همایش بین‌المللی علوم‌زمین و توسعه پایدار مکران برگزار شد

۲۶ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۷ کد : ۲۲۵۶۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۴۴۸
همایش بین‌المللی علوم‌زمین و توسعه پایدار مکران با توجه به افزایش جاذبه علمی و اقتصادی منطقه مکران...
همایش بین‌المللی علوم‌زمین و توسعه پایدار مکران برگزار شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همایش بین‌المللی علوم‌زمین و توسعه پایدار مکران برگزار شد.

به گفته دبیر همایش بین‌المللی علوم‌زمین و توسعه پایدار مکران با توجه به افزایش جاذبه علمی و اقتصادی منطقه مکران، ضروری است مزایای طبیعی و ریسک‌های احتمالی را قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری بررسی کنیم.

 دکتر مرتضی طالبیان با بیان این‌که اگرچه این منطقه از دیرباز در مسیر تجاری میان ایران و هند واقع شده، گفت: اطلاعات اندکی در مورد تاریخ بلایای طبیعی آن موجود است و بررسی‌های مشترک زمین‌شناسی، ژئوفیزیکی و ژئودزی می‌تواند سبب بینش ما در زمینه موضوع کلیدی مخاطرات لرزه‌ای و غیرلرزه‌ای شود.

وی با اشاره به این‌که ارزیابی منابع طبیعی و پتانسیل دسترسی محلی به مواد خام، برای توسعه صنعتی و اقتصادی منطقه بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: در منطقه مکران جمعیت اندکی تنها در چند شهر زندگی می‌کنند و این مساله فرصتی برای زمین‌شناسان است تا عوارض طبیعی را قبل از تخریب در اثر فعالیت‌های انسانی بررسی و ثبت کنند.

 

دبیر همایش همایش بین‌المللی علوم‌زمین و توسعه پایدار مکران، از مطالعه صحیح منابع طبیعی و تهیه برنامه توسعه مطابق  با آن به عنوان ابزاری یاد کرد که به ما کمک می‌کند تا بیشترین استفاده را از منابع محدود داشته باشیم و از تخریب طبیعت جلوگیری کنیم.

گفتنی‌ست، همایش یک روزه مکران بدین منظور برنامه‌ریزی شده تا دانش و اطلاعات حاصل از کارهای قبلی را کنار هم گرد آورد و فرصتی برای بحث درمورد مطالعات آتی فراهم کند. سخنرانان دعوت شده به این همایش افرادی هستند که نقش و مشارکت فراوانی در درک ما از زمین‌شناسی مکران داشته‌اند یا افرادی هستند که جهت انجام مطالعات گسترده در این منطقه برنامه‌ریزی کرده‌اند.

یادآور می‌شود، محورهای همایش  زمین‌شناسی ساختمانی، تکتونیک جنبا، خطر زمین‌لرزه، لرزه‌شناسی و ژئودزی عنوان شده و پروفسور ژان پیر بورگ از دانشگاه ETH زوریخ سوئیس، پروفسور یوسف بزرگ‌نیا، از دانشگاه کالیفرنیا برکلی ایالات متحده آمریکا، پروفسور بو وان، موسسه زمین‌شناسی و ژئوفیزیک، چین، دکتر اصغر دولتی از دانشگاه خوارزمی، دکتر علی محمدی از دانشگاه ETHزوریخ سوئیس، دکتر بهزاد محرابی از دانشگاه خوارزمی، دکتر محمد مختاری از پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، دکتر فرهاد ثبوتی از دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان و دکتر جلیل قلمقاش از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به عنوان سخنرانان این نشست علمی یاد شده‌اند.

 نظر شما :