تهیه اطلس فسیل‌های زاگرس به همت کارشناس گروه دیرینه‌شناسی

۰۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۰ کد : ۲۲۵۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۹
این اطلس نخستین بار در ایران برای تشخیص و شناسایی نمونه‌های آزاد فرامینیفرا در حال تهیه است که فسیل‌های نواحی فارس، لرستان و خوزستان...
تهیه اطلس فسیل‌های زاگرس به همت کارشناس گروه دیرینه‌شناسی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کارشناس ارشد گروه دیرینه‌شناسی این سازمان، از تهیه اطلس تخصصی فرامینیفرهای کرتاسه بالایی زاگرس به زودی خبر داد و گفت: این اطلس نخستین بار در ایران برای تشخیص و شناسایی نمونه‌های آزاد فرامینیفرا در حال تهیه است که فسیل‌های نواحی فارس، لرستان و خوزستان را در برمی‌گیرد که به زودی پس از تکمیل نهایی به مرحله چاپ و انتشار خواهد رسید.

لیدا بخشنده درباره اهمیت و ضرورت بررسی این فسیل‌ها با بیان این‌که وجود میدانهای عظیم گاز و نفت سبب شده تا زاگرس یکی از نفتخیزترین حوضههای رسوبی جهان باشد، یادآور شد: فسیل‌ها تحت تاثیر گرما، فشار و ترکیبات سیال اطرافشان و همه عوامل تغییردهنده سنگ‌های رسوبی قرار دارند که بر همین اساس، فسیل‌ها شاخص‌های حساس در  تغییر حرارت و ابزارهای قدرتمند برای پیش‌بینی ذخیره زایشی هیدروکربون‌ها هستند.

وی با بیان این‌که زون ساختاری زاگرس به عنوان یکی از زیباترین مناطق زمینشناسی دنیا دارای فسیل‌های شاخص بسیار است، افزود: با توجه به این شرایط، فسیل‌ها اطلاعات مهم و اساسی در تجزیه و تحلیل حوزه‌های رسوبی، اکتشاف زغال‌سنگ، نفت و گاز-به‌عنوان بقایای زندگی گذشته- در اختیار ما قرار ‌دهند.

این کارشناس ارشد درباره کاربرد این پژوهش در پیشبرد اهداف علم زمین‌شناسی و بخصوص فسیل، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که فسیل‌های نمونه آزاد در این پژوهش بیشتر مورد توجه قرار گرفته، الگو و ابزار بسیار خوبی برای فسیل‌شناسان و دانشجویان خواهد بود.

بخشنده درباره تحقیقات و پژوهش‌های مشابه که در ایران انجام شده، تصریح کرد: در ایران اطلس فسیل‌های کرتاسه زاگرس به همت دکتر امیرکلانتری تهیه شده که نمونه‌های فسیلی در مقطع نازک است و نمونه‌های آزاد در این اطلس آورده نشده که اطلس در دست تهیه از لحاظ نمونه‌های آزاد پلاژیک کاری نو و جدید است و فسیل‌های این اطلس فقط نمونه‌های زاگرس ایران را  در برمی‌گیرد.

گفتنی ا‌ست، نام سیستم کرتاسه از سنگ نهشتههای گل سفیدی اروپای شمالی گرفته شده که با 75 میلیون سال عمر،  طولانیترین دوره مزوزوییک است.

یادآور می‌شود؛ لیدا بخشنده کارشناس ارشد گروه دیرینه‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تحصیلات لیسانس و فوق‌لیسانس خود را در دانشگاه سراسری ( پژوهشکده علوم زمین) با رتبه اولی گذرانده و دکترای خود را در رشته زمین‌شناسی– چینه‌شناسی و فسیل‌شناسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم وتحقیقات اخذ کرده است. ایشان از طریق استعدادهای درخشان در واحد علوم و تحقیقات پذیرفته و با درجه عالی نیز فارغ‌التحصیل شده است.

وی در حال حاضر در سمت کارشناس ارشد گروه دیرینه‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مشغول به خدمت است و نگارش 16 مقاله علمی-پژوهشی و ISIو همچنین 12 مقاله در همایش‌های بین‌المللی و ملی و داور مقالات بین‌المللی در کارنامه این پژوهشگر به‌چشم می‌خورد.

تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور، مشاوره چندین پایان‌نامه ارشد و دکترا، تهیه اطلس فسیل‌های کرتاسه زاگرس، داوری همایش‌های ملی و بین‌المللی، شرکت در بسیاری از کارگاه‌های آموزشی و تشکیل کارگاه در همایش‌های بین‌المللی  نیز بخش دیگری از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی ایشان است.

شایان ذکر است، تهیه اطلس تخصصی فرامینیفرهای کرتاسه بالایی زاگرس با حمایت و همکاری آقایان محمدتقی کره‌ای رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر فریبرز قریب و مهندس اژدرپور و خانم دکتر طیبه محتاط رئیس گروه فسیل‌شناسی میسر شده است.

خبر مرضیه کاظمی

 


نظر شما :