بازدید فرماندار شهرستان فراشبند از مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز)

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۶:۵۵ کد : ۲۲۳۹۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۲۴
در جلسه‌ای با حضور دکتر یوسفی رئیس مرکز شیراز با فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پورزارعی فرماندار شهرستان فراشبند از مرکز شیراز بازدید کرد و در جلسه‌ای  با حضور دکتر یوسفی رئیس مرکز زمین‌شناسی شیراز با فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آشنا شد.
در ابتدای این جلسه، پورزارعی بر لزوم شناسائی و معرفی پتانسیل‌های معدنی و زمین‌شناسی شهرستان فراشبند جهت برنامه‌ریزی‌های بهتر و جذب سرمایه‌گذار تاکید کرد.
سپس دکتر یوسفی، رئیس مرکز شیراز ضمن شرح وظایف حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در کشور در زمینه تهیه و ارائه  اطلاعات پایه زمین‌شناسی و معدنی و نیز بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، اظهار داشت: در این راستا تهیه اطلس زمین‌شناسی و معدنی چندین شهرستان استان فارس توسط این مرکز انجام شده که نتایج قابل توجهی داشته است.
در ادامه دکتر یوسفی به معرفی وضعیت زمین‌شناسی و معدنی شهرستان فراشبند پرداخت و افزود: خوشبختانه تنها معدن سرب و روی زون زاگرس در این شهرستان قرار دارد و از این رو احتمال وجود ذخائر دیگر از جمله آهن، بوکسیت، فسفات، پتاس، سیلیس، دولومیت، نمک‌و... نیز وجود دارد که لازم است مطالعات تکمیلی در این خصوص انجام شود.
دکتر یوسفی وجود چندین گنبد نمکی شاخص در این شهرستان و نیز وجود جلوه‌های زیبای زمین‌شناسی را از جمله دیگر پتانسیل‌های شهرستان دانست و گفت: از طرف دیگر وجود گسله‌های متعدد زون گسلی کره‌بس و گسل فراشبند لزوم مطالعات مخاطرات زمین‌شناختی را بیش از پیش مهم می‌نماید که این مسئله با توجه به فرونشست زمین و نیز بحران کمبود آب و آلودگی آبخوان‌ها در استان باید در اولویت مطالعاتی قرار گیرد.
در پایان این جلسه با موافقت فرماندار فراشبند مقرر شد در سال جاری مبلغ 2 میلیارد ریال از اعتبارات استانی جهت مطالعات زمین‌شناسی و معدنی شهرستان تامین شود که در این راستا درخواست مذکور و شرح خدمات مربوطه جهت تامین اعتبار به فرمانداری شهرستان فراشبند و استانداری فارس ارسال شد  که با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و معاونت برنامه‌ریزی و بودجه  استانداری مبلغ مربوطه از محل بودجه 2 درصد نفت و گاز سال 1394 پیش‌بینی شود.
در پایان این بازدید، پورزارعی فرماندار فراشبند ضمن اظهار خرسندی از حضور در مرکز شیراز و آشنائی با فعالیت‌های این مرکز، از موزه تخصصی علوم زمین مرکز نیز بازدید کرده و اعلام کرد که این شهرستان آمادگی دارد تا  مطالعات زمین‌گردشگری (ژئوتوریسم) نیز در شهرستان فراشبند انجام شود.
کلید واژه ها: فارس


نظر شما :