آغاز طرح بررسی فرونشست در محدوده تخت‌جمشید و دشت مرودشت

۰۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۳ کد : ۲۲۴۳۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۱۳
آغاز طرح بررسی فرونشست در محدوده تخت‌جمشید و دشت مرودشت به همت کارشناسان مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرمرکز زمینشناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) از آغاز طرح بررسی علت ترک‌خوردگی‌های زمین در اطراف تخت جمشید و نقش رستم خبرداد.
طهمورث یوسفی گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بررسی دلایل این موضوع را در دستور کار قرار داده و در حال حاضر نیز ایستگاه‌های  GPSرا در نقش رستم، تخت‌جمشید و دشت مرودشت نصب است.
وی با اشاره به ترک‌خوردگی‌های ایجاد شده در اطراف تخت‌جمشید تصریح کرد: این ترک‌خوردگی‌ها در واقع ادامه شکاف‌های ایجاد شده در جنوب خاوری کورحمت در 10 سال گذشته  است که بر اثر افت سطح آب‌های زیرزمینی در دشت مرودشت اتفاق افتاده است.
یوسفی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تخت‌جمشید در دامنه جنوبی این کوه قرار گرفته ترک‌خوردگی در حاشیه جنوبی این بنای عظیم سنگی در حال رخ ‌دادن است که با توجه به خطرپذیری آن باید کنترل و راهکاری برای آن اندیشیده شود.
مدیرمرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) با بیان اینکه این فرورفتگی‌ها، شکاف‌ها و ترک‌ها  به مرور خطراتی را برای تخت‌جمشید به‌دنبال دارد افزود: علیرغم اینکه سرعت آسیب‌پذیری این ترک‌خوردگی‌ها کند است و بازسازی و مرمت آسیب‌ها  غیرممکن  و یا پرهزینه است، باید اقدامات اساسی و سریع برای پیشگیری و پایش انجام شود.
بر اساس این گزارش، تخت جمشید به عنوان یکی از بناهای شاخص جهان مطرح است و امروز ترک‌های ایجاد شده در تخت جمشید این بنا را در معرض ریزش و آسیب جدی قرار داده است.
همچنین ترک‌های ایجاد شده در اطراف  این بنای جهانی دوستداران میراث فرهنگی را نگران کرده و خواستار بررسی و برطرف کردن آسیب‌های ناشی از آن به تخت‌جمشید هستند.
برخی از کارشناسان و مسوولان استان فارس بر این باورند که فرونشست زمین بر اثر برداشت‌های بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی امروز به عنوان یک بحران جدی در فارس مطرح است که می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری را برای مردم به همراه داشته باشد.
پدیده فرونشست زمین و فروچاله‌ها پدیده‌های طبیعی هستند که به تدریج و دربلند مدت در طبیعت ایجاد می‌شوند و خطرهای فراوانی رابه دنبال دارند و در دشت تخت جمشید به دلیل خشکسالی و برداشت‌های بیرویه از منابع آبی زیرزمینی ایجاد شده است.
تشدید پدیده خشکسالی در استان فارس در دشت تخت جمشید خود را به گونه فرو چاله‌ها و فرونشست زمین نشان داده که نگرانی بی حدی را برای مسئولان، دوستداران میراث فرهنگی و مردم ایجاد کرده است.
پدیده فرونشست زمین‌های اطراف مجموعه جهانی تخت جمشید یک هشدار جدی است که مسوولان استان فارس باید به این مهم توجه داشته باشند.

کلید واژه ها: فارس


نظر شما :