همکاری زمین‌شناسان ایرانی در پروژه جهانی بررسی ماهواره‌ای تغییرات زیر زمین

۲۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۰ کد : ۲۲۳۹۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۰۸
استاد لرزه‌نگاری و زمین‌شناسی دانشگاه کمبریج با بیان این که زلزله‌ در دریاهای عمان و خزر بر خلاف سایر نقاط ایران در عمق بیشتری رخ می‌دهد...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، استاد لرزه‌نگاری و زمین‌شناسی دانشگاه کمبریج با بیان این که زلزله‌ در دریاهای عمان و خزر بر خلاف سایر نقاط ایران در عمق بیشتری رخ می‌دهد، گفت: در منطقه مکران سالی چهار سانتیمتر صفحه اقیانوس هند به زیر صفحه ایران در حال فرو رفتن است و از این رو زلزله در این منطقه در عمق بیشتری رخ می‌دهد.

پروفسور جیمز جکسون James JACKSON با اشاره به زلزله‌های اخیر ایران در منطقه زاگرس، گفت: همه جای ایران لرزه‌خیز است و نمی‌توان گفت که بخشی از گسل‌ها فعال و یا اخیرا لرزه‌خیز شده است.

وی با اشاره به زلزله‌های سال گذشته دهلران، بوشهر و سایر نقاط ایران، اظهار داشت: همه ساله در ایران زلزله‌هایی با بزرگای شش و یا بیشتر رخ می‌دهد؛ از این رو به منظور شناسایی و درک بهتر زلزله‌های ایران مطالعاتی را از پنج سال قبل با سازمان زمین‌شناسی ایران آغاز کردم.

جکسون، تحقیقات میدانی و استفاده از فناوری‌های نوین چون رادار و ماهواره را از روش‌های تحقیقات زمین‌شناسی و شناخت گسل‌های ایران عنوان کرد و گفت: با توجه به اهمیت پس‌لرزه‌ها بخشی از تمرکز مطالعات ما بر روی این موضوع است که به صورت محلی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

استاد لرزه‌نگاری و زمین‌شناسی دانشگاه کمبریج با بیان این که زلزله‌های ایران ویژگی‌های خاصی ندارند، ادامه داد: زلزله‌های ایران مشابه رخدادهای لرزه‌ای کشورهایی چون قزاقستان، فیلیپین،‌ ایتالیا و چین است؛ از این رو می‌توان به صورت مشارکتی با همکاری این کشورها اقدام به مطالعات زلزله کرد.

وی به زلزله‌های ایران اشاره و اضافه کرد: ‌کانون اغلب زلزله‌های ایران در عمق 15 تا 20 کیلومتری سطح زمین است که به دلیل ماهیت کره زمین این وضعیت مشابه همه کشورهای دنیا است.

این محقق با تاکید بر اینکه زلزله در بخش‌ها و کانی‌های سرد زمین رخ می‌دهد، ادامه داد: هر کیلومتر که به عمق زمین می‌رویم 20 درجه سانتیگراد به دمای زمین افزوده می‌شود و در دمای 150 درجه سانتیگراد زلزله‌ای رخ نخواهد داد.

وی در عین حال وضعیت رخدادهای لرزه‌ای در دریاهای خزر و عمان را متفاوت با سایر نقاط ایران دانست و توضیح داد: زلزله در دریای خزر و عمان به دلیل آنکه صفحه اقیانوسی در حال فرو رفتن به زیر صفحه قاره‌ای است، در عمق بیشتری رخ می‌دهد.

عضو دپارتمان علوم زمین دانشگاه کمبریج، مطالعه آتشفشان‌های کشور را از دیگر زمینه‌های مطالعاتی در ایران دانست و اظهار داشت:‌ آتشفشان‌های بزمان و تفتان مشابه آتشفشان‌های ژاپن و فیلیپین هستند که در کنار اقیانوس قرار دارند ولی تاکنون نتوانسته ایم درک درستی از وضعیت آتشفشان دماوند داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه آتشفشان دماوند یک آتشفشان فعال است، یادآور شد: بیشتر زلزله‌های آتشفشان‌ها عمیق هستند ولی این وضعیت در دماوند نیست و درک درستی از این منطقه نداریم.

استاد لرزه‌نگاری و زمین‌شناسی دانشگاه کمبریج، به پروژه‌های اخیر خود در ایران اشاره کرد و گفت: یکی از جدیدترین مطالعات یافتن ارتباط میان تصاویر ماهواره‌ای و تغییرات زمین است که در این زمینه مطالعاتی را به صورت بین‌المللی آغاز کردم.

وی با اشاره به جزئیات این پروژه بین‌المللی، گفت: دراین مطالعه درصدد مقایسه تصاویر ماهواره‌ای با تغییرات زیر زمین هستیم و این مطالعات با استفاده از فناوری‌های نوین که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است، انجام می‌شود.

به گفته این محقق در این مطالعات پژوهشگرانی از ایران با وی همکاری دارند.

وی پروژه کاهش خطرات زلزله را از دیگر پروژه‌های جهانی در زمینه زلزله نام برد و خاطرنشان کرد: در این پروژه که با همکاری NGO ها انجام می‌شود نسبت به افزایش آگاهی‌های مردم در زمینه مقابله با زلزله اقدام خواهد شد؛ ضمن آنکه فرصتی برای محققان برای تبادل اطلاعات ایجاد می‌شود.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :