تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی کرمانشاه

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۱ کد : ۲۲۷۲۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۳۹
به همت گروه زمین‌شناسی مهندسی سازمان زمین‌شناسی کشور نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی کرمانشاه...
تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی کرمانشاه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی کرمانشاه، به همت گروه زمین‌شناسی مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سه لایه تهیه و چاپ شد.

 معاون دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی با بیان این‌که نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی کرمانشاه در مقیاس یک‌پنجاه هزارم تهیه شده، گفت: گستره به نقشه درآمده که شهر کرمانشاه و پیرامون آن را دربرمی‌گیرد حدود 830 کیلومتر مربع مساحت داشته و در ایندکس یک‌پنجاه‌هزارم توپوگرافی کشور، چهارگوش کرمانشاه (با شماره 5458 IV) را به‌طور کامل و یک سوم بخش خاوری چهارگوش رباط ماهیدشت (با شماره 5358 I) را پوشش داده است.

به گفته مهندس فرهاد انصاری، کار صحرایی تهیه آلبوم نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی کرمانشاه به همت گروه زمین‌شناسی مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی سال‌های 1379 و 1380 طی 90 روز توسط تیم تهیه‌کننده شامل دو زمین‌شناس، یک ناظر و یک تکنسین انجام شده است.

وی افزود: هدف از تهیه چنین نقشه‌هایی، گردآوری داده‌های پایه زمین‌شناسی و زمین‌شناسی مهندسی و ارائه چهارچوبی کاربردی برای اجرای طرح‌های عمرانی است زیرا اطلاعات موجود در نقشه‌های زمین‌شناسی برای مهندسان عمران به راحتی قابل استفاده نبوده و معمولا در این نقشه‌ها ارتباطی بین واحدهای زمین‌شناسی و ویژگی‌های مهندسی آنها دیده نمی‌شود.

این کارشناس خاطرنشان کرد: در مناطق در حال توسعه، بویژه مناطق شهری مانند کرمانشاه که با افزایش روزافزون جمعیت و ساخت و ساز روبه‌رو هستند، نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی با نمایش ویژگی‌هایی از سنگ‌ها و خاک‌ها که در کارهای مهندسی مورد نیازند، مدیران، طراحان و مهندسان پروژه‌های عمرانی را در طراحی، برنامه‌ریزی کاربرد زمین و ایجاد و نگهداری سازه‌های مهندسی یاری می‌دهند.

معاون دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که برای تهیه این نقشه‌ها نخست نقشه پایه زمین‌شناسی با دید ژئومکانیکی تهیه شده و سپس با برداشت‌های صحرایی و آزمون‌های برجا و نمونه‌برداری و آزمون‌های آزمایشگاهی، داده‌های مورد نیاز برای رده‌بندی واحدهای سنگی و خاکی منطقه فراهم آمده است افزود: هدف از تهیه این نقشه‌ها بیشتر ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی واحدها بوده تا چینه‌شناسی و سن آنها.

انصاری خاطرنشان کرد: همزمان فرآیندهای ژئودینامیک و هیدرودینامیک منطقه مانند ناپایداری‌های دامنه‌ای و پدیده‌ها و سیماهای فرسایشی و رسوبی و شرایط و پدیده‌های آب زمین‌شناسی و زیست‌محیطی مورد توجه واقع شده و به نقشه درآمده‌اند.

وی با بیان این‌که نمایش همه داده‌ها روی یک برگه امکان‌پذیر نیست، تصریح کرد: داده‌ها برای نمایش بهتر و با طی چندین مرحله کارتوگرافی بر روی 3 برگه با نام‌ برگه زمین ریخت‌شناسی مهندسی، برگه زمین‌شناسی مهندسی و برگه آبزمین‌شناسی و زمین‌شناسی زیست محیطی آرایش داده شده‌اند.

این کارشناس در پایان یادآور شد: برای برقراری ارتباط بهتر و گویاتر میان ویژگی‌های زمین‌شناسی و زمین‌شناسی مهندسی، لایه واحدهای زمین‌شناسی به‌صورت زمینه در همه برگه‌ها آمده و تکرار شده است.

یادآور می‌شود،  از سال 1372 تاکنون با تهیه 77 برگ نقشه و 8 برگ راهنما،  حدود 20 هزار کیلومتر مربع از کشور زیر پوشش نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی در مقیاس یک‌پنجاه هزارم رفته که با پایان پروژه‌های در دست تهیه (شامل 18 برگ دیگر) این مساحت به حدود 25 هزار کیلومتر مربع خواهد رسید.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: کرمانشاه


نظر شما :