سد تنگ سرخ شیراز روی گسل فعال قرار دارد

۱۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۵ کد : ۲۲۷۴۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۶۳
رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) از واقع شدن سد تنگ سرخ شیراز بر روی گسل فعال زلزله...
سد تنگ سرخ شیراز روی گسل فعال قرار دارد

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور خبر داد:

سد تنگ سرخ شیراز روی گسل فعال قرار دارد

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) از واقع شدن سد تنگ سرخ شیراز بر روی گسل فعال زلزله خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طهمورث یوسفی در خصوص واقع شدن سد تنگ سرخ شیراز بر روی گسل زلزله گفت: برای احداث هر سدی قبل از شروع، مطالعات اولیه ژئوتکنیکی نیازمند است.

وی با اشاره به این‌که مطالعات زمین‌شناسی لازم برای احداث این شد انجام شده، بیان کرد: در این راستا با انجام مطالعات لازم از جمله مطالعات ژئوتکنیک مشخص می‌شود که سد بر روی گسل واقع شده و از نظر زمین‌ساختی نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور با بیان این‌که در حال حاضر نیز برای این منطقه نقشه‌های یک ۲۵ هزارم تهیه شده و با تکنیک‌های خاصی مطالعات در این حوزه انجام شده، یادآور شد: البته در خصوص سد تنگ سرخ شیراز نیز مطالعات لازم انجام شده و تا حدودی مشخص است که این سد بر روی گسل واقع شده است.

وی تاکید کرد: در این راستا با انجام تحقیقات ژئوتکنیک می‌توان پایداری زمین را اعلام تا نسبت به احداث بنا یا سازه روی آن اقدام کرد.

یوسفی با اشاره به این‌که منطقه جنوبی شیراز روی گسل واقع شده، افزود: باید با گسل کنار آمد، مانند ژاپن که همواره شاهد زلزله‌های هفت ریشتری است اما به دلیل استفاده از سازه‌های خاص کمترین تلفات را دارد.

این مقام مسئول بیان کرد: برای این سد نیز به طور حتم مهندسان از سازه‌های خاصی استفاده خواهند کرد که مشکلی برای مردم به وجود نیاورد.

در ادامه یوسفی در بخش دیگری از سخنان خود از یکسان‌سازی نقشه‌های یکصدهزار روی محیط gis در استان فارس خبر داد و افزود: در این راستا با بازدیدهای صحرایی نقشه های مذکور در استان تهیه شده است.

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) با بیان این‌که این نقشه‌ها با بازدیدهای میدانی و مشخص شدن مرزها در استان مشخص شده، بیان کرد: هدف از انجام این کار تلفیق و یکپارچه‌سازی نقشه‌های زمین‌شناسی است .

 

 

کلید واژه ها: فارس


نظر شما :