بررسی فرونشست روستای دیندارلو واقع در استان فارس

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۷:۵۳ کد : ۲۲۷۲۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۵۴
فرونشست روستای دیندارلو با حضور معاون عمرانی استانداری فارس و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ...
بررسی فرونشست روستای دیندارلو واقع در استان فارس

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، فرونشست روستای دیندارلو با حضور معاون عمرانی استانداری فارس و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بررسی شد.

 به دنبال رویداد شکاف ناشی از فرونشست زمین در روستای دیندارلو فسا و مشکلات ایجاد شده، جلسه‌ای با حضور مهندس رضائیان معاون عمرانی استانداری فارس، مهندس فیاض‌پور مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس، کرمی معاون استاندار و فرماندار ویژه فسا، زمانی مدیرکل بنیاد مسکن فارس، دکتر یوسفی رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور (شیراز)، دکتر شمشکی مدیرکل بررسی مخاطرات و دکتر انتظام مدیرگروه آب زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در استانداری فارس تشکیل و پس از ارائه گزارش توسط دستگاه‌های ذیربط، تصمیمات مقتضی اخذ شد.

در ابتدای جلسه، مهندس فیاض‌پور مدیرکل مدیریت بحران استانداری، شرحی از رخداد درز و شکاف و فرونشست در روستای مذکور در سال 1392 ارائه داد و افزود: متعاقب این مخاطره با توجه به اینکه سازمان زمین‌شناسی متولی بررسی مخاطرات زمین‌شناختی و فرونشست در کشور است، درخواست شد اقدامات لازم در خصوص تامین اعتبار و تخصیص انجام شد که علیرغم تخصیص کم، مطالعات توسط سازمان زمین‌شناسی شروع و مقرر شد از اعتبارات سال جاری تخصیص مناسب در نظر گرفته شود.

در ادامه دکتر طهمورث یوسفی رئیس مرکز شیراز ضمن تشکر از پیگیری مجدانه مسئولان استان در زمینه تامین اعتبار و تخصیص بودجه، گزارشی از مطالعات انجام شده در روستای دیندارلو ارائه کرد.

وی گفت: در راستای مطالعه بهینه فرونشست در دشت دیندارلو، 5 تیم کارشناسی مجزا تشکیل و مطالعات به 5 روش انجام شد.

به گفته یوسفی، مطالعه به روش تداخل سنجی راداری، برداشت و مطالعه ژئوفیزیک زمینی (ژئوالکتریک)، برداشت GPR، نصب و برداشت داده‌های GPS دو فرکانسه، مطالعه آب زمین‌شناسی و در نهایت تلفیق داده‌های به دست آمده از روش‌های مذکور برای این منطقه انجام شده که مطالعه فرونشست روستای دیندارلو به 5 روش مختلف و جداگانه در کشور بی‌نظیر است.

در ادامه جلسه دکتر شمشکی، خلاصه‌ای از وضعیت زمین‌شناسی منطقه، تعامل بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مرکز شیراز، استانداری فارس و تخصص‌های فعال در این مطالعه ارائه کرد.

دکتر انتظام مدیرگروه آب زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز کلیه مراحل بازدید میدانی، فعالیت‌های انجام شده و نتایج نهائی را به صورت پاور پوینت ارائه کرده و پیشنهادات لازم را در خصوص شکاف ایجاد شده در روستای دیندارلو مطرح کرد و مقرر شد جهت عدم گسترش شکاف، حریم پرخطر روستا مشخص شود.

در پایان جمع‌بندی جلسه توسط مهندس رضائیان معاون عمرانی استانداری فارس انجام و مقرر شد با توجه به هزینه‌های بالای اجتماعی و اقتصادی در جابجائی کامل روستا، نتایج مطالعات اولیه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به صورت کتبی به فرمانداری ویژه فسا، اداره‌کل بنیاد مسکن استان، مدیرکل مدیریت بحران استانداری و شورای تامین شهرستان فسا اعلام شود تا بر اساس اولویت‌های اعلام شده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اقدام شود.

در پایان مهندس رضائیان معاون امور عمرانی استانداری فارس ضمن تشکر از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، متذکر شد اداره‌کل مدیریت بحران پیگیری‌های لازم را جهت تحقق اعتبارات سابق که بدون تخصیص مانده و همچنین اعتبارات جدید (از مواد 10، 12 و استانی) جهت تکمیل مطالعات به‌ویژه مطالعات ژئوتکنیکی  و کارست‌های منطقه توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام دهد.

 

کلید واژه ها: فارس


نظر شما :