شورای‌عالی معادن در کرمان بررسی کرد: بازدید از مناطق زلزله‌زده و مشاهده اثرات زمینلرزه‌های اخیر کرمان بر معادن

۲۴ آذر ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۸ کد : ۲۲۸۵۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۳۶
، اعضای شورایعالی معادن شامل معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت، نماینده قوه قضاییه، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
شورای‌عالی معادن در کرمان بررسی کرد: بازدید از مناطق زلزله‌زده و مشاهده اثرات زمینلرزه‌های اخیر کرمان بر معادن

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اعضای شورایعالی معادن شامل معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت، نماینده قوه قضاییه، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس خانه معدن ایران، رئیس فراکسیون معدن مجلس، نماینده سازمان محیط زیست، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن، مدیران کل بهره‎برداری، صنایع فلزی و غیرفلزی، اکتشاف و بهره‌برداری وزارت صنعت، معدن وتجارت و همچنین مدیر و جمعی از کارشناسان مرکز زمین‌شناسی کرمان ضمن حضور در استان کرمان به بازدید از مناطق زلزله‌زده و گفتگو با مردم آسیب‌دیده و بررسی اثرات زمینلرزه‌های اخیر کرمان بر معادن زغالسنگ و سنگ‌آهن گل‌گهر سیرجان پرداختند و در  دیدار با فعالان بخش معدن و صنایع معدنی این استان در استانداری از نزدیک در جریان برنامه‌ها و مشکلات پیش‌روی این بخش قرار گرفتند.

کرمان به بهشت معادن معروف است اما از فقر اکتشافی رنج می‌برد

استاندار کرمان در نشست مشترک شورایعالی معادن با فعالان معدنی و مسولان استان کرمان گفت: استان کرمان با توجه به اینکه به بهشت معادن معروف است اما از فقر اکتشافی رنج می‌برد، بنابراین نیازمند اکتشافات زیادی هستیم که امیدواریم در دولت دوازدهم این مهم محقق شود.

به گفته علیرضا رزم حسینی، اتفاقات خوبی در دولت یازدهم در بخش معدن استان کرمان رخ داده است به گونه‌ای که در بخش پهنه‌های جدید اکتشافی و اکتشافات جدیدی در استان کرمان در حال انجام است، ضمن آنکه برخی از معادنی که مدتی غیرفعال بود، در این دوره فعال شدند.

وی با بیان این‌که در زنجیره ارزش فولاد اقدامات خوبی صورت گرفته و زنجیره فولاد در استان کرمان تکمیل شد، تصریح کرد: با افتتاح و کلنگ‌زنی چند طرح فولادی در آینده نزدیک، جایگاه استان کرمان در بخش تولید فولاد در مرتبه بالاتری قرار می‌گیرد.

استاندار کرمان خاطرنشان کرد: امیدواریم با تشکیل شورای معادن تفویض اختیارات لازم به استان ها در این زمینه داده شود تا بتوانیم با همگرایی و هم افزایی دستگاه های مربوط، توسعه معادن و زیرساخت های معدنی وابسته به معدن را رقم زنیم.

توقف فعالیت۲ معدن در کرمان بر اثر زمینلرزه

همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی کشور و عضو شورای‌عالی معادن نیز ضمن بازدید از معادن باب نیزو و هجدک استان کرمان گفت: به دنبال زلزله‌های متعدد در روزهای گذشته که در کوهساران شهرستان راور اتفاق افتاد، فعالیت استخراج از ۲واحد معدنی باب‌نیزو و هجدک متوقف شده است.

نادعلی اسماعیلی دهج با بیان این‌که فعالیت معدن باب‌نیزو اکنون در بخش تونل‌ها متوقف شده و در بخش اپن‌پیت عملیات بازسازی در حال انجام است، تصریح کرد: این ۲واحد معدنی در محدوده کانون زلزله قرار داشته و بر اساس اصول ایمنی حتی در زمان توقف فعالیت‌های استخراجی، دستگاه‌های گازسنج و تهویه معادن باید روشن نگه داشته شوند.

به گفته وی، در همین راستا این قسمت از معادن باب‌نیزو و هجدک دایر خواهد ماند تا در صورت نشت گاز، آن را تخلیه کنند و برای از سرگیری فعالیت، مسئولان ایمنی باید شرایط ایمنی را دوباره ارزیابی کنند تا بعد از بازگشت کارگران به معادن و از سرگیری فعالیت بخش استخراج، تهدیدی به دلیل ریزش یا انفجار متوجه کارگران نشود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور خاطرنشان کرد: هرکدام از این ۲ معدن به طور متوسط ۱۵۰ کارگر دارند که در ۲ شیفت صبح و عصر در معدن فعال هستند؛ از این رو باید ایمن‌سازی با دقت بالایی انجام شود.

