افزایش تولیدات صنعتی و معدنی، تنها راه‌حل گریز از اقتصاد وابسته به نفت

۱۶ مهر ۱۳۸۴ | ۰۵:۴۳ کد : ۲۲۳۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۶۶
مهدی نواب معاون اقتصادی وزیر صنایع و معادن،‌که در حاشیه افتتاح هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ایتالیا سخن ‌می‌گفت، در پاسخ به سوال خبرنگار گروه خبر سازمان زمین‌شناسی ...

تولیدات صنعتی و معدنی ایران با‌ارزش افزوده بیشتر، قابلیت صدور به بازارهای جهانی را دارد و ما از این طریق می‌توانیم صادرات غیرنفتی خود به کشورهای اروپایی را افزایش دهیم .  
مهدی نواب معاون اقتصادی وزیر صنایع و معادن،‌که در حاشیه افتتاح هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ایتالیا سخن ‌می‌گفت، در پاسخ به سوال خبرنگار گروه خبر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور،‌مبنی بر کمرنگ بودن تعاملات معدنی میان دو کشور ایران و ایتالیا،‌ گفت : در اجلاس امروز، برروی فولاد و مس به عنوان دو محصول مهم معدنی تاکید ویژه‌ای داشتیم که امیدواریم بتوانیم در ارتباط با مسائل معدنی با همتای ایتالیایی خود به نتایج مثبتی برسیم. ضمن اینکه سال گذشته مقدار قابل توجهی فولاد به کشور ایتالیا صادر کرده‌ایم.
وی در ادامه بیان کرد : حجم واردات تجاری میان ایران و ایتالیا رقمی معادل جهار میلیارد یورو است که از این مقدار دو میلیارد یورو، صادرات نفت خام ایران به ایتالیا وحدود 150 میلیون یورو به صادرات غیر نفتی ایران به ایتالیا و حدود یک میلیارد و 750 میلیون یورو نیز به واردات ماشین‌آلات و تجهیزات  ایران از ایتالیا اختصاص دارد.
نواب در پایان عمده واردات از ایتالیا را ماشبن‌آلات و تجهیزات کارخانه‌ای و کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه دانست و افزود : صادرات ایران به ایتالیا عمدتا شامل کالاهای سنتی، مقدار قابل توجهی سنگ تزئینی و چرم خام می‌باشد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :