رونمایی از نقشه غار کتله خور به‌عنوان طولانی‌ترین غار آهکی خاورمیانه

۰۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۷ کد : ۲۲۵۵۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۳۷
با حضور مسئولان استانی و کشوری و همچنین دانشمندان غارشناس ایرانی و آلمانی از نقشه غار کتله خور رونمایی شد
رونمایی از نقشه غار کتله خور به‌عنوان طولانی‌ترین غار آهکی خاورمیانه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با حضور مسئولان استانی و کشوری و همچنین دانشمندان غارشناس ایرانی و آلمانی از نقشه غار کتله خور رونمایی شد.

در همایش رونمایی از نقشه غار کتله‌خور طولانی‌ترین غار خاورمیانه که با حضور رینهولد شیرر از همراهان تیم مایکل لومان نقشه‌بردار غار کتله‌خور در سال 2003 برگزار شد، برگزارکنندگان طرح نقشه‌برداری گزارشی از نحوه انجام آن را به حاضران ارائه کردند که حاکی از نقشه‌برداری 20 کیلومتری از این غار بود.

وی با تشریح نحوه همراهی خود با تیم نقشه‌برداران اولیه غار کتله‌خور در سال 2003 ادامه داد: نقشه‌برداری فوق با همراهی چهار نفر و البته آموزش نقشه‌برداری به دانشجویان ایرانی انجام شد.

رئیس پیشین انجمن غار و غارشناسی سوئیس با بیان این‌که در زمان نقشه‌برداری غار هر روز یک کیلومتر اندازه‌گیری و سپس ترسیم می‌شده، افزود: در آن مقطع 12 کیلومتر و 800 متر از غار کتله‌خور نقشه‌برداری شد، ضمن این‌که در آن مقطع امکان بازدید از غار علیصدر و ارتفاعات شمال هم برایش مقدور شده است.

شیرر با ابراز خرسندی از موفقیت تیم ایرانی در نقشه‌برداری 20 کیلومتری از غار کتله‌خور ابراز کرد: در آن مقطع هم پیشنهاد تشکیل انجمن غار نوردی ایران داده شده و در نهایت با تشکیل این انجمن در سال 2008، تیمی چهار نفره از ایران موفق به حضور در اتحادیه جهانی غار نوردی جهانی که با حضور 60 کشور برگزار شده بود، در سال 2013 شده است.

وی با تاکید بر ارزش بالای کار انجام شده توسط تیم ایرانی در نقشه‌برداری از غار کتله خور ادامه داد: این نقشه قابلیت ارائه در سطح بین‌الملل را هم دارد و باید امکانات آن فراهم شود.

غارنورد آلمانی با تاکید بر ارزشمند بودن کشور آلمان ابراز کرد: به زودی در شورای محلی محل سکونت خود گزارشی از ایران با هدف شناساندن ایران ارائه می‌کند.

ثبت روز غار پاک در تقویم زیست‌محیطی

دبیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست از ثبت روز غارپاک به طور رسمی در تقویم رویدادهای زیست محیطی کشور خبر داد و افزود: امیدواریم با این اقدام بتوانیم شاهد تحول دیگری در زمینه معرفی ارزش‌های متعدد غارها در جامعه و فرهنگ‌سازی به منظور حفاظت از غارها باشیم.

اصغر مبارکی با بیان این‌که حفاظت از غارها و مدیریت صحیح آن‌ها مستلزم همکاری دستگاه‌های متعدد اجرایی است، گفت: انجام اقدامات گسترده در این زمینه در سطح وسیعی از جامعه دیگر موضوع حفاظت از غارها شناخته نشده نیست.

وی در تشریح اقدامات سازمان حفاظت محیط‌زیست در زمینه حفاظت از غارها  با تاکید بر ارزش‌های زیستی غارها  گفت: به منظور هماهنگی آن‌ها از سال 89  کارگروه غارشناسی کشور با مسئولیت  این تشکیل شده و ارزش غارها محدود به آثار تاریخی و ساختارهای زمین‌شناختی نمی‌شود بلکه به عنوان زیستگاه‌های مهم و حساس نقش موثری در تنوع زیستی ایفا می‌کنند.

مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد:  در دو سال گذشته با ساماندهی دبیرخانه غارشناسی کشور اقدامات مهمی در راستای حفاظت ومدیریت غارها صورت گرفته است.