ایمن‌سازی معادن در دستور کار است

مدیرکل بهره‌برداری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به عنوان یکی از بازدیدکنندگان از معادن زغال‌سنگ کرمان در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در کنار برگزاری نشست شورای‌عالی معادن در استان کرمان، بازدید عمومی از معادن این استان داشتیم تا ببینیم معادن در چه وضعیتی قرار دارند.

کاوس قاسمی، ادامه داد: معادن زغال‌سنگ کشور از نظر بهره‌برداری دچار مشکلات بسیاری هستند و باید مورد توجه قرار گیرند و در این میان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه‌ای برای بازبینی و توجه به معادن در نظر گرفته و طرح جامع زغال‌سنگ را در دستور کار قرار داده است.

وی با بیان این مطلب افزود: بخشی از اهداف یادشده بر عهده سازمان نظام مهندسی معدن کشور قرار گرفته است. در واقع موضوع ایمنی معادن زغال سنگ تقسیم‌بندی شده و قرار است به نتیجه برسد.

بی‌ثباتی زمین و توقف فعالیت در معادن بر اثر پس‌لرزه‌ها

به گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دلیل بی‌ثباتی زمین و به منظور ایمن‌سازی معادن زغال‌سنگ، فعالیت آنها متوقف شده است.

راضیه لک، درباره وضعیت این معادن گفت: در روزهای گذشته در استان کرمان شاهد وقوع زمین‌لرزه بودیم و خوشبختانه اثری از زلزله در معادن دیده نشد اما برای اینکه بتوانند زمینه لازم را برای ایمنی معادن فراهم کنند، فعالیت معادن متوقف شده است.

به گفته وی،  پس‌لرزه‌ها هنوز ادامه دارد؛ در نتیجه مسئولان تصمیم گرفتند برای مدتی بهره‌برداری از معادن متوقف شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشوربا بیان این‌که معادن زغال‌سنگ مشکلات ایمنی دارند و طرح‌های جدید و توسعه‌ای در دست اقدام است، تصریح کرد: در این راستا تعدادی از مدیران معادن، مسئولان اچ‌اس‌ای و نماینده نظام مهندسی معدن استان درخواست‌های خود را را به هیات بازدیدکننده منتقل کردند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مصاحبه با روزنامه صمت درباره اکتشافات جدیدی که قرار است در استان کرمان اجرایی شود، گفت: اکتشافات جدید در برنامه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تعریف شده و قرار است با همکاری معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان ایمیدرو و فعالان بخش خصوصی، توسعه اکتشافات جدید مواد معدنی استان کرمان را در دستور کار قرار دهیم.

به گفته وی، فعالیت‌های اکتشافی که تاکنون در کشور انجام شده سطحی بوده است، از این رو برنامه‌هایی که در دست اقدام داریم برای کشف ذخایر پنهان با روش ژئوفیزیک هوایی است.

بازدید از مناطق زلزله‌زده کرمان

 

راضیه لک، همچنین در بازدید از مناطق زلزله‌زده در استان کرمان اظهار کرد: «گورک» روستایی است که بیشترین آسیب را از زمین‌لرزه هجدک داشته و در فاصله تقریبی حدود ۵ کیلومتراز کانون زلزله بوده که گروهی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی (تهران و اداره کل کرمان) از این مناطق بازدید کردند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که روستای گورک تخریب بالاتری نسبت به سایر روستاها آنهم در بافت فرسوده داشته، خاطرنشان کرد: روستای دیگری که تحت‌تاثیر زلزله تخریب شده، روستای گزک است که با کانون سطحی زلزله ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

وی تاکید کرد: در این راستا می‌توان گفت مقاوم‌سازی انجام شده پس از زلزله سال ۱۳۸۳ زرند هرچند جزئی بوده اما سبب شده تخریب ناچیز باشد.

 به گفته لک، اصلی‌ترین گسل‌های مسبب زلزله اخیر، «گدارلکرکوه» و «کوه‌سور» است که مولفه آنها معکوس همراه با کمی مولفه امتداد لغز راستگرد است.

دیدار با کارکنان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کرمان

در ادامه رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با کارکنان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کرمان دیدار کرد و ضمن بررسی  وضعیت حال حاضر سازمان، شرایط بودجه و نیروی انسانی آن را به همکاران مرکز کرمان تشریح کرده و با اشاره به وظایف سنگین سازمان برنامه‌های خود در جهت تحقق اهداف سازمان را برشمردند.

وی ضمن تاکید بر اهمیت نقش و جایگاه مراکز منطقه ای سازمان از تسهیل شرایط و تفویض اختیارات کافی جهت ارتقای توانمندی این مراکز خبر داد و در پایان به پرسش ها و درخواست‌های همکاران مرکز کرمان پاسخ داده و تلاش همه جانبه و استفاده حداکثری از فرصت خدمت در سازمان زمین‌شناسی جهت تولید اطلاعات زمین‌شناسی و اکتشافی در راستای وظایف سازمان را خواستار شد


نظر شما :