نقشه‌های ژئومورفولوژی یکصد هزارم بخشی از سواحل شمال و جنوب کشور تهیه شد

۱۵ آبان ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۷ کد : ۲۲۵۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۱۱
به همت کارشناسان مدیریت دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نقشه‌های ژئومورفولوژی...
نقشه‌های ژئومورفولوژی یکصد هزارم بخشی از سواحل شمال و جنوب کشور تهیه شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کارشناس مسئول ژئومورفولوژی مدیریت دریایی این سازمان از تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی یکصد هزارم پوششی شمال کشور برای مناطق نوشهر و نور و سواحل دریای عمان، منطقه  گابریک واقع در شرق جاسک به همت کارشناسان مدیریت دریایی طی سال گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر مطالعه برای برنامه‌ریزی روی زمین شکل(Landform)، چشم‌اندازها وکاربری اراضی درکلیه سطوح ملی، منطقه‌ای، ناحیه‌ای و محلی یکی از اهرم‌های توسعه پایدار محسوب می‌شود.

دکتر بابک نجفی‌ها، با بیان این‌که مطالعه چهره اشکال سطح زمین و تهیه نقشه آن زیربنای مطالعات برنامه‌ریزی سرزمین محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: مطالعات در زمینه لندفرم در ایران اندک و انگشت‌شمار است این در حالی است که در برنامه‌ریزی‌ها و اجرای پروژه عمرانی نیاز به بررسی‌های محیطی با دیدگاه  ژئومورفولوژیکی  به خوبی احساس می‌شود.

این کارشناس مسئول، با بیان این‌که ویژگی‌های ژئومورفولوژیک مکان‌های جغرافیایی نه تنها در پراکندگی و تجمع فعالیت‌های انسانی موثر هستند، افزود: این امر عامل موثری در شکل و سیمای فیزیکی ساخت‌های فضایی و توسعه آنها به شمار می‌روند.

وی با بیان این‌که تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی به عنوان روشی در ارزیابی منابع طبیعی از سوی محققان یونسکو پذیرفته شده ، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: مطالعه نقش پارامترهای ژئومورفولوژیک در مکان‌یابی و توسعه فیزیکی شهرها از موضوعاتی است که قادر خواهد بود خطرات ناشی از فرایندهای ژئومورفولوژیک را برای سکونتگاه‌های شهری به برنامه‌ریزان شهری گوشزد کرده و موانع توپوگرافیک و ژئومورفولوژیک سد راه توسعه فیزیکی را بیان کند.

وی از نقشه‌های ژئومورفولوژیکی به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع اطلاعاتی در برنامه‌ریزی کاربری اراضی، کشاورزی، جنگل‌داری، طراحی و احیای سکونتگاه‌ها ایجاد خطوط حمل‌ونقل، مهندسی آب یاد کرد و گفت: این نقشه‌ها همچنین  در اکتشاف معادن و معماری نگهداری چشم‌اندازها نقش مهمی داشته و بخشی از برنامه‌ریزی کاربردیی چشم‌اندازها هستند و در صورتی‌که بر مبنای مطالعات دقیق تهیه شده باشند برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده و یا ویران شده در اثر بروز پدیده‌های طبیعی مانند تغیرات سطح دریا، طغیان رودخانه‌ها، زلزله وسیله کار سیار مناسبی به شمار می‌روند.

به گفته کارشناس مدیریت دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور می‌توان به کاربرد نقشه‌های ژئومورفولوژی در علومی همچون خاک‌شناسی، هیدرولوژی، اکولوژی، برنامه‌ریزی عمران ناحیه‌ای عمران و توسعه روستایی، برنامه‌ریزی شهری اشاره کرد.

این کارشناس مدیریت دریایی درباره پیشینه تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی در ایران گفت: این نقشه‌ها در سالیان اخیر به دلیل اهمیت آن در برنامه‌ریزی‌های محیطی توسعه فراوانی یافته‌اند و هم اکنون به عنوان یک نقشه مبنایی در مطالعات محیطی قلمداد می‌شوند.

نجفی‌ها با بیان این‌که نخستین نقشه ژئومورفولوژی ایران را سال1370 سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح چاپ و منتشر کرد، خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از نقشه‌های منطقه خاور نزدیک در ایران در سال 1990 به همت کارشناسان ایرانی و خارجی تهیه و منتشر شد و طی سال‌های 1377 تا 1382 هشت برگ نقشه ژئومورفولوژی ایران در مقیاس یک‌دویست و پنجاه هزارم به همت موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران در قالب یک طرح ملی با هدف تهیه نقشه‌های پوشش سراسری ترسیم شده که اطلاعات این نقشه شامل 6 گروه اطلاعات فرهنگی، هیدروگرافی، مورفولوژیک، ساختمانی، زمین‌شناسی،کرونولوژیک است.

وی خاطرنشان کرد: افزون بر آن 50 برگ نقشه مورفولوژی در مقیاس یک‌پنجاه هزارم  برای ارتفاعات مکران نیز به همت دکتر یمانی تهیه شد که دو گروه اطلاعات مورفوگرافیک و مورفومتریک را دربرمی‌گیرد.

نجفی‌ها با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال‌های اخیر تهیه و انتشار نقشه‌های ژئومورفولوژی در مقیاس‌های یک‌پنجاه هزارم و یکصدهزارم نواحی ساحلی ایران را در دستور کار خود قرار داده، گفت: برای اولین بار در سازمان زمین‌شناسی نقشه ژئومورفولوژی با مقیاس یک‌پنجاه هزارم درمدیریت زمین‌شناسی مهندسی تهیه شد و سال 1380 با تشکیل گروه تخصصی ژئومورفولوژی ومورفودینامیک سواحل روند تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی در سواحل شمال و جنوب کشور با مقیاس یکصدهزارم با روند سریع آغاز و ادامه یافته است.

این کارشناس با بیان این‌که تاکنون 17 نقشه و گزارش ژئومورفولوژی در سواحل دریای عمان و دریای خزر تکمیل شده، تصریح کرد: در سواحل دریای‌خزر با اتمام چهار نقشه در دست تهیه، و سواحل جنوب در دریای عمان با تهیه یک نقشه پوشش نقشه‌های ژئومورفولوژی با مقیاس یکصدهزارم تکمیل خواهد شد.

کارشناس مسئول ژئومورفولوژی مدیریت دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: مطالعات متعددی با رویکرد مخاطرات دریایی از جمله، طوفان‌های حاره‌ای، سونامی، نوسانات سطح آب دریای‌خزر، فرسایش سواحل و همچنین مطالعات بنیادی با رویکرد ژئومورفولوژی در زمینه نوسانات دیرینه سطح آب دریاچه ارومیه، پایش جنگل‌های مانگرو، شناسایی و مطالعه گِل‌فشان‌های سواحل دریای عمان به اجرا در آمده است.  

شایان ذکر است، تهیه نقشه‌های ژئومورفولوژی یکصد هزارم پوششی شمال کشور، با حمایت مهندس جهانگیر دیسه رئیس گروه ژئومورفولوژی و مورفودینامیک سواحل و همکاری دکتر علیرضا صالحی‌پور میلانی میسر شده است.

خبر مرضیه کاظمی


نظر شما :