بررسی دریاچه‌های مهارلو و پریشان با حضور متخصص اقلیم‌شناسی و تغییرات آب و هوائی

۱۷ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۳:۵۸ کد : ۲۲۳۸۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۷۴
نشست تخصصی با حضور پیتر ویگاند از زمین‌شناسان بین‌المللی و متخصص اقلیم‌شناسی و تغییرات آب و هوائی در دفتر فنی استانداری فارس...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست تخصصی با حضور پیتر ویگاند از زمین‌شناسان بین‌المللی و متخصص اقلیم‌شناسی و تغییرات آب و هوائی در دفتر فنی استانداری فارس برگزار شد.

بر اساس این گزارش، دکتر یوسفی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مرکز شیراز به عنوان ارگان تابعه با توجه به وظائف حاکمیتی خود در کشور یاد کرد که تهیه اطلاعات پایه زمین‌شناختی در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی و معدنی در مقیاس‌های مختلف، اکتشافات معدنی و اکتشاف آب  و بررسی مخاطرات زمین‌شناختی از قبیل زلزله، سیل و فرونست را در دستور کار دارد.

وی با بیان اینکه مطالعه فرونشست روستای دیندارلو فسا بصورت سیستماتیک در حال انجام است، گفت: همچنین بررسی دریاچه‌های استان از 15 سال قبل در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بوده و از سویی بررسی‌های اکتشافی و زیست‌محیطی دریاچه مهارلو انجام شده و دریاچه طشک با 80 درصد پیشرفت در حال انجام و دریاچه بختگان در سال 1394 مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گفته این مقام مسئول، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ستاد احیای دریاچه ارومیه عضو گروههای تخصصی است و مسئولیت کارگروه زمین‌شناسی را بر عهده دارد.

در ادامه دکتر پیتر ویگاند ضمن تشکر از سازمان زمین‌شناسی و استانداری فارس جهت برپایی این جلسه، درباره دلایل حضور خود در ایران گفت: سفر قبل که در ایران بودم مناطق دارای بحران را بررسی کردیم و تشابهاتی بین آنها و مناطق دارای بحران در امریکا مشاهده کردیم و با توجه به اطلاعاتی که در خصوص تغییر اقلیم ارائه دادم و با توجه به  تفاهمات انجام شده با سازمان زمین‌شناسی ایران، سیاست‌سازان تصمیم گرفتند که این مناطق را بررسی کنیم.

سپس آقای ویگاند گزارش مبسوطی از تغییرات اقلیمی در جهان، فعالیت‌های انجام شده در ایالات متحده و بررسی‌های انجام شده در ایران بصورت نمایش پاورپوینت ارائه داد که مورد توجه حضار قرار گرفت.

در ادامه مهندس رحیمی، مدیر کل دفتر فنی استانداری، دکتر قاسمی ریاست سازمان جهاد کشاورزی، مهندس بوستانی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، مهندس کشاورز معاون برنامهریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه‌ای استان فارس، مهندس عیسائی مدیر گروه محیط‌زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای، مهندس خان‌دشتی از دفترحفاظت و مهندسی رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس، مهندس نجفی کارشناس مدیریت بحران استانداری و مهندس طبیعی کارشناس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس به ارائه سوالات خود پرداختند و پس از پاسخ‌های آقای ویگاند جمع‌بندی جلسه توسط مهندس رحیمی مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس انجام شد.

یادآور می‌شود، بنا به درخواست مسئولان استان فارس در خصوص بررسی دریاچه‌های استان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از آقای دکتر پیتر ویگاند متخصص اقلیم‌شناسی و تغییرات آب و هوائی که فعالیت‌های زیادی در امریکا داشته و در کارگروه دریاچه ارومیه نیز همکاری دارد، دعوت کرد و طی 2 روز از دریاچه‌های مهارلو و پریشان بازدید میدانی صورت گرفت و این جلسه جهت دریافت نظرات مسئولان استانی و نظرات آقای پیتر ویگاند در  خصوص دریاچه‌های استان برگزار شد.


 

 

کلید واژه ها: فارس


نظر شما :