برگزاری نشست زمین‌شناسی زیست‌ محیطی، پزشکی و کشاورزی به منظور بررسی مسائل سلامت و محیط‌زیست

۲۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۵ کد : ۲۲۶۷۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۳
نشست زمین‌شناسی زیست‌ محیطی، پزشکی و کشاورزی یکم تا سوم اسفند به منظور بررسی مسائل سلامت و محیط‌زیست برگزار...
برگزاری نشست زمین‌شناسی زیست‌ محیطی، پزشکی  و کشاورزی به منظور بررسی مسائل سلامت و محیط‌زیست

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست زمین‌شناسی زیست‌محیطی، پزشکی  و کشاورزی همزمان با سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین یکم تا سوم اسفند در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد.

بر همین اساس دبیر علمی این نشست ضمن اشاره به اهمیت نتایج کاربردی این رشته به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای علوم‌زمین، گفت: این نشست سه حوزه زمین‌شناسی پزشکی، زیست‌محیطی و کشاورزی را دربرمی‌گیرد و به شناسایی آلودگی‌هایی با منشا زمین که به‌صورت طبیعی  از کانی‌ها و سنگ‌ها به‌وجود می‌آید، می‌پردازد.

خانم فرح رحمانی، با بیان این‌که این آلودگی‌ها بسیاری از مناطق کشور را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، افزود: زمین‌شناسی پزشکی به بررسی تاثیر این عوامل در کوتاه‌مدت و بلندمدت در ایجاد بیماری‌های مزمن و حاد در انسان، حیوانات و دام می‌پردازد.

وی با اشاره به این‌که این سه محور به جهت‌گیری به سمت توسعه پایدار کمک شایان توجهی خواهد کرد، گفت:  نگرش زمین‌شناسی کشاورزی نیز کمک شایان توجهی به امنیت غذایی و سلامت محصولات کشاورزی می‌کند.

به گفته دبیر علمی نشست زمین‌شناسی زیست‌محیطی، پزشکی  و کشاورزی این نشست سال‌هاست که همزمان با گردهمایی علوم‌زمین برگزار می‌شود، تصریح کرد: با توجه به گستردگی این موضوع درباره کلیه مسائل سلامت و محیط زیست و ارتباط مستقیم و غیرمستقیم این موضوع با انسان، می‌توان کلیه سطوح مطالعاتی و تمامی گستره کشور را بررسی کرد؛ ضمن آن‌که این نشست به طور عام در رشته‌های محیط‌زیست، کشاورزی، پزشکی، دام‌پزشکی، میکروبیولوژی‌و... نیز دارای گستره وسیعی بوده و می‌تواند گرایش‌های هدفمند ومقالات مشترکی را تولید کند.

خانم رحمانی درباره ارتباط و تاثیر این نشست با مسائل مسائل اقتصادی، اجتماعی، محیط‌زیست‌و... جامعه خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن ارتباط این نشست با موضوع سلامت و محیط زیست که از زیربنایی‌ترین موضوعات تمامی جوامع است، کلیه مسائل بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی‌و... در جامعه را تحت تاثیر قرار داده و در امر پیشگیری قبل از درمان بیماری‌ها کمک شایان توجهی به مسئولین بهداشتی می‌کند.

دبیر علمی نشست زمین‌شناسی زیست‌محیطی، پزشکی  و کشاورزی افزود: کلیه علوم در خدمت بشر و ارتقا و بهبود کیفیت زندگی سالم و پایدار هستند و این نشست نیز با توجه به ارتباط مستقیم با موضوع سلامت و محیط‌زیست می‌تواند از تاثیرگذارترین رویکردها در حوزه علوم‌زمین باشد.

وی همکاری‌های ارگانی را موجب ارتقای سطح  علمی نشست یاد کرد و گفت: این امر موجب ارتقای سطح علمی مقالات و تعداد آن شده و به دلیل آشنایی کلیه دانشگاه‌ها با رویکرد زمین‌شناسی زیست‌محیطی و پزشکی و کشاورزی اهمیت آن هر روز بارزتر و آشکارتر خواهد شد.

رحمانی، اطلاع‌رسانی درباره این موضوع را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: بدین ترتیب افراد در سطوح مختلف مسئولیتی و علوم و گرایش‌های مرتبط وارد این مقوله می‌شوند و در این بین همکاری صدا و سیما، عقد تفاهم‌نامه‌های ملی و بین‌المللی و پروژه‌های مشترک ملی و بین‌المللی کمک شایان توجهی به این امر خواهد کرد .

یادآور می‌شود، از آقایان دکتر رضا ملک‌زاده معاون وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی، دکتر خلج ریاست سازمان دام‌پزشکی کشور و همچنین مسئولان وزارت جهاد کشاورزی  به عنوان مهمانان و سخنرانان ویژه نشست زمین‌شناسی زیست‌محیطی، پزشکی  و کشاورزی یاد شده است.

همچنین آقای عباس عینعلی نیز به عنوان دبیر اجرایی نشست زمین‌شناسی زیست‌ محیطی، پزشکی  و کشاورزی از سوی دبیرخانه سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده است.

گفتنی‌ست، سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین با شعار (علوم‌زمین و اقتصادمقاومتی) از تاریخ یکم تا سوم  اسفندماه سالجاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد و معرفی کتاب و نقشه زمین‌شناسی برتر و همچنین ششمین نمایشگاه ملی عکس با محور زمین‌شناسی به عنوان برنامه‌های منحصربفرد این گردهمایی بزرگ عنوان شده است.

دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه بیرجند، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه شهید باهنر کرمان، پژوهشکده علوم زمین، کمیسیون ملی یونسکو- ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور، پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و انجمن کواترنری ایران حامیان سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین هستند.

شایان ذکر است، دکتر افشین اکبرپور به عنوان دبیر علمی سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده و علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین http://35ngs.conference.gsi.ir مراجعه کنند.

خبر مرضیه کاظمی

 


نظر شما :