بررسی منابع معدنی و توان کارشناسی افغانستان

۲۷ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۰ کد : ۲۲۴۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۲۶
به منظور ارتقای توان کارشناسی در بخش‌های زمین‌شناسی و اکتشاف معادن و اجرای پروژه توانمندی‌سازی دانشگاه‌های افغانستان، استادان و کارشناسان زمین‌شناسی سه کشور آلمان، افغانستان و ایران...

به منظور ارتقای توان کارشناسی در بخش‌های زمین‌شناسی و اکتشاف معادن و اجرای پروژه توانمندی‌سازی دانشگاه‌های افغانستان، استادان و کارشناسان زمین‌شناسی سه کشور آلمان، افغانستان و ایران 17 تا 19 شهریور در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گردهم می‌آیند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون زمین‌شناسی این سازمان با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران از سال 88 فعالیت خود در بخش توسعه اکتشاف معادن و زمین‌شناسی افغانستان آغاز کرد، گفت: در همین راستا با سازمان زمین‌شناسی افغانستان وارد مذاکره شدیم و با برگزاری دورههای آموزشی قدم‌های نخست در راستای ارتقای توان کارشناسی در بخش‌های زمین‌شناسی و اکتشاف معادن این کشور برداشته شد.

دکتر جلیل قلمقاش، ضمن ابراز تاسف از راکد ماندن این پروژه طی سال‌های بعد، افزود: به تازگی یک گروه آلمانی از موسسه

وی هدف از اجرای این پروژه را آموزش کارشناسان خبره در زمینه زمین‌شناسی و معدن در افغانستان عنوان کرد و گفت: پس از بررسی‌های لازم کارشناسان آلمانی به این نتیجه رسیدند که به تنهایی قادر به انجام این پروژه نیستند که بر همین اساس از اوائل امسال قرار شد این برنامه به صورت مشترک با ایران انجام شود که این امر به دلیل زبان و فرهنگ مشترک ایران و افغانستان میسر شد.

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که ایران دارای کارشناسان، زمین‌شناسان و دانشگاه‌های پیشرفته

به گفنه قلمقاش، بر اساس مذاکرات مقرر شد سه نشست کارشناسی در ایران، آلمان و افغانستان برگزار شود که نخستین نشست 17 شهریور در تهران برگزار خواهد شد که در هر سه نشست استادان و کارشناسان برجسته سه کشور حضور خواهند داشت.

وی با بیان این‌که این نشست دو هدف اصلی را دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: چگونگی برگزاری دوره‌های آموزشی و عملی برای دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های افغانستان در ایران و همچنین به‌روزسازی دانشگاه‌های افغانستان دو هدف اصلی برگزاری این نشست‌ها است.

این استاد زمین‌شناسی تصریح کرد: نشست‌های آتی در ایران طی روز نخست در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، روز دوم در دانشکده فنی دانشگاه تهران و روز سوم در دانشگده معدن و متالوژی دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌شود و اعضای هیات علمی سازمان‌ها و استادان دانشگاه‌های تربیت مدرس، دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشکده علوم زمین در تلاش هستند که توانایی‌های جمهوری اسلامی ایران و راهکارهای مناسب را برای ارتقای توان علمی دانشگاه‌های افغانستان در این نشست سه روزه به گروه‌های آلمانی و افغانی ارائه کنند.

یادآور می‌شود، طی روزهای آینده این گروه 24 نفره به همراه کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بازدیدهای از معادن آهن چغارت، زغال‌سنگ طبس و مجتمع معدنی پتاس خور و بیابانک را در دستور کار خواهند داشت و با توان جمهوری اسلامی ایران در زمینه اکتشاف و استخراج مواد معدنی و اجرای گسترده فعالیت‌های معدنی آشنا خواهند شد.

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، گفت: متاسفانه در حال حاضر تنها منبع درآمدی افغانستان قاچاق مواد مخدر است که موجب بروز مشکلات امنیتی و جنگ‌های داخلی در این کشور شده که همین امر ایران را نیز تهدید می‌کند که برای ایجاد شرایط مناسب بهترین و کوتاه‌ترین راه توسعه و ارتقای توان کارشناسی در بخش‌های زمین‌شناسی و اکتشاف معادن افغانستان است تا مردم به جای مواد مخدر به ذخایر معدنی خود بپردازند.

قلمقاش با بیان این‌که ایران قادر است در بخش‌های زمین‌شناسی و اکتشاف معادن تجربیات خود را در اختیار کشور دوست و همسایه خود قرار دهد، تصریح کرد: با صدور خدمات فنی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به افغانستان علاوه بر کسب درآمد باری کشورمان در راستای توسعه سطح کمی و کیفی دانشگاهی و زیرساخت

گفتنی است؛ افغانستان دارای پتانسیل معدنی در بخش ذخایر فلزی از جمله مس و آهن و همچنین معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است و به تازگی ذخایر قابل توجهی از نفت و گاز در این کشور مشاهده شده که نیاز به بررسی و مطالعه بیشتر دارد. همچنین در بخش ذخایر لیتیم و کانی‌های غیرفلزی نیز پتانسیل قابل توجهی دارد که در حال حاضر در حد ذخیره هستند و هنوز به ثروت بالفعل نشده است.

شایان ذکر است؛ نقشه‌های یک دویست و پنجاه هزارم افغانستان در گذشته توسط آلمان و آمریکا تهیه شده ولی نقشه‌های یکصدهزارم تهیه نشده که ایران می‌تواند در زمینه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی پایه و کاربردی نیز به افغانستان کمک کند.

از سویی باید توجه داشت افغانستان یک کشور پرمخاطره زمین‌شناختی در بخش زمینلرزه و زمین‌لغزش است که توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش‌های زمین‌شناسی، باعث تقویت زیرساخت

گفتنی است، در نشست این نشست کارشناسان میز افغانستان وزارت خارجه ایران، رئیس موسسه تبادل فرهنگی آلمان، اعضای شرکت ملی نفت، شرکت‌های مهندسی مشاور، خانه معدن، دانشگاه‌ها، مدیران بخش خصوصی و جامعه مهندسان مشاور حضور خواهند داشت.

سرفصل‌های نشست نشست سه جانبه ایران، آلمان و افغانستان بررسی پتانسیل‌های معدنی افغانستان و اهمیت آنها در آموزش دانشگاهی، دروس زمین‌شناسی و مهندسی معدن، اهمیت دروس عملی در آموزش زمین‌شناسی و معدن، طرح‌های همکاری مشترک در زمینه علوم‌زمین عنوان شده است.

GIZ و موسسه تبادلات فرهنگی آلمان DAD به اجرای طرحی به منظور ارتقای توان آموزشی دانشگاه‌های افغانستان در رشته زمین‌شناسی و معدن پرداخته است. ای است که قادرند در راستای ارتقای سطح دانشگاههای افغانستان بکوشند، یادآور شد: سه ماه پیش با حضور کارشناسانی از آلمان و افغانستان بازدیدها و مذاکراتی انجام شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.های داخلی این کشور نیز گام برمی‌داریم.های این کشور برای مقابله با مخاطرات طبیعی و کاهش خسارات ناشی از آنها خواهد شد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :