آغاز مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در نورآباد لرستان

۱۳ آبان ۱۳۹۶ | ۱۹:۲۹ کد : ۲۲۸۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۶۶
مدیرکل مرکز لرستان از آغاز مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در نورآباد استان لرستان...
آغاز مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در نورآباد لرستان

مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان خبر داد:

آغاز مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در نورآباد لرستان

به گزارش روابط‌عمومی زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل مرکز لرستان از آغاز مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در نورآباد این استان خبر داد.

احدالله فاضلی با بیان این‌که یکی از برنامه‌های اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان، مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در رادیولاریت‌های نورآباد است، گفت: رادیولاریت‌ در اصطلاح به مجموعه‌ای از چرت‌های قرمز، خاکستری و تقریباً سبزرنگ و نیز شیل‌های قرمز و سبز و آهک‌های سیلیسی به همراه توده سنگ‌های بازی و اولترا بازی گفته می‌شود.

 وی با اشاره به این‌که اکتشافات و ارزیابی ذخائر منگنز نسبت به بسیاری از مواد معدنی دیگر مشکل‌تر است، خاطرنشان کرد:  این کانسارها معمولاً به صورت پراکنده و کوچک هستند و این عنصر به دلایل اقتصادی و داشتن خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ویژه یک از فلزات استراتژیک محسوب می‌شود.

 به گفته مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان منگنز در صنایع فولاد و ذوب‌آهن و تولید فروآلیاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد و منگنز کاربردهای غیرمتالوژیکی متعددی از جمله در تولید باتری‌های خشک و شیمیایی، افزودنی‌های کودهای کشاورزی و صنایع کبریت‌سازی نیز دارد.

روند رو به جلوی ثبت جهانی ژئوپارک زمین‌لغزش سیمره‌

در ادامه فاضلی از بررسی زمین‌شناسی مهندسی رسوبات دریاچه‌ای زمین‌لغزش سیمره خبر داد و گفت: هم اکنون در اداره کل زمین‌شناسی این استان چند پروژه با اعتبار ملی در دست اقدام داریم که پیگیری می‌شوند.

وی اضافه کرد: یکی از این فعالیت‌ها بررسی زمین‌شناسی مهندسی رسوبات دریاچه‌ای زمین لغزش سیمره است و در این مطالعه روی فرونشست دشت پلدختر تأکید داریم.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان با بیان این‌که این مطالعات پایه‌ای در راستای ثبت جهانی ژئوپارک زمین لغزش سیمره است، افزود: اعتبار این طرح 100 میلیون تومان برآورد شده و  مطالعه فرونشست دشت پلدختر نیز برای بررسی وضعیت این دشت انجام می‌شود تا مشخص شود که در چه موقعیتی قرار دارد.

به گفته فاضلی با مشخص شدن وضعیت دشت، اقدامات لازم ترمیمی تعیین می‌شود و همچنین مطالعات زمین‌شناختی در راستای اجرای پروژه‌های عمرانی به کار گرفته می‌شوند

 

 

 

 

کلید واژه ها: لرستان


نظر شما :