مراسم بزرگداشت انتشار یکصدمین شماره فصلنامه علوم‌زمین

۱۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۶:۵۲ کد : ۲۲۵۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۳۹
به مناسبت انتشار یکصدمین شماره فصلنامه علوم‌زمین مراسمی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد
مراسم بزرگداشت انتشار یکصدمین شماره  فصلنامه علوم‌زمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به مناسبت انتشار یکصدمین شماره  فصلنامه علوم‌زمین مراسمی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

بخشی از سخنان دکتر منوچهر قرشی استاد دانشگاه و سردبیر فصلنامه علوم‌زمین را در ادامه میخوانیم:  وقتی شماره اول فصلنامه علوم زمین در سال 1370 چاپ و منتشر شد برخی افراد بر این عقیده بودند که مجلات علمی- پژوهشی در کشور ما دوام و قوام حساب شده‌ای ندارند و به عبارت دیگر شماره اول و آخرشان یکی است. این کلام با آن که برای شورای نویسندگان برگزیده و دست اندرکاران تهیه آن خوشایند نبود، ولی به نوعی نیروی محرکه‌ای شد به اینکه شورا با اراده‌ای مضاعف و همتی والا، مصمم به اراده کار با حمایت‌های همه‌جانبه مدیران وقت سازمان شدند و آن شد که امروز شماره یکصدم آن پیش روی شما دانش پژوهان و دانش آموختگان علوم زمین قرار گرفته است و در حقیقت این افتخار بزرگی برای دست اندرکاران آن بوده و برای شما دوستان عزیز و حامیان این کار هم به نوعی امیدوارکننده می‌باشد به این که بالاخره در سطح مملکت نشریه‌ای در زمینه علوم زمین وجود دارد که می‌توان یافته‌های نوینی که در گذشته اطلاع رسانی آنها به آسانی امکان‌پذیر نبود، اکنون و در چهارچوب استانداردهای بین المللی چاپ و منتشر می‌شوند. به عبارتی فصلنامه علمی- پژوهشی علوم زمین رهیافت معتبری برای اطلاع رسانی برای علاقه‌مندان علوم زمین اعم از داخل و خارج از کشور شده است.

از سوی دیگر همان‌گونه که آگاهید در طول این مدت بیش از 25 سال از انتشار فصلنامه به گواهی صفحات شماره‌های آن سعی کرده‌ایم که در موضوعات مختلف اجتماعی که دانش علوم زمین در راهبرد علمی- فنی آنها به گونه‌ای اثر ‌گذار باشد نیز مقالات متعددی دریافت و چاپ کرده‌ایم. به عنوان مثال می‌توان به آلودگی‌های زیست‌محیطی و در رأس همه آنها به مکان‌های دفن پسماند‌ها و زباله‌ها (Land filling) اشاره نموده که از مهم‌ترین فاکتورهای حفاظت از محیط زیست می‌باشد و می‌دانیم که هم‌اکنون تعداد زیادی از شهرها و روستاهای کشورمان مکان‌های مناسبی جهت تخلیه و انباشت زبالهها ندارند و بسیاری از آنها در معابر، گوشه و کنار خیابان‌ها و مکان‌های عمومی پخش یا انباشت می‌شوند که زیان‌‌های ناشی از آنها بر بهداشت و سلامتی مردمان آن بر کسی پوشیده نیست. مخلص کلام اینکه دوستان، از اینکه توانسته‌ایم در طول بیش از 25 سال وظیفه خطیر خود را تا سر حد امکان همراه با رضایت شما به خوبی انجام دهیم و خدمت کوچک و ناچیز به کشور و به ویژه به زمین‌شناسی مملکت و دانش پژوهان دانش علوم زمین کرده باشیم باعث مباهات است و مفتخریم به شماره یکصدم فصلنامه که نمودی از این ادعا است و امیدواریم مورد قبول طبعتان واقع گردد.

اعضای روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز، تبریک صمیمانه خود را به همکاران گرانقدر در فصلنامه علوم‌زمین به منظور انتشار یکصد شماره پی در پی و بدون وفقه این نشریه ارزشمند ابراز می‌دارد.


نظر شما :