بزرگداشت روز جهانی موزه و معرفی موزه علوم زمین مشهد به عنوان برترین‌ها

۱۴ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۸ کد : ۲۲۵۲۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۹۰
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هر ساله از طرف کمیته ملی موز‌ه‌های ایران، برنامه‌ای جهت بزرگداشت روز جهانی موزه (18 ماه می) همراه با گرامی‌داشت ...
بزرگداشت روز جهانی موزه و معرفی موزه علوم زمین مشهد به عنوان برترین‌ها

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هر ساله از طرف کمیته ملی موز‌ه‌های ایران، برنامه‌ای جهت بزرگداشت روز جهانی موزه (18 ماه می) همراه با گرامی‌داشت یاد همکاران پیشکسوت موزه‌دار و نیز معرفی موزه‌های برتر برگزار می‌شود. این برنامه امسال در روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه ساعت 17 در محل سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی برگزار شد. شایان ذکر است که امسال (سال  2016 میلادی برابر با 1395 خورشیدی) هفتادمین سال تاسیس شورای بین‌المللی موزه‌ها(ایکوم) با صدمین سال تاسیس اولین موزه در ایران همزمان شده است و به همین مناسبت آقای پروفسور دکتر هانس مارتین هینز رییس شورای بین‌المللی موزه‌ها و آقای گورجیان رییس ایکوم کشور ارمنستان بنا به دعوت ایکوم ایران میهمان این برنامه بودند. در این برنامه رییس ایکوم ایران آقای سید احمد محیط طباطبایی و جمعی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی و نیز موزه دارانی از سراسر کشور شرکت کرده بودند. آقایان دکتر هینز، مهندس سید محمد بهشتی (رییس پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی و رییس پیشین ایکوم ایران)،سیداحمد محیط طباطبایی، محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) در خصوص صدمین سالگرد تاسیس موزه در ایران، هفتادمین سالگرد ایکوم، چگونگی تاسیس ایکوم، سابقه ایکوم در ایران و اهمیت آن سخنانی ایراد کردند. در پایان نیز آقای علیرضا قلی‌نژاد (از اعضای ایکوم ایران و رییس کمیته داوران این دوره) در مورد نحوه گزینش و برگزاری مراسم صحبت کرد و در پایان افزود: انتخاب موزه برتر یک مسابقه نیست بلکه تلاشی برای هم‌دلی و هم‌صدایی است که پژواک آن در سال پیش رو راهبر و راهنمای زحمتکشان و دلسوزان موزه‌داری کشور خواهد بود. انتخاب موزه برتر مراسمی نمادین است که در آن تلاش‌های بی وقفه و از خود گذشتگی‌های بی‌امان موزه داران را به یاد آوریم.

در این مراسم که نهمین دوره برگزاری آئین موزه برتر بود؛ در بین 116 موزه فعال شرکت‌کننده، از 26 موزه فعال کشور در 10 شاخص و چهار رده موزه‌های خصوصی، موزه‌های دولتی کوچک، متوسط و بزرگ قدردانی شد که موزه علوم زمین مشهد نیز در رده موزه‌های دولتی متوسط در دو شاخص "پژوهش" و "نگهداری و حفاظت" موزه برتر شناخته و تقدیرنامه و جوایزی دریافت کرد.

در خاتمه مراسم، میهمانان از نمایشگاه برپا شده توسط ایکوم ایران برای معرفی موزه‌های ایران بازدید کردند. در این نمایشگاه دو تابلو شاسی شده در دو طرح مختلف برای معرفی موزه و پارک موزه علوم زمین مشهد ارائه شد که در همان جا و به صورت شفاهی نیز توضیحاتی برای میهمانان ارائه شد.

دیگر مراسمی که به بهانه روز جهانی موزه تشکیل شد، جلسه‌ای در سالن اجتماعات موزه علوم و فناوری تهران بود که با دعوت قبلی از موزه‌های تخصصی دانشگاهی- علمی و صنعتی کشور و به منظور گفتگو پیرامون تشکیل اتحادیه موزه‌های علمی و صنعتی کشور برگزار شد.

در این نشست آقای سیداحمد محیط طباطبایی، دکتر کارگر مدیرکل اداره موزه‌های کشور، همچنین مسئولان یا نمایندگانی از موزه‌های علمی، صنعتی و دانشگاهی کشور همچون موسسه گنجینه ملی آب ایران، موسسه باستان‌شناسی، موسسه تحقیقاتی گیاه پزشکی کشور (جهاد کشاورزی)، انجمن ترویج علم، موزه جوندگان دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه محقق اردبیلی، موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز، موزه علم و طبیعت دانشگاه شهید چمران اهواز، موزه دفاع مقدس، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی پردیسان، موزه علوم‌زمین مشهد، موزه علوم و ستاره‌شناسی، باغ موزه نگارستان، موزه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دانشگاه اراک‌و. . . حضور داشتند.آقایان محیط طباطبایی و دکتر کارگر ضمن سخنانی در مورد اهمیت اقدامات گروهی برای کسب امتیازات بیشتر و کمک و همراهی با یکدیگر از این اقدام مفید موزه علوم و فناوری قدردانی کردند. سپس از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا موزه‌های خود را معرفی کنند که به عنوان اولین موزه، موزه علوم زمین مشهد معرفی شد. فعالیت‌های موزه از زمان تاسیس، اهداف، ویژگی‌ها، نوع و میزان بازدیدکنندگان، نحوه گردآوری و ساماندهی نمونه‌ها، تعداد و ویژگی‌های آنها، اقدامات پژوهشی‌و... توضیح داده شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. دیگر حاضران نیز به نوبه خود به معرفی اجمالی موزه‌های خود پرداختند.

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده و ارزیابی انعکاس حضور نمایندگان موزه علوم زمین مشهد در جلسات مختلف و به ویژه ایکوم ایران، چنین به نظر می‌رسد که موزه‌های علوم‌زمین می‌توانند نقش مفیدی در معرفی جایگاه علمی و تخصصی سازمان به دیگر مسئولان داشته باشند و به عنوان پلی ارتباطی، علوم زمین و اهمیت آن را به طبقات مختلف جامعه معرفی کنند و از این زاویه مناسب مسئولان سازمان نیز با حمایت از برنامه‌های موزه به این اثربخشی کمک کنند.

 

 

 


نظر شما :