استخراج ۹۳ درصد از تولیدات معدنی کشور در چهار استان

۱۴ تیر ۱۳۹۴ | ۱۹:۲۸ کد : ۲۲۳۹۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۶۵
بخش عمده ذخایر معدنی کشور در چهار استان کرمان، یزد، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم زمین با بیان این‌که 93 درصد از تولیدات مواد معدنی در کشور در چهار استان استخراج و تولید می‌شود، گفت: بخش عمده ذخایر معدنی کشور در چهار استان کرمان، یزد، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی وجود دارد.

به گفته سید مهران حیدری، اگر از هم اکنون به فکر جایگزین کردن ذخایر مواد معدنی نباشیم تا 10 سال آینده ظرفیت معدنی کشور به اتمام می‌رسد.

وی ادامه داد: ظرفیت ذخیره مواد معدنی کشور 67 درصد در بخش مصالح ساختمانی،10 درصد در بخش کانسارهای فلزی، 19 درصد در بخش غیرفلزی و 4 درصد در بخش تزئینی است.

به گفته سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هم اکنون از ظرفیت های ذخیره مواد معدنی60 درصد در بخش صنایع ساختمانی، 7 درصد در بخش غیرفلزی، 4 درصد در بخش تزئینی و 29 درصد در بخش فلزی استخراج می شود.

حیدری خاطرنشان کرد: در شناساسی ظرفیت‌ها و اکتشاف مواد معدنی، دو محور تولید ثروت با کشف منابع معدنی و حفظ ثروت برای جلوگیری از ضررهای معدنی ناشی از مخاطرات در نظر گرفته می‌شود.

گفتنی‌ست، شمار معادن فعال کشور بیش از پنج هزار و100 معدن است که سالانه نزدیک به450 میلیون تن انواع مواد معدنی از آنها استخراج می شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :