تهران رکورددار نشست زمین

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۷ کد : ۲۲۵۲۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۷۶
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با ارائه گزارشی از مخاطرات زمین‌شناسی...
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافاتمعدنی کشور با ارائه گزارشی از مخاطرات زمین‌شناسی و معرفی محل دقیق پهنه‌های گسلی شهر تهران از شیوه ساخت و سازها درپایتخت انتقاد کرد و گفت که تهران رکوردار نشست زمین در کشور است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافاتمعدنی کشور به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ محمدتقی کره‌ای روز سه شنبه با حضور در دویست و شصت و سومین جلسه علنی شورای شهر تهران افزود: نحوه شهرسازی در تهران به گونه‌ای است که دره‌های بزرگ را قطع می‌کند و در زمان سیلاب، آب نمی‌تواند از کانال‌هایی که طراحی شده، عبور کند و برای تهران خطرات جبران‌‌ناپذیری در پیش خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بزرگراه شهید همت روی خط رود دره به عرض 400 متر طراحی شده، گفت: اگر سیلابی در تهران رخ دهد، امکان عبور از این خط را ندارد و تهران قطعا با مشکلاتی مواجه می‌شود.

کره‌ای با بیان اینکه نباید بر روی روددره‌ها بزرگراه احداث می‌‌کردند افزود: بزرگراه امام علی (ع) و شهید چمران نیز بر روی روددره ساخته شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافاتمعدنی کشور پیشنهاد کرد: در این بزرگراه‌ها سیستم هشدار بالادستی قوی ایجاد شود تا بتوان در هنگام بروز حادثه مسیرهای بعدی را مسدود کرد.

وی با بیان اینکه اگر در زمان وقوع سیلاب، رودخانه کن طغیان کند به معدن خلیج و حتی فرودگاه مهرآباد خسارت وارد می‌کند، گفت: در شرایط فعلی نشست زمین نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

کره‌ای با بیان اینکه نرخ نشست زمین در جنوب تهران به یک میلی ‌متر در روز رسیده است، افزود: این نرخ در ایران در حالی ثبت شده که بالاترین نرخ در مکزیکوسیتی سالانه 32 سانت بوده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: تهران اکنون رکورددار نشست زمین با نشست سالانه 36 سانت است.

کره‌ای با بیان اینکه آتشفشان دماوند نیز در 50 کیلومتری زمین قرار دارد اما هیچ فکری به حال آن نشده است، گفت: این در حالی است که وقوع و شدت آتشفشان قابل کنترل است.

وی در مورد وضعیت گرد و غبار تهران نیز گفت: ذرات یک و دو میکرون نه‌ تنها وارد ریه می‌ شوند، بلکه به راحتی وارد خون شده و زمینه ‌ساز سرطان هستند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در مورد وضعیت آب‌های زیرزمینی شهر تهران نیز گفت: وقتی آب‌های زیرزمینی کم می‌شود، آب باقی مانده با مواد معدنی زمینی آلوده شده و می‌تواند سمی و سرطان‌زا باشد.
کره‌ای با بیان اینکه نقشه لغزش‌های زمینی تهران احصا شده است، گفت: در پیرامون تهران محلاتی وجود دارد، دقیقا روی زمین لرزش‌ها بنا شده‌اند.

وی با اشاره به این‌که هر کجا سنگ‌های ریز و درشت روی یکدیگر انباشته شده‌اند، مطمئنا پدیده بهمن سنگی رخ داده خاطر شان کرد: به عنوان مثال بیمارستان محک دقیقا بر روی پدیده بهمن سنگی ساخته شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافاتمعدنی کشور با بیان این‌که در حوزه مخاطرات دو راهکار وجود دارد، گفت: در راهکار اول باید از منشا خطر باید فاصله گرفته شود اما در تهران این راهکار ممکن نیست.

وی با بیان این‌که در تهران باید مقاوم‌‌سازی مقرون‌ به صرفه بناهای مهم شهر را در دستور کار قرار دهیم، تصریح کرد: در بررسی مخاطرات زمین‌شناختی در جهان با وجود افزایش مخاطرات، تعداد کشته‌ها رو به کاهش است و این در حالیست که از 43 مخاطره شناخته شده در جهان 32 پدیده در ایران رخ داده است.

این مقام مسئول افزود: 97 درصد شهرهای ایران در معرض زلزله، همه شهرهای کشور در معرض سیلاب و زلزله و 300 دشت نیز در معرض نشست زمین قرار دارد.

کره‌ای با اشاره به این‌که ایران از بین 10 کشور پرخطر، در رتبه سوم قرار دارد گفت: این در حالی است که 10 درصد جمعیت کشور در معرض خطر مخاطرات زمین‌شناسی قرار دارند.

 یادآور می‌شود علاقه‌مندان می‌توانند اخبار تولید شده در روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را در کانال رسمی این سازمان به آدرس irangsi@ مشاهده نمایند

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :