تاکید بر مطالعه و اکتشاف منابع آب کارستی در جلسه شورای عالی آب هیات دولت

۱۳ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۲ کد : ۲۲۵۶۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۳۵
جلسه شورای عالی آب به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد و حاضران نسبت به ضرورت مطالعه همه جانبه درخصوص منابع آب کارستی کشور...
تاکید بر مطالعه و اکتشاف منابع آب کارستی در جلسه شورای عالی آب هیات دولت

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جلسه شورای عالی آب به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و حاضران نسبت به ضرورت مطالعه همه جانبه درخصوص منابع آب کارستی کشور تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده از مطالعات صورت گرفته در خصوص منابع آب کارستی کشور، از وزارت نیرو و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به خاطر این مطالعات قدردانی و بر لزوم تکمیل آن تاکید کرد.

وی در نشست شورای عالی آب با اشاره به تکمیل مطالعات آب کارستی کشور، از ایجاد کارگروهی ویژه آب دولت با حضور نمایندگان ۴ سازمان دولتی خبر داد.

جهانگیری آب با اشاره به گزارش ارائه‌ شده از مطالعات انجام گرفته در خصوص منابع آب کارستی کشور، گفت: باید مطالعات و بررسی‌ها به صورت دقیق و همه‌جانبه انجام شود و ابعاد و جوانب مختلف درباره امکان برداشت از منابع آب کارستی کشور مدنظر قرار گیرد.

معاون ‌اول رئیس‌جمهور خواستار تشکیل کارگروهی با عضویت وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان حفاظت محیط‌زیست و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط شد تا ابعاد و زوایای مختلف در خصوص امکان برداشت از این منابع را مورد بررسی قرار دهند.

در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و نیز روسای سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان هواشناسی کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از مطالعات صورت گرفته در خصوص منابع آب کارستی کشور از سوی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارائه و اقدامات انجام شده و برنامه‌های آتی این سازمان در این خصوص تشریح شد.

همچنین رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو نیز گزارشی از پژوهش‌ها و مطالعات این وزارتخانه درباره منابع آب کارستی در سطح کشور ارائه کرد و گفت: مرکز ملی مطالعات و تحقیقات کارست کشور از مراکز زیرمجموعه وزارت نیرو است که تاکنون مطالعات و اقدامات گسترده‌ای در حوزه منابع آب کارستی کشور انجام داده است.

بر اساس مصوبه پیشنهادی این نشست، مسئولیت مطالعات و صدور مجوز بهره‌برداری از منابع آب کارستی کشور بر عهده وزارت نیرو بوده و این وزارتخانه با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور) موظف است، پتانسیل‌‌های منابع آب کارستی کشور را با دیدگاه آب-زمین‌شناسی در پهنه‌های مستعد کشور شناسایی و نتیج آن را در مدیریت و برنامه‌ریزی بهینه منابع آب کشور به کار گیرد.

گفتنی‌ست، فاز اول این طرح حداکثر ظرف مدت یکسال توسط وزارت نیرو(موسسه تحقیقات آب) انجام خواهد شد و سازمان برنامه و بودجه اعتبارات لازم را برای انجام این مطالعات را تامین خواهد کرد.

یادآور می‌شود، منابع آب کارستی بخشی از آب باران است که از طریق نفوذ ثقلی آب به داخل سنگ‌های عمدتاً آهکی و دارای درز و شکاف وارد شده و جریان می‌یابد، گفته می‌شود. در اصطلاح فنی به پدیده‏ خوردگی و انحلال توده سنگ‌های کربناته(آهک و دولومیت) کارست گفته می‌شود.

درباره اهمیت کارست می‌توان گفت؛ اکثر مناطق آبدار کشور در امتداد کوه‌های زاگرس متمرکز است که در آن  مناطق کارستی زیاد است. آب شرب 25درصد از جمعیت جهان از منابع آب موجود در سنگ‌های کارستی تأمین می‌شود.منابع فراوانی از آب زیرزمینی مناسب به صورت آبخوان‌های کارستی در زاگرس جنوبی، زاگرس شمالی، البرز و ایران مرکزی وجود دارد. سنگ‌های کربناته همچنین میزبان 50درصد منابع هیدروکربور جهان هستند. همچنین منابع مناسبی از نقره، سرب، روی و بوکسیت در مناطق کارستی وجود دارند.


نظر شما :