کتاب زمین‌شناسی کشاورزی منتشر شد

۱۷ آذر ۱۳۹۵ | ۱۲:۵۵ کد : ۲۲۶۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۳۰
تاب زمین‌شناسی کشاورزی به همت خانم فرزانه طیبی از کارشناس‌ارشد زمین‌شناسی اقتصادی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
کتاب زمین‌شناسی کشاورزی منتشر شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کتاب زمین‌شناسی کشاورزی به همت خانم فرزانه طیبی از کارشناس‌ارشد زمین‌شناسی اقتصادی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ترجمه و منتشر شد.

بر اساس این گزارش، این کتاب را "اوبول فوگدی و همکاران" به رشته تحریر درآورده‌اندکه به مطالعه موردی در چند منطقه‌ در کشور مجارستان می‌پردازد.

در بخش سخن مترجم این کتاب می‌خوانیم: زمین‌شناسی کشاورزی یکی از بخش‌های تحقیقاتی زمین‌شناسی کاربردی است. این علم بر همه مشخصات زمین‌شناختی نهشت‌های سطحی و فرآیندهای زمین‌شناختی که در آن روی می‌دهد و بر زراعت و درخت‌کاری تأثیرگذار است، توجه دارد. زمین‌شناسی کشاورزی اطلاعاتی را فراهم می‌آورد که عوامل مؤثر بر توالی‌های تشکیل خاک، رسوبات سازنده خاک و سنگ‌های مادری، موقعیت و کیفیت آب زیرزمینی، رژیم نمک حاکم، توسط حرکت آب زیرزمینی و به همین ترتیب تغییرات طبیعی و بشری در نواحی زیر افق خاک مؤثر بر سطح را تحت نظر دارد. از این‌رو، زمین‌شناسی کشاورزی نه تنها رسوب ظاهر شده در سطح و تحت تأثیر تکامل خاک را بررسی می‌کند؛ بلکه همه توالی‌های نزدیک سطح، توأم با ارتباط بین خاک، ماده مادری و آب زیرزمینی را در زمین‌های پست، خاک، رسوب سازنده خاک و سنگ مادری را در نواحی تپه‌ای و کوهستان بررسی می‌کند. به علاوه، تغییرات این نظام‌ها را نیز به صورت نتیجه‌ای از مداخله انسان بررسی کرده و تأثیرات مثبت و منفی این تغییرات را پیش‌بینی می‌کند.

کتاب حاضر اولین ترجمه فارسی در موضوع زمین‌شناسی کشاورزی، در  ایران است. اصل کتاب به زبان مجارستانی بوده که ترجمه انگلیسی آن (توسط Tibor Tullner) در زمستان 1392 از طرف نویسندگان، پروفسور لازلو کوتی و دکتر باربارا کرک، به گروه زمین‌شناسی کشاورزی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در ایران اهدا شد. مدتی بعد مجوز کتبی جهت ترجمه کتاب به زبان فارسی توسط مترجم از مؤلف اخذ شد که مترجم مراتب قدردانی خود و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را از این اندیشمندان محترم ابراز می‌دارد. لازم به ذکر است با توجه به ویژگیهای نو و میان‌رشته‌ای بودن علم زمین‌شناسی کشاورزی، برخی واژه‌ها و اصطلاحات انگلیسی، هنوز دارای معادل فارسی نبوده و مترجم ناگزیر به معادل‌سازی بوده است. در این موارد، سعی شده اصل واژه انگلیسی در پانویس آورده شود.

یادآور می‌شود، کتاب زمین‌شناسی کشاورزی را انتشارات جوان امروز در 138 صفحه همراه با نقشه‌های ضمیمه مربوط به مناطق مورد مطالعه به‌صورت لوح فشرده به علاقه‌مندان این اثر ارائه می‌کند.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :