عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین تاکید کرد: زمینلرزه کرمانشاه ارتباطی با زلزله‌های اخیر در کشور ندارد

۲۹ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۹ کد : ۲۲۸۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۰۵
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین در حاشیه برگزاری پنجمین همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران درباره ارتباط زلزله‌های اخیر در کشور...
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین تاکید کرد: زمینلرزه کرمانشاه ارتباطی با زلزله‌های اخیر در کشور ندارد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین در حاشیه برگزاری پنجمین همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران درباره ارتباط زلزله‌های اخیر در کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: چند وقتی است در فضای مجازی شایعاتی در مورد احتمال زلزله در تهران به دلیل زلزله های اتفاق افتاده در کشور درحال گسترش است که ما در پژوهشکده علوم زمین آن را کاملا رد می‌کنیم و به قطع می‌گوییم که زلزله‌های اخیر با احتمال زلزله در تهران هیچ ارتباطی ندارد.

دکتر منوچهر قرشی افزود: ما هیچ وقت ادعا نکرده‌ایم که در تهران زلزله نمی‌آید اما آنچه در فضای مجازی بعنوان ارتباط بین زلزله سرپل ذهاب و کرمان با تهران در حال گسترش است گفته‌ای کذب و کارشناسی نشده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در اصل هیچ ارتباط ساختاری بین گسل‌های زاگرس، کرمان و تهران وجود ندارد که بتوان فعال شدن دو گسل دیگر را دلیلی بر احتمال زلزله در تهران دانست اما این به این معنی هم نیست که در تهران زلزله اتفاق نمی‌افتد.

وی با بیان این‌که همه ایران در زمینی زلزله‌خیز قرار دارد که به همت این سازمان و دیگر سازمان‌های مرتبط تمامی گسل‌های آن شناسایی شده و معرفی شده‌اند اما همه مطلع هستند که هنوز امکان پیشگویی هیچ زلزله‌ای وجود ندارد .

منوچهر قرشی افزود: البته باید گفت که به دلایلی که هنوز مشخص نیست پدیده‌ای پیش آمده که باعث افزایش فعالیت گسل‌ها در منطقه شده برای مثال ما در زلزله‌های اخیر پس لرزه‌هایی تا 6 ریشتر داشتیم که با نتایج بدست آمده از زلزله‌های قبلی مغایرت داشت اما نتیجه‌گیری از این اطلاعات منوط به جمع‌آوری اطلاعات بیشتر و تحلیل درست و کارشناسی آنهاست

.


نظر شما :