گسترش فرونشست‌های ناشی از برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی در استان فارس

۰۹ آبان ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۸ کد : ۲۲۵۶۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۸
گسترش فرونشست‌های ناشی از برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی در استان فارس..
گسترش فرونشست‌های ناشی از برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی در استان فارس

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از مرکز شیراز سمینار بحران آب با نگاهی به دشت ایزدخواست و نقش بهره‌برداران در حفاظت از منابع آب به همت مدیر امور آب شهرستان در سالن اجتماعات بخشداری ایزدخواست برگزار شد و رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شیراز نیز در این سمینار به ایراد سخنرانی پرداخت.

بر اساس این گزارش، در این سمینار که با استقبال بهره‌برداران و کشاورزان منطقه و سازمان‌های مردم نهاد حفاظت آب و محیط‌زیست تشکیل شد، فرماندار و معاون فرماندار، امام‌جمعه شهرستان زرین‌دشت، امام‌جمعه ایزدخواست، بخشدار ایزدخواست، مسئولان آبفا و امور آب و اعضای شورای‌های شهر و روستا حضور داشتند.

در این نشست، یزدان‌پناه فرماندار شهرستان زرین‌دشت وقوع مخاطراتی مانند فرونشست زمین و رویداد سیل را ناشی از عدم توجه مسئولان و بهره‌برداران به حفظ محیط زیست دانست و با توجه به خشکسالی‌های اخیر، خواستار توجه بیشتر به حفظ منابع آب و بهره‌برداری مناسب و برخورد با برداشت‌های غیرمجاز آب شد.

مهندس نوذری‌نژاد، مدیر هماهنگی شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس نیز در سخنرانی خود با ارائه آماری از فعالیت‌های شرکت آب در حفاظت از منابع آبی شهرستان و استان به لزوم همکاری دستگاه‌های اجرائی در برخورد با برداشت‌های غیرمجاز اشاره کرد.

همچنین دکتر طهمورث یوسفی ریاست مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (شیراز) با برشمردن مخاطرات زمین‌شناختی ناشی از برداشت بی‌رویه آب در استان به خسارت‌های جبران‌ناپذیر آن پرداخت.

وی به اهمیت آگاهی مردم به‌ویژه بهره‌برداران و لزوم فرهنگ‌سازی در مصرف آب اشاره کرد و خواستار هماهنگی بیشتر دستگاه‌های اجرائی در حفاظت از منابع آب و محیط زیست شد.

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (شیراز)  با بیان این‌که  متاسفانه فرونشست‌های ناشی از برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی در استان گسترش پیدا کرده، افزود: علاوه بر از بین بردن کاربری‌های اراضی، آثار تاریخی و فرهنگی و حتی سکونتگاه‌های انسانی را نیز تهدید می‌کند بنابراین در این شرایط باید مطالعات فنی و تخصصی در سطح استان به سرعت انجام شده و ضمن پهنه‌بندی و اولویت‌بندی، نقاط آسیب‌پذیر مشخص شود تا اقدامات لازم انجام شود.

خبر مرضیه کاظمی


نظر شما :