان فارس در مرکز شیراز

۰۶ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۵ کد : ۲۳۰۷۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۰۲
برگزاری پنجمین جلسه شورای فنی استان فارس در مرکز شیراز

به گزارش روابط‌‌عمومی  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پنجمین جلسه شورای فنی استان فارس در سال 1397 با موضوع مطالعات زمین‌شناسی به میزبانی مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (شیراز) برگزار شد.

بر اساس این گزارش، این جلسه با حضور معاون امور عمرانی استانداری فارس، ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، مدیرکل دفتر فنی استانداری، مدیران کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شرکت برق منطقه ای استان،  ریاست خزانه معین استان، مدیر نظام  فنی و اجرائی، ریاست کارگروه‌های شورای فنی و نمایندگان شرکت آب و فاضلاب، اداره کل توسعه و نوسازی مدارس استان، سازمان جهاد کشاورزی استان، اداره کل استاندارد و آزمایشگاه فنی مکانیک خاک در سالن جلسات مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب(شیراز) تشکیل شد.

در ابتدای جلسه دکتر رحیمی معاون امور عمرانی استانداری فارس به عنوان رئیس جلسه توضیحاتی در خصوص روند مدیریت زمین‌لغزش در شمال شهر شیراز ارائه داد.

وی ضمن تقدیر از فعالیت‌های مرکز زمین‌شناسی شیراز و حضور میدانی دکتر یوسفی رئیس مرکز در بررسی زمین‌لغزش مذکور، این رویداد را اخطاری برای مدیران دستگاه‌های اجرائی استان برشمرد و افزود: متاسفانه ارزیابی مناسبی از عملکرد بعضی دستگاه‌ها به خصوص دستگاه‌های اصلی عضو مدیریت بحران استان احصاء  نشد.

دکتر رحیمی افزود: عزیزان مدعی علم باید بلافاصله پس از بحران حضور میدانی داشته و راهکار ارائه دهند که متاسفانه خیلی از مدیران و اساتید منتظر دعوتنامه و مکاتبات ماندند.

در ادامه جلسه به درخواست اعضای شورای فنی استان، دکتر طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین‌شناسی شیراز گزارشی از روند مطالعه زمین‌لغزش در شمال شهر شیراز و راهکارهای پیش‌رو ارائه کرد.

اولین دستور کار جلسه شورای فنی، گزارش نقشه راه علوم زمین و معدن استان فارس بود که توسط مهندس اردبیلی معاون پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور ارائه شده و به سوالات حاضران در جلسه پاسخ داده شد.

در این راستا تاجگردون ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دبیر شورای فنی استان خواستار ارائه و تبیین نقشه راه علوم زمین و معدن استان برای همکاران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان شد.

در ادامه دکتر طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب(شیراز) گزارشی از وضعیت زمین‌شناسی استان با تاکید بر زمین‌لرزه و فرونشست زمین ارائه کرد و اولویت‌های مطالعاتی و اجرائی لازم جهت کاهش آسیب‌ها را برشمرد و لزوم پیوست زمین‌شناسی را برای پروژه‌های زیرساختی استان خواستار شد.

در پایان ان نشست حاضران درباره دو موضوع توافق کردند: دقیق‌سازی گسل‌های کلان شهر شیراز و نیز پهنه‌بندی خطر زمین‌لرزه استان با اولویت شهرهای بزرگ در دستور کار شورای برنامه‌ریزی استان قرارگرفته و امور اعتباری آن از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پیگیری شود و دستگاه‌های اجرائی استان در اجرای طرح‌های زیربنائی و مهم به مطالعات زمین‌شناسی توجه ویژه داشته باشند.

اعضای شورای فنی استان فارس پس از جلسه از موزه تخصصی علوم زمین مرکز شیراز بازدید کردند.

کلید واژه ها: فارس


نظر شما :