سازمان زمین‌شناسی ایران میزبان دانشمندان زمینلرزه دنیا

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۸:۳۳ کد : ۲۲۳۷۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۵۱
در چارچوب برنامه‌های زمین‌شناسی وزارت صنعت، معدن و تجارت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد کنفرانس بین‌المللی ساختار، زمین‌ساخت و زمین‌لرزه‌های ایران...

  به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در چارچوب برنامه‌های زمین‌شناسی وزارت صنعت، معدن و تجارت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد کنفرانس بین‌المللی ساختار، زمین‌ساخت و زمین‌لرزه‌های ایران) البرز، زاگرس و مکران (با همکاری و مشارکت مرکز فیزیک نظری ایتالیا و دانشگاه کمبریج را  در تاریخ 2 تا 4 خرداد ماه 1394 در محل این سازمان برگزار کند.

به گفته دبیر علمی این کنفرانس دکتر مرتضی طالبیان رییس پژوهشکده علوم زمین همراه با این کنفرانس بین‌المللی کارگاه جانبی به مدت 5 روز همراه با بازدید از گسل تهران نیز برگزار می‌شود. گفتنی‌ست؛ مناطق جنوبی کشور بویژه سواحل مکران از مناطق کمتر توسعه‌یافته کشورمان است که این مناطق افزون بر دشواری‌های اقلیمی در معرض مخاطرات طبیعی از جمله زمینلرزه و سونامی نیز قرار دارند.

از آنجا که در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه به توسعه این مناطق را در دستور کار قرار داده شناخت مخاطرات طبیعی این مناطق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر اساس این گزارش، زمینلرزه در زاگرس پیچیدگی‌های خاص این منطقه را دارد. بسیاری از زمینلرزه‌های زاگرس در ارتباط با گسله‌های شناخته شده نیستند. از سویی اطلاعات اندکی از گسله‌های عمیق که در پی سنگ زاگرس قرار دارند در اختیار است.

شایان ذکر است، آنچه که امروزه ما از پی‌سنگ زاگرس می‌دانیم مستند به داده‌های غیرمستقیم است و از این رو هر روزه با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های مطالعاتی اطلاعات ما گسترده‌تر می‌شود. از سویی زون مکران نیز به عنوان تنها زون فرورانش در ایران دارای پتانسیل بالایی برای ایجاد زمینلرزه‌های بزرگ و متعاقب آن امواج سونامی است.

این منطقه بعلت تمرکز اندک جمعیتی و دشواری‌های مطالعات صحرایی کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. یادآور می‌شود، مرکز بین‌المللی فیزیک نظری (ICTP) در سال 1343 توسط عبدالسلام فیزیکدان مسلمان و برنده جایزه نوبل، در ایتالیا تاسیس Aده و وابسته به یونسکو است. کنفرانس پیش‌رو کنفرانسی است که این موسسه با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و سابقه همکاری با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای نخستین بار آمادگی خود را جهت برگزاری آن بطور مشترک اعلام کرده است.

شایان ذکر است، این کنفرانس تاکنون توجه جامعه علمی جهانی را جلب کرده  و علاوه بر مرکز فیزیک نظری ایتالیا، یونسکو، دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج و انجمن بین‌المللی ژئودزی و ژئوفیزیک نیز موافقت خود را در جهت حمایت از این رویداد اعلام کرده­اند. هدف نخست از برگزاری این همایش گردآوری داده‌های به روز مر تبط به این منطقه از زبان کارشناسان برجسته سطح جهان و در درجه دوم برنامه‌ریزی جهت مطالعات آینده و کاهش خطر زمین‌لرزه در این مناطق است.
این کنفرانس با شرکت کارشناسان و متخصصان کشورهای اروپایی و کشورهای همجوار اجرا خواهد شد و زمینه همکاری‌های منطقه‌ای را نیز گسترش خواهد داد. بیش از 120 شرکت‌کننده از کشورهای مختلف برای شرکت در این کنفرانس ثبت نام کرده‌اند و طی یک دوره ده روزه با مبانی تئوریک و عملی کاهش خطر زمین‌لرزه و زمین‌شناسی آشنا خواهند شد. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می‌توانند به سایت این کنفرانس به آدرس http://ictp2015.conference.gsi.ir مراجعه کنند.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :