طرح تبدیل موضوع ژئوپارک‌ها به یک "برنامه" رسمی یونسکو

۱۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۱ کد : ۲۲۴۴۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۸۱
در خلال برگزاری سیزدهمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی، موضوع پیشنهاد تغییرIGCP به IGGP در صورت تصویب مجمع عمومی یونسکو...

در خلال  برگزاری سیزدهمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی، موضوع پیشنهاد تغییرIGCP به IGGP در صورت تصویب مجمع عمومی یونسکو مطرح شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در خلال سیزدهمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی(EGN 2015) که چندی پیش در شهر اولو کشور فنلاند برگزار شد، موضوع پیشنهاد تبدیل موضوع ژئوپارک‌ها به یک "برنامه" رسمی یونسکو مورد بحث قرار گرفت.

بر اساس این گزارش،  پس از گذشت 11 سال از تشکیل شبکه جهانی ژئوپارک‌ها، این شبکه بخشی از یک برنامه یونسکو نبوده و حمایت خاصی را از این نهاد بین‌المللی دریافت نکردهو از نام و لوگوی یونسکو نیز تنها در رویدادهای مرتبط با ژئوپارک‌ها استفاده می‌شد.

بر اساس پیشنهاد جدید، برنامه بین‌المللی علوم‌زمین (IGCP) که یک برنامه مشترک بین یونسکو و اتحادیه بین‌المللی علوم‌زمین (IUGS)  است، برنامه ژئوپارک‌ها را نیز دربرخواهد گرفت و نام آن به IGGP (برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌ها) تغییر خواهد یافت.

گفتنی‌ست، این تصمیم در خلال سی و هشتمین مجمع عمومی یونسکو در پاریس (19 آبان سال جاری) مطرح شده و به احتمال زیاد به تصویب مجمع خواهد رسید.

یادآور می‌شود، مهندس علیرضا امری‌کاظمی رییس گروه میراث زمین‌شناختی و ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز که به عنوان سخنران در سیزدهمین کنفرانس ژئوپارک‌های اروپایی(EGN 2015) حضور داشت، با ارائه مقاله خود تحت عنوان   Qeshm Geopark, a new restart or a new strategy به بررسی آخرین تحولات ژئوپارک قشم و روند آماده‌سازی این ژئوپارک برای پیوستن دوباره به شبکه جهانی پرداخت.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :