4 درصد ذخایر قطعی و6درصد معادن فعال کشور واقع درخراسان‌جنوبی

۲۳ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۳ کد : ۲۲۶۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۶۲
واحد فرآوری مس اکسیدی در شهرستان قائن در استان خراسان‌جنوبی همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و دهه مبارک فجر...
4 درصد ذخایر قطعی و6درصد معادن فعال کشور واقع درخراسان‌جنوبی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با سی و هشتمین  سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و دهه مبارک فجر واحد فرآوری مس اکسیدی در شهرستان قائن در استان خراسان‌جنوبی با حضور مهندس محمدتقی کره‌ای رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.

بر اساس این گزارش، پیش از افتتاح این طرح صنعتی نشستی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد که حاضران به ارائه فعالیت‌های انجام شده در این استان و بررسی برنامه‌های پبش‌رو پرداختند.

بر هیمن اساس، معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از خراسان‌جنوبی به عنوان سومین استان بزرگ کشور که 9درصد مساحت کل کشور را دربر می‌گیرد یاد کرد و گفت: این استان از نظر زمین‌شناسی ویژگی مناسب و منحصربفردی دارد بطوری که اگر کل ایران را به 9 پهنه زمین‌شناسی با موادمعدنی خاص تقسیم‌بندی کنیم 3 پهنه‌ در خراسان جنوبی قرار می‌گیرد که هر کدام محل و خاستگاه تنوع موادمعدنی خاص آن پهنه است.

به گفته مهندس بهروز برنا، افتخار داشتم در بخش اکتشافات موضوعی منیزیت که به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خراسان جنوبی در دهه 60 آغاز شد فعالیت‌هایی را انجام دادم به‌طوری که آن اکتشافات باعث شد 3 ونیم میلیون تن ذخایر منیزیت در کشور کشف شود و صنایع معدنی آن باعث ارتقای بخش منیزیت در کشور شد.

وی با بیان این‌که در کل 4 درصد ذخایر قطعی و6درصد معادن فعال کشور در این استان است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این بسیاری از مواد معدنی که در این استان وجود دارد در استانهای دیگر وجود ندارد که منیزیت، گل‌سفید، قلع، تنگستن، نیکل، بازالت، سنگ‌های نمای تزئینی بسیار مطلوب و آنتیموان از آن جمله هستند.

این مقام مسئول با بیان این‌که انجام اکتشافات موضوعی به ما بسیار کمک کرد، خاطرنشان کرد: به همت رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اکتشافات نوین در دهه 80 در این استان آغاز شد و روی سه  زون اولویت‌دار کار اکتشافی در 5 لایه اکتشافی انجام شد.

برنا  از زون‌های خوسف-فردوس بالغ بر 27هزار کیلومتر مربع، آیسک-شارغنج- فردوس و گزیک-آهنگران به عنوان زون‌های سه‌گانه خارسان‌جنوبی یاد کرد و گفت: اکتشافات در این زون‌ها به نحوی نتیجه داد که برای اولین بار یک کمربند مس-طلا در این استان کشف و این استان کاملا طلایی و مس‌دار شد که بنده به یقیین می‌توانم بگویم 20 تن طلا و حداقل 100 میلیون تن مس در این استان وجود دارد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن اشاره به این‌که باید اکتشافات به‌طور کامل انجام شود؛ تصریح کرد: کمربند مس-طلا برای نخستین بار در این منطقه کشف شده که تاکنون هیچ فعالیت اکتشافی روی آن انجام نشده که شامل مناطق ماهر‌آباد، شیخ‌آباد، قلعه‌زری،هیرد، ماهور و شادان می‌شود و یک محور دیگر موازی با آن است که آهن سرخ‌کوه و سرب و روی پهنه‌کمر و مس و طلای قلعه‌زرگر را بردارد که باید به این پتانسیل‌ها کاملا توجه کرد.

وی از زون خوسف-فردوس به عنوان دومین زون کشور یاد کرد که اکتشافات ژئوفیزیک هوایی بالغ بر 7هزار کیلومتر مربع در آن انجام شد و در ادامه گفت: در حال حاضر برای بار دوم ژئوفیزک هوایی در این استان در مجموع110 کیلومتر پرواز خطی با فواصل 250 متری انجام شده که در این فاز برای اکتشاف ذخایر پنهان بسیار اثرگذار بوده است.

برنا در ادامه ضمن اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که چندی پیش میان سازمان متبوع وی، صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی و شرکت تهیه و تولید موادمعدنی به امضا رسید، تصریح کرد:  در حال حاضر در پهنه حیدرآباد و عشق‌آباد اکتشاف 933 کیلومتر مربع را در دستور کار قرار داده‌ایم و اکیپ‌ها در حال فعالیت هستند که سومین گزارش هم تاکنون ارائه شده و توانستیم 10 محدوده امیدبخش را مشخص کنیم که بازخورد نتایج به شناسایی ذخایر مس، طلا، نیکل، آهن، قلع و تنگستن منجر شده است.

به گفته وی، کارشناسان در حال حاضر در فاز اکتشافات تفصیلی در حال مطالعه هستند و در برخی مناطق به ذخایر سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی نیز برخورد کردیم که امید است با پایان این اکتشافات بتوانیم چند معدن خوب را به گواهی کشف برسانیم.

بهروز برنا در پایان با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور حداقل 5 محدوده معدنی را به گواهی کشف رسانده که همه این محدوده‌ها ارزش افزوده بسیار بالایی دارند، تاکید کرد: خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی است که اگر صنایع‌معدنی در راستا و هم جهت اکتشافات پیش برود در آینده شاهد شکوفایی اقتصادی آن خواهیم بود.

خبر مرضیه کاظمی

 

 

کلید واژه ها: خراسان جنوبى


نظر شما :