برگزاری نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی همزمان با سی‌وپنجمین گردهمایی علوم‌زمین

۱۹ مهر ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۹ کد : ۲۲۵۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۳۴
نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی همزمان با سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین...
برگزاری نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی همزمان با سی‌وپنجمین گردهمایی علوم‌زمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی همزمان با سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین 1 تا 3 اسفند در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد.

بر همین اساس، دکتر خلیل بهارفیروزی دبیر این نشست با بیان این‌که از زمان برگزاری سی و دومین گردهمایی علوم‌زمین، نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی به صورت مستقل ارائه شد، گفت: در سال 1394 نیز همراه با اولین کنگره بین‌المللی، این نشست به زبان انگلیسی و در یک نیم روز برگزار شد که امسال نیز طی یک نیم روز و به زبان  اصلی فارسی ویا زبان دیگر(بستگی به ملیت شرکت‌کننده) برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

وی درباره اهمیت برگزاری نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی با اشاره به این‌که آب و محیط‌های آبی همواره در شکل‌گیری حیات و فرگشت آن و به‌ویژه در زندگی انسان نقش اساسی داشته، یادآور شد: زمین گهواره و بستر این مایع حیاتی است و بشر امروز  به اشکال مختلف از آب و محیط‌های مختلف آبی استفاده می‌کند.

به گفته دبیر نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی، اهمیت آب و محیط‌هایی آبی بدان حد است که قرن بیست و یکم به نام قرن آب نام‌گذاری شده و اقتصاد  و حیات بخش قابل توجهی از مردم جهان و از جمله مردم ایران وابسته کامل و یا بخشی به محیط‌های آبی است.

بهارفیرزوزی خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن سه دریای مهم پیرامونی با منابع و پتانسیل متنوع، محیط‌های دریاچه‌ای، تالاب‌ها، پلایاها و رودخانه‌های نسبتا مهم دارای زمینه‌های مطالعاتی بکر و مناسب در نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی است.

وی با بیان این‌که نهادهای تحقیقاتی،  فنی و اجرایی  متعددی در بخش دولتی، تعاونی و خصوصی هستند که در حال مطالعه و یا نیازمند اطلاعات در این حوزه هستند، افزود:  برگزاری این نشست به عنوان بخشی از گردهمایی علوم‌زمین فرصت مناسبی برای عرضه و تقاضای اینگونه مطالعات و اطلاعات است که بدون شک تسهیل در مبادله این اطلاعات نقش اساسی در تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد داشت.

دبیر نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی با بیان این‌که این موضوع دربردارنده تمام محیط‌های آبی در بخش‌های پیرامونی و درون سرزمینی از دریاهای مهم تا دریاچه‌ها، تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های پشت سدها را مورد توجه قرار می‌دهد، تصریح کرد: انجام مطالعات پایه زمین‌شناختی در همه محیط‌های آبی کشور در این حوزه قرار می‌گیرد که شامل مطالعات رسوب‌شناسی آب و بسترآن، فیزیک و ژئوفیزیک محیط آبی، بستر و زیر بستر آن، مطالعات شیمی وژئوشیمی آب و بستر آن و همچنین ریخت‌شناسی و مهندسی سواحل و رودخانه‌ها و فرایندهای پهنه‌های برخوردی محیط‌های آبی و خشکی و مطالعه پتانسیل‌های ژئوتوریستی و اکوتوریستی محیط‌های آبی هستند.

وی با بیان این‌که زندگی بخش زیادی از مردم کره‌زمین به‌طور مستقیم به محیط‌های آبی گره خورده، گفت: آب و محیط‌های آبی نقش بزرگی در اقتصاد، جامعه‌شناسی و فرهنگ مردم هر منطقه دارد که از دیدگاه زیست‌محیطی محیط‌های آبی بسیار حساس‌تر از محیط‌های خشکی هستند و آلودگی محیط‌های آبی تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم فراوانی با زندگی و فرهنگ دارد.

بهارفیروزی، آلودگی محیط آبی را عاملی برای نابودی و یا تغییر اکوسیستم‌های دریایی و خشکی یاد کرد و افزود: این نابودی و یا تغییر به صورت آشکار در زندگی مردم نقش دارد و خطراتی که از طرف محیط‌های آبی زندگی موجودات زنده، از جمله انسان را تهدید می‌کند، برای مناطق مختلف متفاوت است.

دبیر نشست زمین‌شناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی، عقب ماندن در مطالعه محیط‌های آبی را به‌عنوان عقب‌ماندگی در علوم‌زمین خاطرنشان کرد و گفت: امید است به منظور ارج نهادن به موضوع اقتصاد مقاومتی و با در نظر داشتن کرامت سازمان زمینشناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین  با نهایت نظم و ساختار سازمانی برگزار شود.

یادآور می‌شود؛ سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین با شعار (اکتشاف ذخایرمعدنی و اقتصادمقاومتی) از تاریخ یکم تا سوم  اسفندماه سالجاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد.

همچنین دکتر افشین اکبرپور به عنوان دبیر علمی سی پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده و علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین http://35ngs.conference.gsi.ir مراجعه کنند.

خبرنگار مرضیه کاظمی

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :