نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی برگزار می‌شود

۱۳ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۷ کد : ۲۲۶۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۵۲
نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی به‌منظور شناخت و کاهش آسیب‌های ناشی...
نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی برگزار می‌شود

به‌منظور شناخت و کاهش آسیب‌های ناشی از مخاطرات زمین‌شناسی:

نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی همزمان با سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین یکم تا سوم اسفند در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد.

بر همین اساس، دبیر علمی نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی درباره اهمیت این رویکرد با بیان این‌که در کشور ما دامنه وسیعی از مخاطرات زمین‌شناختی رخ می‌دهد که به‌نوبه خود آثار مخرب مستقیم و غیرمستقیمی را دربردارد، اظهار داشت: سیل‌، زمین‌لغزش، فرونشست، ریزگردها، خاک‌های مسئله‌دار و بسیاری از مخاطرات در دسته مخاطرات زمین‌شناختی جای می‌گیرند.

دکتر ایمان انتظام، با بیان این‌که زمین‌شناسی مهندسی بخش زیربنایی هر نوع مطالعات یا پروژه‌های عمرانی در کشور است، یادآور شد: بسیاری از مراکز جمعیتی کشور، شهرها، روستاها و شریان‌های حیاتی به‌وسیله این خطرات تهدید می‌شوند که شناخت بهتر این پدیده‌ها می‌تواند به ارائه راه‌های کاهش این خطرات بیانجامد.

به گفته وی، بسیاری از مشکلاتی که ما در رابطه با ساختارهای مهندسی مانند، سدها، تونل‌ها و شریان‌های حیاتی داریم، ناشی از عدم مطالعات زمین‌شناسی مهندسی یا  عدم کاربرد درست این مطالعات در پروژه‌های مهندسی است و از سوی دیگر شناخت و کاهش آسیب‌های ناشی از مخاطرات زمین‌شناسی نیاز به دیدگاه زمین‌شناسی مهندسی و کاربرد آن در مقابله با این خطرات دارد.

دبیر علمی نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی با بیان این‌که بسیاری از دشت‌های ما تحت تنش شدید آبی هستند، گفت:  با توجه به کمبود ذخایر آب سطحی در کشور ما  روزبه‌روز به‌طرف استفاده بیشتر از منابع آب زیرزمینی حرکت می‌کنیم که بر همین اساس شناخت ظرفیت‌ها و خصوصیات آبخوان‌های کشور قدمی اساسی است که باید در رابطه با مدیریت استفاده از سفره‌های آب زیرزمینی و جلوگیری از استفاده بیش از حد از این منابع برداریم.

او تصریح کرد: نتایج عدم شناخت کافی از آبخوان‌های کشور و عدم مدیریت منابع آب‌های زیرزمینی امروزه به‌صورت پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی در کل  کشور و وقوع پدیده فرونشست در بسیاری از دشت‌ها خود را نمایان ساخته است.  

وی با بیان این‌که در تمامی سی‌وپنج دوره برگزاری گردهمایی بخش‌های مختلف این رویکرد به‌عنوان یکی از قسمت‌های گردهمایی مطرح بوده است، افزود: در بعضی سال‌ها نشست به‌صورت زمین‌شناسی مهندسی بوده که آب زمین‌شناسی و مخاطرات به‌عنوان محورهای آن مطرح بوده‌اند یا تحت عنوان توسعه پایدار در گردهمایی ارائه شده‌اند.

دبیر علمی این نشست مسائل مربوط به زمین‌شناسی مهندسی، آب زمین‌شناسی و مخاطرات زمین‌شناسی را به عنوان مواردی یاد کرد که در سطح ملی و در توسعه پایدار تاثیرگذار بوده و محدویت مکانی ندارند و در ادامه خاطرنشان کرد: از نظر محلی هر منطقه، ممکن است مخاطرات زمین‌شناسی، مسائل آب‌های زیرزمینی و زمین‌شناسی مهندسی مربوط به خود را داشته باشد.

