انجام مطالعات زمین‌شناسی روی گسل‌های فعال استان فارس

۱۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۰ کد : ۲۲۷۴۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۵۹
مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور از انجام مطالعات زمین‌شناسی روی گسل‌های فعال استان فارس خبر داد
انجام مطالعات زمین‌شناسی روی گسل‌های فعال استان فارس

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور خبر داد:

انجام مطالعات زمین‌شناسی روی گسل‌های فعال استان فارس

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) از انجام مطالعات بر روی گسل‌های فعال مرکز استان به‌منظور بررسی میزان حرکت آنها خبر داد.

طهمورث یوسفی با بیان این‌که استان فارس یکی از استان‌های زلزله خیز کشور به‌شمار می‌رود به گونه‌ای که تعدادی گسل فعال در فارس وجود دارد، گفت: بخش‌هایی از شمال غرب، غرب، جنوب و جنوب شرق استان فارس روی گسل وجود دارد که به عنوان نمونه می‌توان به شهرستان‌های کازرون، فیروزآباد، فراشبند، زرین‌دشت، لارستان‌و... که بر روی کمربند زلزله قرار گرفته‌اند، اشاره کرد.

وی افزود: گسل کازرون که به گسل قطر کازرون معروف است و گسل منطقه کوهمره سرخی از جمله گسل‌های استان به شمار می‌روند که نسبت  به دیگر گسل‌ها فعال‌ترند که با توجه به این‌که دو گسل فعال در این استان وجود دارد همواره شاهد وقوع زمین‌لرزه‌هایی در فارس هستیم.

 مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) خاطرنشان کرد: در این راستا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافت‌معدنی کشور به دنبال آن است که فعالیت‌های مطالعاتی را روی گسل‌های فعال مرکز استان انجام دهد که این گسل‌ها از کازرون تا فسا قرار دارند.

یوسفی بیان کرد: در این خصوص از مدت‌ها قبل ایستگاه‌های GPS راه‌اندازی شده تا میزان حرکت گسل‌ها مشخص شود و پس از شبکه‌بندی آن، گسل‌های فعال در استان شناسایی خواهند شد.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) با بیان این‌که جابه‌جایی و حرکت گسل‌ها در دوره زمانی یک الی دو سال و همچنین قفل‌شدگی آنها تعیین می‌شود، تاکید کرد: در این راستا اگر میزان حرکت یکنواخت باشد امکان وقوع زمین‌لرزه بزرگ وجود ندارد اما قفل شدن گسل عاملی برای وقوع زمین‌لرزه است.

وی با اشاره به این‌که اولین مطالعات روی این گسل‌ها ۹ ماه قبل انجام شده، بیان کرد: برداشت دوم از مطالعات روی این گسل‌ها نیز مدتی قبل انجام شد و از چند روز قبل برداشت سوم آغاز شده است.

یوسفی ادامه داد: در این راستا مطالعات روی گسل‌های مرکزی استان از جمله کازرون به صورت گسترده انجام تا گسل‌هایی که طی چند مدت اخیر فعال شده شناسایی شوند

.


نظر شما :