نشت مواد مذاب مشتعل در حاشیه آتشفشان تفتان در سیستان و بلوچستان

۲۳ مهر ۱۳۹۳ | ۰۸:۴۵ کد : ۲۲۴۲۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۳۵
چندی پیش مواد مذاب مشتعل در حاشیه کوه تفتان و در نوار مرزی شهرستان میرجاوه عصر روز پنجشنبه از دل زمین به بیرون نشت کرد...
چندی پیش مواد مذاب مشتعل در حاشیه کوه تفتان و در نوار مرزی شهرستان میرجاوه عصر روز پنجشنبه از دل زمین به بیرون نشت کرد که این مواد مذاب به صورت سیاه‌رنگ و با حجم کم است که پس از سرد شدن به صورت سنگ شکل می‌گیرد.
رئیس گروه زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که باید یک گروه کارشناس منطقه را مورد بازرسی میدانی قرار دهد تا بتوان اظهارنظر دقیق کرد، گفت:  نمی‌توان به‌طور قطع اظهارنظر کرد اما احتمال دارد این مواد مذاب با فعالیت جدید پوسته آتشفشان تفتان به بیرون نشت کرده باشد که اظهار نظر قطعی در این رابطه نیاز به بررسی بیشتر از سوی کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور دارد.
علیرضا سیاره افزود: ارتفاع قله تفتان از سطح دریا 4050 متر عنوان شده و بلندی آن نسبت به زمین‌های اطراف 2450 متر است و مساحتی که مواد آتشفشانی از ابتدای فعالیت آن تاکنون فراگرفته حدود 1300 کیلومترمربع می‌شود که آخرین فوران این آتشفشان در سال‌های 1349 تا 1350 بوده است.
به گفته این کارشناس، این مواد مذاب به صورت سیاه‌رنگ و با حجم کم است که پس از سرد شدن به صورت سنگ شکل می‌گیرد.
آتشفشان نیمه‌فعال تفتان، بام شرق ایران واقع در نزدیکی خاش در استان سیستان و بلوچستان با تب و تاب افتادن، خروش دوباره خود را نشان داد. فعالیت تفتان به‌عنوان یک آتشفشان دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد بر همگان محرز است و این‌که از دل زمین مواد مذاب خود را نشت بدهد، شگفتی کارشناسان را به دنبال داشته است.
دماوند، بزمان، تفتان، سبلان و سهند از جمله آتشفشان‌های نیمه‌خاموش و مهم کشور هستند. بنا بر نظریات کارشناسان زمین‌شناسی، آتشفشان دماوند به دلیل نزدیکی به تهران، تفتان و بزمان به‌دلیل قرار گرفتن در قسمت‌های جنوب شرق و جنوب غرب شهرستان پرجمعیت زاهدان و سبلان و سهند به‌دلیل نزدیکی آنها به مشکین‌شهر و تبریز حایز اهمیت هستند.
از میان این پنج کوه آتشفشانی به جز سهند که در سال‌های اخیر نشانه‌ای از فعالیت در آن دیده نشده، سایر آتشفشان‌ها به دلیل خروج دایمی گاز و بخار از دهانه و وجود چشمه‌های آب گرم «احتمال» فعالیت مجدد آنها وجود دارد.
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گام‌های اولیه برای پیمایش این 4 آتشفشان نیمه‌فعال برداشته است. این اقدامات شامل تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کوه‌های آتشفشانی و پایش دایمی پدیده‌های اطراف این آتشفشان‌ها شامل اندازه‌گیری دما و ترکیب چشمه‌های آب گرم دامنه آنها می‌شود.  زمانی که آتشفشانی شروع به فعالیت می‌کند، ماگما از سمت پایین به سمت بخش مرکزی حرکت می‌کند که در این صورت دامنه آن متورم می‌شود. این پدیده با چشم، قابل دیدن نیست و با استفاده از دستگاه‌های ویژه قابل اندازه‌گیری است که در طرح پایش سازمان، نصب این دستگاه‌ها برای بررسی تغییرات ارتفاع دامنه در دستور کار قرار گرفته است.
کوه تفتان آتشفشانی در جنوب شرقی زاهدان و شمال غربی خاش با ارتفاع چهار هزار و  110  متر از سطح دریا قرار دارد. پیکره اصلی آن شامل دو کوه است که به وسیله بخش زین مانند و باریکی به هم متصل شده‌اند. گدازه تفتان مساحتی معادل هزار و 300 کیلومتر مربع را پوشانده و لایه‌های خاکستر در این آتشفشان کم است.
از فعالیت‌های درون آتشفشان ابرسفید و مشخصی تشکیل می‌شود که از فاصله 100 کیلومتری قابل مشاهده است و منظره یک آتشفشان فعال را به خوبی نشان می‌دهد. تفتان جزو یک منطقه آتشفشانی است که تا پاکستان شمالی ادامه دارد و به گره آتشفشان کوه سلطان که در پاکستان واقع و اکنون خاموش است تعلق دارد.

کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان


نظر شما :