به گفته دکتر انتظام، فرونشست در دشت‌های  کشور، پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی و استفاده بی‌رویه از این منابع آبی، نشست و ریزش سطح زمین و تونل‌ها در تهران، مشکلات سدها و تونل‌ها در کشور، بسته شدن جاده‌ها در نتیجه سنگ افت‌ها و زمین‌لغزش از جمله مسائل روز جامعه و مرتبط با این نشست و بخش‌های سه گانه آن است.

وی این رویکرد را به عنوان بخشی کاربردی از مطالعات علوم‌زمین که متاسفانه برای سال‌ها این نقش کاربردی برای بسیاری از متخصصان کمتر شناخته شده بود، عنوان کرد و گفت: همواره جنبه زمین‌شناسی نظری و مطالعات معدنی مورد توجه بود که بر همین اساس این نشست نقش مهمی در شناساندن زمین‌شناسی مهندسی، مخاطرات زمین‌شناسی و مطالعات آب زمین‌شناسی به‌عنوان رشته‌های کاربردی و عملی زمین‌شناسی در توسعه پایدار کشور داشته است.

این کارشناس، ضمن اشاره به کاربردی بودن و تاثیر مستقیم این مطالعات در فعالیت‌های عمرانی و مسائل روز جامعه، به روز بودن و ارائه تکنیک‌ها جدید در این علوم را الزامی عنوان کرد و تصریح کرد: این نشست از جمله بخش‌های گردهمایی علوم‌زمین است که جدیدترین مطالعات و تکنیک‌ها را در بسیاری از موارد برای اولین بار در سطح کشور مطرح کرده است.

دبیر علمی نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی از تکنیک‌های مربوط به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی، اولین مطالعات مربوط به فرونشست تهران و پهنه‌بندی خطر زمین لغزش‌ها به عنوان مواردی یاد کرد که برای نخستین بار در نشست‌های این رویکرد در سال‌های مختلف مطرح شدند و در ادامه تاکید کرد: برای سالهایی نه چندان دور این بخش از نشست  در گردهمایی علوم‌زمین تنها بخشی بود که به‌صورت تخصصی  به مسائل مربوط به زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات در کشور می‌پرداخت و امروزه نیز این رویکرد پیشگام ارائه آخرین مطالعات، متدها و تکنیک‌ها در زمین‌شناسی مهندسی، آب زمین‌شناسی و مخاطرات است.

دکتر انتظام با بیان این‌که سه بخش اساسی این نشست وابستگی‌های مشخصی با هم دارند، پیشنهاد داد: هر کدام از بخش‌ها جایگاه خاص و متخصصان خود را دارند که بر همین اساس پیشنهاد می‌شود با افزایش روزهای گردهمایی امکان ارائه این سه بخش به‌خاطر اهمیت و تخصصی بودن آنها به‌صورت سه نشست مجزا در کنار یکدیگر فراهم شود.

گفتنی‌ست، خانم پریناز رسولی نیز به عنوان دبیر اجرایی نشست مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌شناسی مهندسی و آب زمین‌شناسی از سوی دبیرخانه سی پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده است.

یادآور می‌شود؛ سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین با شعار (علوم‌زمین و اقتصادمقاومتی) از تاریخ یکم تا سوم  اسفندماه سالجاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد و معرفی کتاب و نقشه زمین‌شناسی برتر به عنوان برنامه‌های منحصربفرد این گردهمایی بزرگ عنوان شده است.

شایان ذکر است، شرکت تعاونی مصرف کارکنان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این نشست را برگزار می‌کند و
دانشگاه‌های شهید بهشتی، تربیت مدرس، بیرجند، دانشگاه صنعتی شاهرود، شهید باهنر کرمان، صنعتی اراک و دانشگاه فرهنگیان به همراه پژوهشکده علوم‌زمین، کمیسیون ملی یونسکو- ایران،  سازمان نقشه‌برداری کشور، پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، انجمن کواترنری ایران و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به عنوان حامیان علمی و معنوی سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین هستند.

شایان ذکر است، دکتر افشین اکبرپور به عنوان دبیر علمی سی پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده و علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین http://35ngs.conference.gsi.ir مراجعه کنند.

خبر مرضیه کاظمی

 


نظر شما :