تقدیر اتحادیه بین‌المللی غارشناسی از سازمان حفاظت محیط‌زیست

وی، تدوین و تصویب و ابلاغ دستورالعمل حفاظت از غارها در سال جاری، فعال شدن کارگروه‌های استانی، برگزاری موفقیت‌آمیز پاکسازی 100 غار کشور با مشارکت 2000 نفر ازفعالان غارنوردی و غارشناسی که منجر به نامه تقدیر اتحادیه بین‌المللی غارشناسی از سازمان حفاظت محیط زیست وانجمن غارشناسی شد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعدد در سطح کشور، بازدید و نشست با اعضای اتحادیه بین‌المللی از جمله اقدامات دبیرخانه غارشناسی کشور برشمرد.

مبارکی خاطرنشان کرد:  با انجام اقدامات گسترده‌ای در زمینه حفاظت از غارها در سطح وسیعی از جامعه و افرادی که با مقوله غار وغارنوردی وغارشناسی سروکار دارند، دیگر موضوع  حفاظت از غارها مهجور و شناخته‌نشده‌ای نیست.

ثبت رکوردهای متعدد غارشناسی به نام ایران

مدیر روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در این مراسم گفت: در زمینه‌های غارشناسی رکوردهای بسیاری به نام ایران ثبت شده است که نمونه آن غار کتله‌خور است که عنوان طولانی‌ترین غار خاورمیانه را کسب کرده است، به همین جهت دانشمندان خارجی ایران را بهشت زمین شناسان نامیده‌اند، ولی متاسفانه ایرانیان از این موضوع غافل هستند.

رضا جدیدی تصریح کرد: دلیل غفلت از سابقه کهن تاریخی ایران، نداشتن دانش کافی و مستندسازی از این پدیده‌هاست و لذا برای بهبود شرایط و توجه به داشته‌های درونی فعالیت‌هایی انجام گرفته است که نمونه آن را می‌توان تشکیل کارگروه ملی ژئو پارک‌های ایران دانست.

این مسئول یادآور شد: در این کارگروه بسته‌های جدید گردشگری با هدف حفاظت از محیط زیست و رونق اقتصاد جوامع محلی ارائه می‌شود و با توجه به تنوع زیستی و سابقه بوم و فرهنگ در زنجان پیشنهاد می‌کنیم دومین ژئوپارک پس از کیش در زنجان تاسیس شود.

رییس سازمان همیاری شهرداری زنجان نیز در این مراسم عنوان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که مردم استان زنجان کمتر از افراد خارج از استان با غار کتله‌خور آشنا هستند و می‌توان با تهیه یک نقشه مستند از طولانی‌ترین غار خاورمیانه این غار را به قطب گردگشری در استان تبدیل کرد.

بهروز یوسفی اعلام کرد: در گذشته نیمی از مسیر این غار توسط پژوهشگران و غارنوردان آلمانی اندازه‌گیری و نقشه آن تهیه شده بود، ولی تهیه نقشه آن به صورت کامل توسط غارنوردان داخل کشور مایه افتخار است و هم‌اکنون می‌توان با سند و مدرک به معرفی همه جانبه این غار در دنیا پرداخت.

وی تاکید کرد: تهیه نقشه از غار کتله‌خور زمینه‌ای به وجود آورد تا زیبایی‌های این غار بیش از پیش شناسانده شده و قدم موثری برای افزایش گردشگری این منطقه باشد.

رونمایی از نقشه طولانی‌ترین غار خاورمیانه

در ادامه این نشست غارشناسان و نقشه‌برداران که به مدت سه سال به مطالعه و نقشه‌برداری از غار کتله‌خور پرداخته بودند،  از این نقشه این غار رونمایی کردند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان در مراسم رونمایی از نقشه غار کتله‌خور به‌عنوان طولانی‌ترین غار خاورمیانه گفت: تلاش‌های بسیاری برای معرفی غار کتله خور در استان شده که در قدم اول این معرفی نیازمند دریافت شناخت کلی از غار بودیم که با فعالیت انجام گرفته اطلاعات مهمی از طبقات و محورهای آن به دست آمد و تکلیف شایعاتی همچون طبقات مختلف آن و یا وجود آب حل شد.

جواد رحمتی افزود: فاصله مسافتی غار کتله‌خور از شهرهای اطراف و زیرساخت‌های موجود از جمله مشکلاتی است که برای بازدیدکنندگان از این غار وجود دارد و لذا با در نظر گرفتن برنامه‌هایی همچون اصلاح راه دسترسی و ایجاد زیرساخت‌ها می‌توان قدم‌های موثری در افزایش گردشگر به این منطقه برداشت.

وی خاطرنشان کرد: از احداث دومین ژئو پارک کشور در زنجان استقبال می‌‌کنیم و حمایت‌های لازم در این زمینه نیز به خوبی انجام خواهد گرفت.

 

 


نظر شما :